EKONOMIKA: Vysoké daně škodí zdraví
Příčinou je různé zdanění lihu pro použití na výrobu alkoholických nápojů a pro použití technické. S tím, jak roste spotřební daň z lihu pro výrobu alkoholu, přibývá i výrobců, kterým se vyplatí vyrábět alkoholické nápoje z technického lihu. Aby tomu stát předešel, nařizuje takzvanou „denaturaci“ lihu, tedy znehodnocení pro použití do alkoholických nápojů, přičemž účinky pro technické použití musí být zachovány. Proces denaturace však není nevratný a pomocí destilace je možné líh použít pro výrobu alkoholu. Pominu, že už i na samotnou destilaci doplatili mnozí oslepnutím, když omylem vydestilovali metanol místo etanolu. Vlivem vysokých daní rostl počet daňových úniků a státu začaly klesat výnosy ze spotřební daně.
Stát a Evropská unie se však s Lafferovo křivkou nehodlali smířit a místo, aby snížili spotřební daň, vymysleli nové směrnice bránící použití denaturovaného lihu. Před dvěma lety se líh začal nově parfemovat. To sice spolehlivě odradilo běžné uživatele technického lihu od jakéhokoliv použití, protože nesnesitelně „voní“, ale také parfemovaný líh leptá některé materiály, a tak poškozuje zařízení, do kterých se líh lije. Výrobce lihovin to však neodradilo, jen je to přimělo přistoupit k ještě nebezpečnějšímu způsobu čištění lihu, a to pomocí chlorových čistidel, jako je Savo. Nelze však vinit jen výrobce ilegálních lihovin, ti se jen přizpůsobovali situaci, kterou tu nastavil stát.
Pokud jsou čísla výrobců lihovin pravdivá a skutečně polovina všech alkoholických nápojů prodaných na našem území je vyrobena z denaturovaného lihu, je to výstižný, leč smutný příklad toho, jak vysoké daně každý den vážně ohrožují zdraví každého z nás.
Převzato z časopisu Laissez Faire se souhlasem redakce
Autor je poradce předsedy Strany svobodných občanů