OSOBNOST: Zapomenutý ostravský rodák
Tak, jak se u nás v závislosti na politické situaci v průběhu minulého století měnily názvy ulic, měnily se i seznamy zasloužilých či známých rodáků. Některé osobnosti prošly jako stálice všemi režimy, zatímco jiným se dostalo té cti jen v tom či onom režimu. Karel Scheit, svinovský rodák, od jehož narození uplyne 21. 4. 2009 sto let, patří do kategorie rodáků zcela zapomenutých.
Popravdě řečeno, neznal jsem jej ani já, přestože s ním sdílím stejné rodiště, Svinov (od roku 1957 městská část Ostravy na levém břehu Odry).
O Velikonocích v roce 1994 jsem si ve Vídni na jednom oznámení koncertu všiml místo narození skladatele – Schönbrunn v bývalém rakouském Slezsku. Byl to Karel Scheit, který nedlouho předtím (22. listopadu 1993) ve Vídni zemřel. Co se místa narození týká, Karel Scheit je na Ostravsku neznámým rodákem. V různých hudebních slovnících je u jeho jména uváděno místo narození Schönbrunn - s poznámkou, že je to Svinov, městská část Ostravy.
Svůj život Karl Scheit zcela zasvětil hudbě. Přestože jeho otec byl hudebníkem, nepřál si, aby se hudebníky staly také jeho děti. Otcovo přání, aby studoval medicinu, Karl nesplnil. Nejdříve začal studovat hru na violu na konzervatoři v Linci. Ke kytaře se dostal náhodou díky svému mladšímu kamarádovi Josephu Beckerovi. Becker dokázal ve svých deseti letech hrát na kytaru tak, jak dosud Scheit nikoho hrát neslyšel. Jeho obdivuhodná hra na něj udělala silný dojem, začal se proto o kytaru vážně zajímat a studium rozšířil o hru na kytaru. Svá hudební studia započatá v Linci nakonec ukončil na Vysoké hudební škole ve Vídni (dnešní Univerzita pro hudbu a výtvarné umění) v roce 1929. Na této škole vyučoval od roku 1933 do roku 1984, od roku 1952 jako profesor.
Do hry na kytaru, nástroje používaného většinou pro doprovod lidových písní, přenesl náročnou techniku hry. Koncertoval po celé Evropě, získal mnoho cen a ve své době byl uznávaným virtuózem. Kytaru povýšil z doprovodného nástroje na sólový instrument. Dosáhl jedinečného mistrovství a říkalo se mu – podle slavného španělského kytaristy Andrése Segovie – rakouský Segovia. Skladby pro kytaru v jeho provedení se dochovaly díky množství nahrávek. Karl Scheit napsal četná odborná pojednání věnovaná kytaře. Z jeho podnětu byla založena Rakouská kytarová společnost a jeho jméno a dílo je známo všem vážným studentům kytary ve všech zemích.
Karl Scheit také komponoval a byl významným hudebním pedagogem. Jeho pedagogická díla jsou stále používána, především jeho dosud nepřekonaná učebnice Lehrwerk für Gitarre. Řada současných známých hudebníků se k němu hlásí jako ke svému učiteli, např. rakouský kytarista a loutnista Konrad Ragossnig (nar. 1932). Svým celoživotním dílem a publikacemi v němčině, angličtině, francouzštině a italštině se stal jedním z největších a nejuznávanějších publicistů kytarové hudby ve 20. století. Podařilo se mu objevit dávno zapomenutá díla renesanční a barokní hudby určená pro loutnu a kytaru, přepsat je a uvést v novém pojetí do hudebního života. Mistrovsky dokázal staré skladby napsané pro zcela odlišný nástroj, jakým je barokní kytara, přepracovat pro moderní kytaru.
Pokud jde o jeho pobyt na Ostravsku, je toho známo jen velmi málo. V univerzitní knihovně ve Vídni se podařilo zjistit, že Karel Scheit se narodil ve Svinově dne 21. dubna 1909 a byl pokřtěn v kostele v Porubě, což odpovídá tomu, že Svinov má vlastní kostel až od roku 1929 a do té doby byla jeho matrika v sousední Porubě. Také se podařilo zjistit, že jeho otec byl kapelníkem vojenské hudby. Rodina se zřejmě vzhledem k tomuto povolání otce často stěhovala a pravděpodobně ještě v předškolním věku Karl Scheit ze Svinova s rodiči odešel.
Žádný seznam osobností narozených v Ostravě Karla Scheita nezmiňuje. Není ani v podrobném Biografickém slovníku Slezska a severní Moravy z roku 1993. Nicméně svinovským a ostravským rodákem je. Ostatně sám vždy ve svých životopisných údajích uváděných v různých publikacích tuto obec v bývalém rakouském Slezsku neopomenul zmínit.