Neviditelný pes

KLIMA: Proč jsou přepočty emisí „na hlavu“ k ničemu

13.3.2024

Česko na jednotlivce produkuje víc oxidu uhličitého, než Čína. To je častý argument klimatistů. Jenže nejvíc emisí připadá na hlavu obyvatele Republiky Palau. Aneb jak se dezinformuje.

Přepočítat emise oxidu uhličitého na jednoho obyvatele daného státu je oblíbený trik klimatických aktivistů a novinářů. Pod zdrcujícím titulkem se tím snaží nejen Čechy přesvědčit o tom, jak strašně devastují planetu. Výborně to ilustruje článek na iDnes (zde). Pod dramatickým titulkem „Když Češi znečišťují planetu víc než Číňané. Kdo opravdu nejvíc škodí Zemi?“ ukazuje, jak jsou tyto přepočty nesmyslné.

Podle autora jsou totiž v tomto přepočtu největším klimatickým znečišťovatelem obyvatelé tichomořského souostroví Palau, jež nese název Republika Palau (zde). Žije v ní 18 000 lidí. Největších ničitelů klimatu. Co se stane, když tyhle klimatické agresory zaslouženě smeteme z povrchu zemského? Budeme mít 18 000 osobních tragédií. S množstvím oxidu uhličitého v atmosféře však neuděláme vůbec nic.

A tak to je i s oxidovou produkcí Čechů. Že na hlavu vychází větší, než u Číňanů, je úplně jedno. Protože Čína vypouští víc, než třicet procent světového CO2. Jestli tedy má s oxidem uhličitým pravdu IPCC a klimatisté, je nutné především zastavit produkci Číny. Neboť jestli chceme dosáhnout globální uhlíkové nuly, musíme začít od největších producentů. Tím nejrychleji srazíme celkové množství oxidu uhličitého. Palau si můžeme úplně klidně nechat až na konec. Stejně jako státy v EU, s výjimkou Německa. To stojí za asi dvěma procenty emisí. Všechny státy v EU jsou dohromady asi na osmi procentech.

Ve zmíněném článku je i další excelentní ukázka pokřivenosti argumentace přepočtem na hlavu: „Česko ročně vyprodukuje něco kolem 95 milionů tun emisí oxidu uhličitého (v roce 2022), zatímco Indie je odpovědná za 2,7 miliardy tun.“ Jaký praktický smysl má přepočítat celková čísla na jednotlivce? Pokud nepodniká Česko kroky k tomu, aby při zachování produkce CO2 rychle dohnala Indii v počtu obyvatel, je takový přepočet úplně k ničemu.

Deset největších emitentů oxidu uhličitého vypadá podle článku takto: Čína, Spojené státy americké, Indie, Rusko, Japonsko, Indonésie, Írán, Německo, Jižní Korea, Saudská Arábie. Za polovinu emisí přitom stojí první tři státy. Jejich množství však snižuje jediný z nich – Spojené státy. Česku, které produkuje necelých 0,3 procenta globálních emisí oxidu uhličitého, patří 41. místo.

Klimatický dezinformátor, který argumentuje přepočty na hlavu, nelže. Jen záměrně uvádí zcela nesmyslné argumenty, které však stojí na reálných údajích. Důležité je to, že jeho argumenty jsou zcela nesmyslné. Aby to bylo úplně jasné. Každý rok v Česku zahyne při dopravních nehodách okolo 500 lidí. Přesto se nikde nepíše, že Česko je nebezpečné, protože „Češi každý rok zabijí 500 lidí“. Byť by se to napsat mohlo. Ale protože nejde „o klima“ tak to nikdo neudělá.

Nenechme se ohlupovat.

Poskytl server iUhlízpět na článek