Neviditelný pes

ŠAMANOVO DOUPĚ: Liknavost!

22.12.2021

Neprodloužení nouzového stavu bylo rozhodnutí politické, avšak rozhodnutí blbé.

„Amatérismus babišovců se už nesmí opakovat!“ volal včera na Psu středočeský krajský zastupitel za ODS Michael Pánek, jenž od nové vlády také očekává „přehledná a jasná proticovidová opatření“. Žel Bohu, vypadá to, že nás s novou vládou, a hlavně s novým ministrem zdravotnictví, čeká další vlna covidu. Vláda dnes, kdy toto čtete, právě zasedá (NP je na internet vržen o půlnoci). A jistě přijme nějaká opatření. Bude projednávat nařízení minulé vlády o platech ve veřejném sektoru (taky policistů a hasičů). Přidat všem stejně považuje za nespravedlivé. Takže nejspíš nikdo nedostane nic, jedině tak to bude spravedlivé (nic jiného se k 1. lednu nedá stihnout). Pak se bude projednávat, co s vysokými cenami energií. (Copak ceny, větší problém bude, až nebude energie.) A vyslechne si návrhy legislativců, aby chystaná zdravotnická opatření o omezení prodeje, omezení počtu osob na shromážděních a další dosud neznámé nápady ministra zdravotnictví Vlastimila Válka byly v souladu s pandemickým zákonem. Když nouzový stav, který vyhlásila Babišova vláda, skončí už 25. prosince.

Ale prosím vás! Nová vláda selhala hned na začátku, když nepožádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu alespoň za horizont Nového roku! Sněmovna by to schválila a bylo by vymalováno. Voliči by to hned na začátku vládního mandátu skousli. Nakonec – nouzový stav by nemusel být uplatňován ve své nejdrastičtější formě! A vláda by nemusela investovat energii a čas do „právnické supervize“. Žádné takové předběžné posouzení nezaručí výsledek budoucích soudů. A hospodští a majitelé barů a klubů by už teď věděli, na čem jsou. Tragické je, že mezi řádky jasně čteme, že prodlužování nouzového stavu za spolupráce se Sněmovnou nebylo třeba, protože ho vláda může vyhlásit kdykoli!

Třeba hned za týden, na dalším zasedání, hned ve středu 29. prosince? Po čtyřech dnech od skončení minulého nouzového stavu? Což by u minulé vlády bylo bráno jako obcházení zákonů. A bude to bráno i u téhle vlády! Pokud k tomu přistoupí. Vláda prý chce podle Válka počkat na výsledky zkoumání působení omikronu v „Anglii“ a dalších státech. Aby se dověděla, jakéže účinky má. To se jako přes Vánoce dovíme něco nového? Prosím vás, co chcete zkoumat? Přečtěte si noviny! Nizozemské, dánské, britské noviny. Vlády těchto zemí zavádějí právě teď ta nejtvrdší opatření za celou dobu trvání téhle pandemie!

Minulou vládu jsem kritizoval za to, že nevidí dopředu zatáčky a že začne brzdit, až když auto letí ze srázu. Tak tahle vláda to vidí – ale chová se stejně! Víme, že údaje z testování za příští týden budou k ničemu, protože přes svátky se lidé testovat nechodí a je omezen i počet testovacích stanovišť. Víme, že omikron je mnohem nakažlivější, v USA už je 70 % pozitivních výsledků s touto variantou viru, v Německu 50 %. Doufáme, že omikron není tak vražedný. Víme, že s deltou se do nemocnic nakonec dostane jen 5 % nakažených. Doufáme, že u omikronu to budou jen 2 %. Nejpozději 15. prosince jsme však věděli, že omikron je dva- až třikrát více infekční než varianta delta.

Víme to právě z čísel ve Velké Británii a Dánsku, zemích, které jsou demograficky, promořením a očkováním podobné Česku. A tam se případy zdvojnásobují každé dva dny! (On se omikron roztahuje už po celé Evropě, ale právě Dánsko a Velká Británie jsou mistři v sekvenování vzorků viru.) Do prkvančic, víme to už týden, tak na co chcete, vy čerstvé lodyhy, na co chcete čekat další týden!? Ministr zdravotnictví by měl vědět, že už dnes jsou v Moravskoslezském kraji nemocnice přeplněny. Ono se krásně kouká na klesající grafy nově nakažených, ale když křivky nemocných s těžkým průběhem a křivky úmrtí mají proti těmto křivkám opožděný průběh! A stejně tak opožděný průběh má zase dnešní chování zdravých (dosud neidentifikovaných nemocných).

Víme, že v lednu u nás bude omikron převažovat. A když se podíváme na předpovědní křivky z Dánska a Velké Británie, tak bychom se měli zděsit. Pokud je omikron třikrát nakažlivější a do nemocnic se dostanou jen 2 % nakažených, tak jich bude z hlediska dnešního o procento víc (3x2 % = 6 %, 6-5 = +1%), napadlo mne nejdřív. Jenže to je jen první lineární přiblížení. Třikrát vyšší nakažlivost znamená, že reprodukční číslo R u této varianty je kolem čísla 3. A počet nakažených/ vážně nemocných / mrtvých stoupá v mnohem strmější geometrické křivce. Když má těžký průběh nemoci jen jeden člověk ze sta, znamená to, že z milionu je jich už 10.000. Můžeme očekávat, že za dva dny těch nemocných už budou dva miliony, tak na co ještě čekáte, squadro Petře Fialy???

V této situaci se ministr Válek obrací na občany, aby byli „odpovědní“, teď, před svátky a před rozjuchaným Silvestrem. Babišova vláda to s námi nejdříve zkusila po dobrém. To se úplně neosvědčilo. Tak to zkusila po zlém. To se taky neosvědčilo. Takže Fialova vláda to bude zkoušet po dobrém. Jak se to osvědčí? Neosvědčí, a nejpozději v lednu to zase zkusí po zlém. Ale nepomůže to, protože to bude už s třítýdenním zpožděním za covidem!

Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra Akademie věd, toto ostudné prodlužování označil za liknavost. Srdečně s tím souhlasím!

Před měsícem (24.11.2021) jsem Vlastimila Válka nazval smutným muže TOP 09: „…ten jakožto politik selhal v ministerské pozici dříve, než se na ni dostal. Tento pán neumí mluvit pro média. Tedy ani k lidu (leda k Topce). Ale on nejspíš neví, co má říci! Protože neví, co by měl v této situaci dělat. To, že je vyhlášeným radiologem, avšak nikoli epidemiologem, by nemělo ani v koronavíření vadit. Jakožto vědec a zdravotnický manažer by měl znát statistiku a umět vést úřad i lidi. Jenže jakožto politik se jeví býti absolutní lodyhou… A jeho odpovědi na dotazy redaktorů?

»Nic podstatného vám neřeknu. Ale vždyť jsem vám to už několikrát říkal!«“

A neumí se vyjadřovat ani teď. Na dotaz redaktora, zda jeho nová nařízení nenarazí u soudu, odpoví: „Nejsem právník.“ A? Až druhý den se dovíme, že chystaná opatření projdou „právnickou supervizí“. Válek rozpustil Radu vlády pro zdravotní rizika. To je dobře, protože tohle byl poradní orgán předsedy vlády a Babiš pak házel vidle z boku do rozhodování Krizového štábu, který vedl jeho koaliční nepřítel Jan Hamáček z ČSSD. Ale jak to Válek odůvodnil?

„Tato rada má vadu. Není to politický, ale odborný orgán.“

Jeminánku! Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSEZ), která pracovala pro dnešní vládu, ještě když tato byla v opozici, má ve svých ustanoveních jasně napsáno: „Skupina je apolitická…“ Mimochodem, nějak dnes postrádám prohlášení právě této skupiny. Ono to vypadá, že smutný muž Válek také nechce rozhodovat odborně, avšak pouze politicky. Mezi ta politická rozhodnutí patří i nejasný příslib, že letošní silvestr bude probíhat bez drastických opatření. Jaké bude pak rozhořčení obecenstva a hospodských a barmanů, až vláda příští týden šlápne na brzdu! Anebo nešlápne, bude to pro ni politicky dobré – ale jen do ledna…

Ona nás ta další lednová vlna čeká tak, jako tak. Na nové vládě však závisí, jak jí proplujeme. Na liknavé vládě. První politické rozhodnutí premiéra Fialy bylo právě to, že nešel se žádostí o prodloužení nouzového stavu do Sněmovny. Bylo to rozhodnutí politické, avšak rozhodnutí blbé. Netušil jsem, že se nová vláda začne historicky znemožňovat tak brzo.

Psáno a rozhořčováno se v Praze na Lužinách v úterý 21. prosince 2021

Osobní postscriptum a výzva: Ač jsem byl odpovědný a čerstvě očkován potřetí, přesto jsem někde chytil ten bacil. V pátek 10. prosince jsem byl POZITIV, avšak bezpříznakově. (A to jen kvůli tomu, že jsem před jedním setkáním šel na test PCR, ačkoliv jsem podle současných pravidel nemusel.) Naštěstí jsem předtím neměl s nikým rizikový kontakt, ani jsem nejezdil MHD. (No ale někde jsem to chytil.) Uchýlil jsem se do karantény. V pondělí 20. prosince jsem už byl NEGATIV. Doporučuju třetí očkování každému. Po druhém očkování je proti omikronu imunní jen 20 % očkovaných. Po třetím už 70 %. Prosím vás, bez ohledu na jakoukoli vládu nebo politické přesvědčení, buďte odpovědní! To vám vylepší šanci, dostat se na dobrou stranu statistiky…

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.



zpět na článek