Neviditelný pes

GLOSA: Naše výročí a Ukrajina

21.8.2014

21. srpen 1968. Výročí, které v uplynulých 46 letech mnohokrát oslavováno, adorováno, stejně jako tupeno a odsuzováno, dle momentálního zájmu toho, jenž na skomírajícím ohníčku historických událostí přihříval si zrovna svůj politický eintopf.

A zajisté tak bude činěno i letos!

Tím spíš, že Rusko je opět ve hře! Ve hře globálního nerozumu, kdy Západ neví si rady sám se sebou, neb problémy mu už dávno přerostly přes hlavu a on není schopen je řešit. A tak se hledá kozel, na nějž naloženy naše hříchy a který bude vyhnán do pouště, čímž budeme očištěni a bude na koho nadávat.
My ne, to von! Putin!

Vědí to ve Washingtonu, vědí to v Bruselu, vědí i to i v centrále NATO a vědí to i v mainstreamových mediích, která svorně vyjí vyjí divnou věc, že válka na Ukrajině vypukla anexí Krymu a kdyby se tam Rusko tajně, za zády všech satelitů, nevplížilo, zajisté by k ničemu nebylo došlo a na Ukrajině klenula by se duha míru a porozumění. Co na tom, že to není pravda? Hysterii už se podařilo vyvolat! Zasloužilým mírotvůrcům, nositelům pravdy a lásky i vyznavačům slunce a zelené matičky Gaji, zajisté se arciďábel Putin zjevuje v nočních snech a oni hrdinně volají „do zbraně“ a za ochranu míru jsou ochotni vycedit i poslední kapičku krve. Těch druhých!

Co na tom, že boje na Ukrajině už mají na kontě nějaké 2000 mrtvých? Je třeba přitvrdit, vyhubit to komplet, a tak, poněkud nekřesťansky, vzýváno NATO - „dejte zbraně, dejte munici, dejte další peníze na další vraždění až do slavného vítězství!“

Politický arivismus velí přihřát si polívčičku, a tak NATO již zbrojí a chystá se na svůj veliký slet v Newportu ve Walesu, kam je summit už rok připravován. Téma je zásadní – co s tím, co jsme si nadrobili a kudy z konopí? A hlavně pak – kolik nám na to dáte? Po řadu let NATO trestuhodně zanedbáváno a to je nutno napravit, pokud možno hodně tučně.

Celé jednání ovšem zřejmě ponese se v duchu, jak napsali LN: „Američtí nevládní experti na zahraniční politiku upozorňují, že Putin má vizi mocenského posílení Ruska, nikoliv již ale přesnou strategii. O to je však více nevypočitatelný.“ (Viz zde.)

K tomu lze poznamenat jen tolik, že američtí nevládní experti, tak jako i většina jiných, nehrají, na rozdíl od Putina, šachy a jak západní politika svědčí, nejsou ani schopni přemýšlet několik tahů dopředu. A podle toho to dopadne!

A paralela s výročím? Pro Ukrajinu jediná – dnes jako tenkrát – všichni se na vás vykašlou!zpět na článek