Neviditelný pes

ŠAMANOVO DOUPĚ: Hezké Vánoce!

25.12.2021

Anebo jen „sváteční dny“? Eurokomisařka pro rovnost Helena Dalliová vydala - zatím tedy jen vnitřní -oběžník týkající se „inkluzivní komunikace“, jímž se slovo „Vánoce“ stalo slovem „zakázaným“.

Že prej ne všichni Evropané jsou křesťané. Vím, je to už profláklá historka a padlo na ni spoustu posměšků, ale chci se na toto kravininum podívat z jiného pohledu.

ATM_KovanicJ_10.jpg

Jop, ne všichni Evropané jsou křesťané, a to už nejmíň 2000 let. A ještě před Ježíškem se na našem území oslavoval slunovrat. Křesťanské církve části těch slavností přejaly, než aby proti pohanským zvykům bojovaly frontálně. Nevím, jak to měli pokrokáři za francouzské revoluce, ale komunistům se Vánoce nikdy nelíbily. Naši bolševici, jako pohůnci Moskvy, se u nás v padesátkách snažili prosadit ďédušku Maróze a slavení Vánoc jakožto „rodinného svátku“ přesunout až na sovětský 1. leden. (Což se v Rusku praktikuje začasté dodnes.) Nic proti ďéduškovi Mrazíkovi, když se skrývá v legendárním ruském filmu, který se odehrává v Rusku. Ale u nás ho nakonec komunisti neprosadili. Neprosadili ani dědu Mráze, ani Vánoce na Nový rok. Tak alespoň dobrotivý pan prezident a první tajemník Klement Gottwald zrušil v roce 1951 Štědrý den, zatím jako svátek. Zůstaly je „1. a 2. svátek vánoční“. Já se pamatuju až na to, že v šedesátkách se o Štědrém dnu odpoledne už nepracovalo – stejně jako v pracovní soboty. Jo, a pak se taky změnil „češtin“, a Vánocům se sebralo velké začáteční Véčko. Tyhle ořezané „vánoce“ trvaly až do konce totáče. Musel padnou režim, aby se už v roce 1990 ze Štědrého dne stal opět svátek a z vánoc Vánoce.

A teď nějaká kráva z Brusele chce Vánoce zrušit znovu. (Ono je podivuhodné, že v Bruseli už vůbec existuje „komise pro rovnost“ – nejspíš jen pro někoho. Podle které musí být řeč „inkluzivní“…)

Nejdřív hodlá aspoň zakázat užívání slova „Vánoce“. No, nejsme všichni křesťany, to je pravda. Avšak máme tady taky spoustu křesťanů pravoslavných, kteří slaví svoje Vánoce až 7. ledna. A dosud ještě nikoho z nich nenapadlo, že by měli být uraženi Vánocemi nepravoslavnými. Nechají je, katolíky i evangelíky, slavit podle jejich ritu a sami slaví po svém.

A jak to u nás dělají Rusové? Slaví naše Vánoce a svůj 1. leden a navíc ještě pravoslaný Nový rok. Mají to lepší, než naši Vietnamci, kteří slaví naše Vánoce a svůj Tết, tedy nový rok podle lunárního kalendáře. Zatímco ve Vietnamu samém se žádné Vánoce neslaví.

No a máme tady ještě taky pár židů, na českém území prokazatelně už přes tisíc let. I když se soudruh Hitler snažil, aby jich bylo co nejméně. A ti tedy byli celých ten čas taky utlačováni –
ausgerechnet jen křesťanskými Vánocemi? Ale ne. Evropští židé už dlouhý čas slaví Vánuku nebo Chánoce. Tedy tradiční Svátek světel při osmidenní Chanuce, při které děti dostávají drobné dárky a laskominy. Další dárky dostanou děti z židovských rodin o blízkých Vánocích, aby jim to nebylo líto, že jsou ošizeny o to, co mají kamarádi. Rodiny si většinou postaví a ozdobí stromeček, protože v Tóře se nikde nemluví o tom, že by si lidi doma nemohli postavit strom a pověsit na něj skleněné baňky (jak jednou při Chanuce ozřejmil zakladatel Židovské liberální unie Benjamin Kuras).

Tak komu by mohly vadit Vánoce ausgerechnet teď? Když nevadily až dosud – leda komunistům a jiným totalitním režimům? Podle bruselských ustrašenců soudím, že nejspíše totalitnímu islámu.

Ale proč by měly muslimům vadit? No, prý nevadí – pokud jich je pod 10 % obyvatel. A když se podíváme na složení obyvatel hlavních měst západních států, tak tam je tato hranice již dávno překročena. Takže Dalliová jen nechce provokovat.

Ale do háje zelenýho. Naučil mne synek, abych v cizině praktikoval antickou moudrost: „Když jsi v Římě, chovej se jako Říman.“ Což ovšem zcela neplatí, vtrhnou-li do Říma Vandalové.

Poklidné Vánoce všem přeje Šaman, člen Židovské liberální unie.

Psáno v Praze na Štědrý den 2021, zatímco dcerka Terka dokončuje rybí polívku.

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.zpět na článek