Neviditelný pes

ŠAMANOVO DOUPĚ: První jízda

7.12.2023

Vyzkoušel jsem si dneska poprvé, jak ladí o dvě čísla větší běžkařské boty z frcu za stovku
s vázáním na běžkách, které jsem před pěti lety našel u popelnice.
Ladily. Tak jsem si dal kolečko nejdříve na východ Centrálním parkem Prahy 13 k přehradnímu jezeru Asuán.
Vracel jsem se na jih do kopečka, kolem Nové Vsi a pak na západ po hraně náhorních polí nad Dalejským údolím, ve kterém je utopen kus Holyně. Dorazil jsem až do horních Řeporyj „k Novotnejm“. Pak jsem to vzal zpátky Velkou Ohradou zase dom. Jen 8 km a jen 100 metrů převýšení. Bez oběda, který jsem si dal doma až ve čtyři odpo. A pak padnul do pelechu a usnul.
Takže recyklované lyže se šupinami na skluznici fungují skvěle, hezky jsem si zaklouzal! Navlékl jsem si k tomu oteplovací kalhoty po synkovi, prastarý modrý svetr a přes něj pranovou modrou bundu, co mi vybrala dcerka v listopadu 2019 v městečku Coniston na jezeře Coniston. A já za ni dal něco přes čtyři tisíce v Kč. Nepromokavá tedy není, jak mi na místě v deštích Lake District ukázala. Ale je to skvělá větrovka na běžky.
Všechno fungovalo skvěle, ale ze sněhu na zoraných řeporyjských polích vyčuhovaly hroudy země. A já do jedné zarazil bodec modrých lyžařských holí, které původně patřily k setu, co mi maminka koupila v sedmnácti.

Pole nad Řeporyjemi od Velké Ohrady


A když jsem trhl koženým poutkem, tak se přetrhlo, a navíc, jak vidím teď, utrhl se i bodec té hole. Zkusím, jestli budu moci muzeální kus nahradit trekingovými holemi, které už patnáct let čekají na svou příležitost.
No ale řekněte - ty staré hole, vždyť sloužily jako sjezdové (byla ten čas móda dlouhých sjezdových hůlek) v Tatrách a jako běžkové i v Jizerkách a Prokopáči poctivých 55 let - a najednou se jim přetrhne poutko?
Šlendrián!
Psáno v Praze na Lužinách v pondělí 4. prosince 2023

Viz i článek První jízda z 30. 1. 2007
a článek První jízda z 25. 1. 2011
ze kterého pocházejí i uvedené lyžařské fotky. Dnes slunilo svítičko trochu víc, ale nemám funkční foťáček.
Foto Modrá bunda na Swirl How pořídil poblíž hory Old Man of Coniston manžel dcerky Terky Tomáš 1. října 2019.

Modrá bunda na Swirl How 2019

PS 5.12: Bolely mě všechny svaly. Ale možná za to mohla choroba, která mě přepadla zimomřivostí a v noci vyrobila teplotu 38,5° C. Alespoň mám důvod flákat se, chodit odpoledne spát a odpočívat při starých filmech na chytrém televizoru.


zpět na článek