Neviditelný Pes

POLITIKA: Nejlepší kšeft Radovana Krejčíře

29.6.2017

V úterý ráno vysílal ČRo informaci, že Radovan Krejčíř, odpykávající si trest odnětí svobody v Jihoafrické republice, touží po návratu do České republiky.

Jako správný obchodník nechce letenku domů zadarmo. Nabízí našim orgánům činným v trestních věcech kvantum informací, které by objasnily mnoho zločinů, u nichž nevíme či jenom matně tušíme, kdo mačkal spoušť, nařizoval „obchodní“ transakce, podplácel na správných místech správnou sumou a který politik jím byl koupen.

Je více než zřejmé, že Radovan Krejčíř zná zákulisí doby, kdy „působil“ v České republice, velmi dobře. I díky slušně udělanému filmu GansterKa se podařilo zmapovat jeho začátky v ČR a de facto i začátek jeho konce na jihu Afriky. Zatímco u nás se mu podařilo celkem v klidu dlouhodobě unikat z všemožných hospodářských kauz, procházelo mu mizení jeho kolegů z branže a jako finále i famózní útěk z obklíčené vily, tak v JAR po nějaké době působení dostal nekompromisně 35 let, což je v jeho případě prakticky doživotí. Je rovněž velmi pravděpodobné, že jeho dlouholeté uvěznění v kartouze na opačné polokouli přineslo nemalou úlevu mnoha lidem z naší tzv. vysoké politiky.

Požadavek jeho návratu nejspíše výrazným způsobem promíchá náš malý zatuchlý rybníček. Na jedné straně je možné, že existuje ještě to, čemu se říká čest policie, a v tom případě by svědectví dobře informovaného gaunera přineslo mnoho velmi podnětných poznatků, které by mohly změnit naši politickou scénu doslova od základů. Na druhé straně je však pevně semknuté bratrstvo kočičí pracky (rozuměj kluci a holky, co spolu mluví v Parlamentu, všemožné figury, které se motají kolem státních korýtek, atd.), kterému přišlo uvěznění pana Krejčíře velmi vhod a bude jeho případnému návratu klást všemožné překážky. Představa rozkrytí už pozapomenutých kauz, znovuobjevení se jmen, u kterých se to tak nějak tušilo, ale která již upadají do zapomnění, musí u mnoha vyvolávat zvýšenou tepovou frekvenci a tlak.

Navíc, jak známo, naše justice by jistě začala nacházet procesní chybičky v celé jeho kauze, našla by nejspíše cestu, jak by pan Krejčíř čekal mnoho let na svobodě na svůj řádný proces. Je rovněž možné, že by mohlo být pokračováno v oblíbené tradici propouštění vězňů-celebrit v rámci předvolebního tažení.

Sledování blízké budoucnosti pana Radovana Krejčíře bude ještě zajímavé. Sledujme pečlivě, kdo a jak se k tomu bude vyjadřovat. Dokonce i mlčení některých osob může mít značnou výpovědní hodnotu.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autorazpět na článek