Neviditelný pes

POLITIKA: Fort Ivanka aneb Něco za něco

5.3.2019

Fiktivní memorandum pro premiéra Babiše před jeho cestou do Spojených států

Od: xxx, Ouřad strategických služeb (OSS)
Komu: Ing. Andrej Babiš, předseda vlády ČR
In re: co bude od Vás chtít POTUS a co byste měl od něho chtít Vy

Prezident USA (POTUS) Donald J. Trump je politik transakčního typu. Jde mu o ekonomický a mocenský realismus. Dáte-li vy něco jemu (umožníte mu „vyhrát“), on dá něco vám. To mnozí (Západo)evropané nechápou.

Trump je rétoricky vstřícný vůči Putinovi, ale jeho vláda je vůči Rusku nejtvrdší od dob prvního prezidentského období Ronalda Reagana před pětatřiceti lety. Zpřísnila sankce vůči Rusům; nutí nás posílit obranu členských zemí NATO v Evropě, navýšit naše obranné rozpočty; dodala Ukrajině protitankové střely Javelin; tlačí na Německo, aby nebudovalo plynovod NordStream II z Ruska přes Baltské moře, který je výhodný pro Německo, leč nevýhodný pro země na východ a jihovýchod od nás; zvyšuje totiž ruskou možnost jejich energetického vydírání a tím i ruský vliv.

Německo rádo poučuje ostatní o tom, jak být dobrými Evropany, a Trumpa kritizuje za to, že je unilaterální a prý protievropský. Přitom právě Německo rádo činí jednostranná rozhodnutí na úkor svých evropských partnerů: v roce 2011 proti jaderné energii, v roce 2015 ve prospěch islámské imigrace, nyní ve prospěch NordStream II. Jde-li o tento plynovod, Trumpova vláda je více proevropská než ta německá.

Pro Trumpa je ale zásadní tvrdý postoj vůči Íránu a Číně. Přes to vlak nejede. Trump chce, abychom toto my Evropané akceptovali. Je protiíránským a protičínským jestřábem, smiřme se s tím.

Většina evropských firem už svůj byznys z Íránu stáhla, protože americký trh je pro ně zajímavější než íránský, a navíc se bojí amerických odvetných sankcí. Je proto bizarní, aby evropské země i nadále trvaly na překonané jaderné dohodě s Íránem z roku 2015. Je mrtvá.

Pročínský postoj prezidenta Zemana je pro Trumpa nepřijatelný; prezident Zeman se do Bílého domu nepodívá. V minulém vládním období byla pročínská i vládní sociální demokracie; viz „prohlášení (gangu) čtyř“ nejvyšších ústavních představitelů v říjnu 2016. Vy nejste pročínský, tudíž coby premiér máte šanci se s Trumpem dohodnout a uzavřít „deal“. To on miluje.

Co bude od Vás chtít POTUS Trump?

1) Aby ČR zvýšila výdaje na obranu. Slibte mu to a udělejte to. Je to ostatně už odsouhlasený konsenzus celého českého demokratického politického spektra.

2) Aby ČR za ty navýšené prostředky na obranu koupila i americké produkty, ať se obchodní bilance mezi USA a EU víc srovná. Slibte mu to a kupte pro Armádu ČR americké helikoptéry.

3) Aby ČR nedala zakázku na dokončení/rozšíření Temelína Rusku nebo Číně. Nejraději by, aby ji dostal Westinghouse, ale vědí, že pro něj to může být „až příliš vzdálený most“, který „nedá“. Ale i kdyby ji nezískala firma americká, nýbrž francouzská či jihokorejská nebo žádná, taky dobré. Hlavně ať ji nezíská firma ruská nebo čínská. To je Trumpův zájem. Slibte mu to a zařiďte to.

Když tyto tři věci učiníte, budete mít vůči Trumpovi silnou vyjednávací pozici a můžete od něho požadovat… co?

Co byste měl od Trumpa chtít Vy?

1) Aby Trump neuvalil clo na evropské automobily, natož clo 25 procent. To je sice jeho nejsilnější páka vůči Německu, aby nebudovalo NordStream II, ale kdyby to clo uvalil na auta z EU, povede to k propadu české ekonomiky a Vy vejdete do dějin jako premiér, za něhož česká ekonomika padla. Ve vlastním zájmu vyjednejte, aby k tomu nedošlo. Povede-li se Vám to, Angela Merkelová Vám bude dlužit laskavost.

2) Ať Trump souhlasí se stálou americkou vojenskou základnou v Polsku, nazvanou Fort Trump, jejíž náklady jsou navíc Poláci ochotni uhradit. Je to nejen v zájmu ČR – čím více amerických vojáků na východ od ČR (nejen na západ, ale i na východ od nás), tím je ČR vůči hrozbám z východu bezpečnější, ale můžete za to od Poláků požadovat laskavost.

Máte-li smysl pro humor, kuráž ignorovat konvenční moudrost, a chcete-li Trumpa „trumpovsky“ překvapit, navrhněte mu i malou americkou základnu v ČR; pointou jest její název: neprohloupíte a na Trumpa uděláte dojem – to jsou věci, které lichotí jeho egu –, když ji nazvete: ... Fort Ivanka.

3) Nechť Trump ukončí praktiku svého předchůdce, že zaměstnanci americké ambasády se účastní manifestací politického charakteru. Je to nedůstojné a urážlivé. ČR je svobodná země, každý může demonstrovat za (téměř) cokoli či (téměř) proti čemukoli. Není nutné, aby se na tom podílely cizí ambasády. A je jedno, jaké manifestace to jsou, za co či proti čemu; ať už by byly oslavou dne daňové svobody, svátku práce, či pochodu LGBT hrdosti – což je ten případ, o kterém mluvíme. Na žádné z nich pracovníci americké ambasády být nemají.

Jde o nesentimentální transakce: Vy něco dáte jemu, on něco dá Vám. Nedá-li on něco Vám, nedávejte Vy nic jemu.

LN, 1.3.2019

Autor je ředitel Občanského institutuzpět na článek