Neviditelný pes

Znovu do čtyřky

18.12.2020

Nejlepší propagací pro nadcházející očkovací celoplošnou ofenzívu by byly přesvědčivé informace o promyšlených efektivních přípravách. Ministerstvo zdravotnictví sice vydalo Strategii očkování (viz), je to ale šestnáctistránkový obecný elaborát, který neodpovídá na základní otázky jako kdy, kam, jak. 

Není tedy divu, že nejen skeptičtí laici, ale i odborníci se netají obavami. Koordinátor expertní skupiny Covid-Czechia Petr Ludwig závěrem rozhovoru pro Právo řekl: „Se zkušeností, jak vláda dělala jiné projekty, tak si nemyslím, že očkování zvládne.“ Ke stejnému závěru jsme dospěli v úvodníku ve středu (zde). Na příčinu dává nahlédnout odvolaný ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten ve čtvrtek odmítl nabídku, že by se měl stát vládním zmocněncem pro očkování. Není možné to řídit ze čtyř míst, řekl doslova. Je to všem viditelný krach vize, že by se měl stát řídit jako firma. Rozdíl mezi efektivitou soukromého sektoru a čehokoli, v čem má prsty stát, je ohromující. Tak to trvá – bohužel – po celou poválečnou dobu. 

Za komunistů byl stát neefektivní, jelikož žádný soukromý sektor nebyl. Od převratu před třiceti lety máme změnu, avšak stát zůstal stejný, jako byl, v mnohém ohledu se zhoršil. Opozice teď s gustem pere vládě hlavu kvůli břídilskému zápasu s pandemií, ale všeho do času. Volby s velkou pravděpodobností změní poměry a vize piráta Bartoše v čele státu není nereálná. Podle toho, jak jeho politický soudruh Hřib řídí Prahu, můžeme jen říct, potěš pánbu, abychom už v půli dvacet dvaadvacet neříkali „zlatej Babiš, byl to packal, ale ne šílenec“.

Za těchto okolností máme čtvrtý stupeň… aniž bychom věděli, proč je aplikován plošně a proč kritéria uplatňovaná na jednotlivé profese jsou očividně nesmyslná.

Hlasování o rozpočtu
Sněmovna má posoudit – v lepším případě schválit – návrh rozpočtu s šíleným schodkem za situace, kdy nikdo nedokáže ani odhadnout příjmovou stránku. Z tohoto hlediska je pikantní bojovný odpor ODS, která přece za Daňové noci spolu s ANO zasekla sekeru – a pořád se ještě stoprocentně neví, jestli 80, nebo 130 milionů. Oni si asi myslí, že se nikdo nedívá...

Aston Ondřej Neff


zpět na článek