Neviditelný pes

Tak přece jen nedůvěra vládě

13.5.2021

Sázka koalice Spolu na vyvolání nedůvěry vládě vychází aspoň v prvním kroku. Spojily se obě koalice, tedy pět stran opozičního demobloku, a mají dost hlasů na svolání schůze poslanecké sněmovny, aby se mohlo o nedůvěře vládě hlasovat. Hlavní bod virtuálního obžalovacího sporu je zřejmý a nedá se o něm diskutovat. 

Třicet tisíc mrtvých, pandemie po dvou zbaběle vyvolaných (pod tlakem opozice, dodejme, ale odpovědnost má vláda) uvolněních (léto a vánoce) utržená ze řetězu, nejvyšší relativní počty nakažených, tři ministři zdravotnictví, přičemž pod tím třetím už vrže židle, to všechno jsou jasné důvody pro to, aby se vláda měla odporoučet. Příležitost k tomu je nabíledni, v říjnu budou volby.

O smyslu či ne-smyslu vyvolání nedůvěry jsme tu psali už několikrát. Kromě důsledků takového činu můžeme teď spekulovat o tom, proč Bartošova favorizovaná dvoukoalice se nakonec přiklonila k taktice Fialova Spolu. Bylo to asi denervující vysvětlovat straníkům a příznivcům, proč Piráti a STAN nechtějí pomoci sestřelit vládu, jejíž nekompetence je tak zřejmá. Byla to první politická zkouška Ivana Bartoše a ten si může nyní na konto připsat nevýhru. Výhra by byla, kdyby prosadil svůj koncept, tedy předčasné volby. To byl projekt neuskutečnitelný a prosazovat něco neuskutečnitelného je taky nevýhra, takže jsou hned dvě, spojené do jedné.

Klíč teď drží v ruce komunisté a okamurovci. Ti jsou v zásadní opozici, jedni i druzí chtějí změnu demokratického systému. Za podporu Babišovi získávali komunisté drobné sabotážní ústupky, jako byla rána armádě s ukrojením deseti miliard a jejich salámového trapného navrácení s tím, že nevypucovatelný flek na uniformě armádě zůstal. Jestli opoblok volby vyhraje, a průzkumy tomu nasvědčují, rudí a hnědí v nesystémové opozici zůstanou dál i v příštím volebním období. To jsou východiska.

Z nich se pak odvine, jestli Babiše podpoří nebo nepodpoří. Když ho podpoří (komunisté by tím zradili své rozhodnutí stáhnout toleranci), voliči před sebou budou mít v parlamentních volbách odpudivé trio ANO – komunisté – SPD. Profesor Fiala nezastírá, že právě o to mu jde, o jakési demaskování. Jenže co jedny odpuzuje, druhé přitahuje. Volby rozhodnou, kterých bude víc. A navíc, samozřejmě, se může stát, že rudí půjdou s ANO a SPD proti nebo naopak. Variant je mnoho a také z toho plyne nepříjemný pocit, že sestřelení vlády v červnu před volbami v říjnu je tah v šachové partii s tolika koncovkami, že se dá brát jako výstřel do tmy. Ono to něco nějak potrefí.

Ve středu média zveřejnila informaci, že sázkové kanceláře vidí dva favority pro příští prezidentské volby – že by do finálního utkání šel Bartoš proti Babišovi. Navzdory abecedě by to nebyla dvě béčka… Pak bych tipoval na opravdu velkou volební účast...

Aston Ondřej Neff


zpět na článek