Neviditelný pes

ŠAMANOVO DOUPĚ: Soudruh prezident pohovořil s dělníky na pracovišti

5.11.2022

Tenhle titulek mě napadl okamžitě, když jsem si otevřel čtvrteční (3.11.2022) Mladou frontu DNES na druhé straně a uviděl jsem tam foto (Ladislav Křivan, MAFRA) s s legendou:

„Návštěva továrny Předseda ANO Andrej Babiš se zdraví s pracovníkem teplické strojírenské firmy Teasing“

Titulek, který zvolila reportérka Eva Pospíšilová MF DNES „Proč jsou tu ti Ukrajinci, pane Babiši?“ není tak průrazný, jako podtitulek „Šéf hnutí ANO zahájil prezidentskou kampaň“, ale z vlastní bolestné zkušenosti s jmenovaným listem vím, že titulky dělají vedoucí rubrik. Ale myslím, že kolegyně se nakonec se stranickým úkolem vyrovnala ze ctí. Její článek totiž začíná takto: „Andrej Babiš je mezi svými opět hvězdou. Dokonce do té míry, že jedna seniorka se rozplakala dojetím, když ho spatřila.“
Jako bych četl Švejka! Jsem dlouhá léta zvyklý číst mezi řádky, a tady jsem četl: „Andrej Babiš je hvězdou jen mezi svými. Budou ho volit jenom důchodci...“

„Očkujte se, vyzýval kandidát,“ pravil jediný mezititulek článku - a ano, to podpoří každý rozumný člověk, bez ohledu na to, že ho k tomu vyzývá třeba i jemu nemilý politik. A ještě se okatě vytahuje tím, že se nechal naočkovat jako první „a nic se mi nestalo“. Rovněž závěr zněl nabádavě. Na otázku v titulku odvětil presumptivní* prezidentský kandidát, že Ukrajinci jsou ale jiní uprchlíci než třeba Syřani.

(*Babiš byl v ten čtvrtek pouze „předpokládaným“ kandidátem, protože ještě neodevzdal kandidátní listinu. Až v pátek ráno. Ale pochlubil se, že má už „56 podpisů“. Z kontextu podpisů poslanců. U nich stačí jen 20 kusů. ANO jich má 72 - který opozdilec nebo odpůrce se nepodepsal?)

Na titulní straně zmiňovaného vydání je ještě velké foto, jak Andrej Babiš řídí své reklamní obytné auto, které je na přední kastli psacím písmem popsáno heslem „proto Babiš“. A proč vlastně? Popisek pod fotem i článek sám nám to vysvětlují:

„Pomáhat lidem, proto Babiš“, „Krizový manažer, proto Babiš“, „Akční, proto Babiš“.

Redaktorka ve své domácí úloze si ještě dovolila připomenout, že Babiš vymazal (z karoserie svého auta) „neúspěšnou kandidátku Janu Nagyovou“. No tak tuhle poznámku beru jako zákeřnou zlomyslnost! S těmi dvaceti lety zkušeností, které paní Pospíšilová v MfD už má snad nejde o omyl. Šéfredaktorský kobereček bude smáčen slzami, a možná i zrudne krví.

A protože jste tak pěkně četli, přidám ještě pokračování, inspirované stejnými novinami:
********************

Ve čtvrtek si kupuju papírové noviny, a to ty druhé neprodávanější (po Blesku - což nejsou noviny). Ne kvůli zprávám, ale kvůli Magazínu s televizními programy. Samotný ten Magazín je o třídu lepší než magazíny jiných deníků, čte se dobře, nemluví o vnitřní politice - a má dobrou křížovku. Ale noviny si samozřejmě taky přečtu. A tak vím, že na názorové stránce se hodně kope ve smyslu názorů pana majitele, pardon, ovlivňující osoby. Tenhle čtvrtek mne tam zaujaly dva články - nejdřív ten hlavní, „Zákon o poslušném řediteli ČT“ od mediálního analytika a bývalého člena Rady Českého rozhlasu Štěpána Kotrby. Nad poněkud nesoustavným článkem je v podtitulku uvedeno sdělení, které vypichuje, co by si měl čtenář odnést: „V parlamentu zuří nová bitva o Českou televizi. Technicky jde o způsob volby Rady ČT - tak, aby vybrala do čela televize poslušného vládního mopslíka...“

Jistě, na názorovou stránku patří názor. A podle mého názoru je třeba novely zákona, protože Rady prostě nefungují a zákon o potřebě nezávislosti radních na stranách je sprostě obcházen. Zato ČT funguje - ale nemá peníze. Když jsem si pak kolegu Kotrbu gůglil, našel jsem jeho březnový článek na Parlamentních listech, kde hořekuje nad Tragickou vojenskou strategií Ruska a zoufalým stavem ruské armády. Ne, že by mu vadila ruská anexe, vadí mu ruská neschopnost vést moderní válku. „Nevadí mi ani pomalost postupu, jestliže Rusko nechce plošně likvidovat civilní infrastrukturu i s obyvatelstvem...“ ??? Ale ono chce - a dělá to, včetně jaderných elektráren. Aha! Tak už víme, co může dneska znamenat nálepka „radikálně levicový“...

A aby to bylo pěkně vyvážené, tak hned vedle je uveřejněn diskusní sloupek Michala Semína, zakladatele Akce D.O.S.T. „K výročí sametu: za názor do basy!“ Akronym D.O.S.T. (Důvěra, Objektivita, Svoboda, Tradice) označuje „občanské sdružení nacionalistického a národně konzervativního charakteru“, píše Wiki. Diskusní příspěvek kritizuje „totalitní předlohy“ zákonů, které připravuje ministr vnitra Vít Rakušan, aby omezil vliv dezinformací. Autora to „vede k obavám o budoucnost demokratického režimu“. A obává se konkrétně i touto větou: „Bič na ‚dezinformátory‘ z dob covidiády, jejichž názory se z větší části ukázaly jako pravdivé, je nyní posilován o šlahouny proti těm, kteří kritizují vládu za její jednostranné hodnocení příčin a průběhu války na Ukrajině.“

Tak, a teď už víme, co znamená nálepka „ultrakonzervativní pravice“. K tomu dodám (nejen své) hodnocení:

1) Názory deziformátorů o covidu se neukázaly „z větší části jako pravdivé“. Byly to lži, a lež je i toto tvrzení (nikoli názor).
2) Na Ukrajině se Rusko dopouštělo a dopouští válečných zločinů. Měla by snad vláda být „oboustranná“ a vyvážet zbraně i do Ruska? Společně se Severní Koreou a Íránem?

Vládu a kohokoli je samozřejmě možné - a nutné - kritizovat kýmkoli, zleva, zprava, odshora i zdola, hlavně však zepředu. Avšak nikoli lžemi, nikoli opakováním fakes z klávesnic ruských dezinformátorů. Kteří se odvolávají na Listinu lidských práv a zaručenou svobodu vyjádření. Existuje zde tenoučká červená čára, která se chvěje strachem, ze které strany bude překročena. Když v článku „A kradou křížaly!“ cituju slova Jiřího Voskovce z roku 1968 o „Rusácích“, tak je to expresivní Voskovcovo vyjádření, nikoli výzva k nenávisti. Výzvou k nenávisti vůči ruskému národu je samo současné (a bývalé, jistě i budoucí) chování ruské armády - a zblblého ruského národa (čest nezblblým jedincům).

Zato blbá (i když veřejně jen slovní) podpora ruského agresora, která může vést i k úspěšnému verbování českých troubů do Wagnerovy armády, je (dle mého názoru) zločinnou hloupostí.
*****************************************

Tu čtvrteční MfD si budu kupovat i nadále. Jestiť mi nekonečnou studnicí inspirace. Už to jejich sbevědomé představení: „Pravdivý a plnohodnotný obraz o světě, ve kterém žijeme. MF DNES je největší seriózní celostátní deník v České republice.“ Hurá!

Psáno v Praze na Lužinách v pátek 4. listopadu

PS: Někdy příště se podíváme na ty zákony nové Rakušanovy totality - aby je nemohla zneužít totalita stará.zpět na článek