27.9.2021 | Svátek má Jonáš


Tak přece jen nedůvěra vládě

13.5.2021

Sázka koalice Spolu na vyvolání nedůvěry vládě vychází aspoň v prvním kroku. Spojily se obě koalice, tedy pět stran opozičního demobloku, a mají dost hlasů na svolání schůze poslanecké sněmovny, aby se mohlo o nedůvěře vládě hlasovat. Hlavní bod virtuálního obžalovacího sporu je zřejmý a nedá se o něm diskutovat. 

Třicet tisíc mrtvých, pandemie po dvou zbaběle vyvolaných (pod tlakem opozice, dodejme, ale odpovědnost má vláda) uvolněních (léto a vánoce) utržená ze řetězu, nejvyšší relativní počty nakažených, tři ministři zdravotnictví, přičemž pod tím třetím už vrže židle, to všechno jsou jasné důvody pro to, aby se vláda měla odporoučet. Příležitost k tomu je nabíledni, v říjnu budou volby.

O smyslu či ne-smyslu vyvolání nedůvěry jsme tu psali už několikrát. Kromě důsledků takového činu můžeme teď spekulovat o tom, proč Bartošova favorizovaná dvoukoalice se nakonec přiklonila k taktice Fialova Spolu. Bylo to asi denervující vysvětlovat straníkům a příznivcům, proč Piráti a STAN nechtějí pomoci sestřelit vládu, jejíž nekompetence je tak zřejmá. Byla to první politická zkouška Ivana Bartoše a ten si může nyní na konto připsat nevýhru. Výhra by byla, kdyby prosadil svůj koncept, tedy předčasné volby. To byl projekt neuskutečnitelný a prosazovat něco neuskutečnitelného je taky nevýhra, takže jsou hned dvě, spojené do jedné.

Klíč teď drží v ruce komunisté a okamurovci. Ti jsou v zásadní opozici, jedni i druzí chtějí změnu demokratického systému. Za podporu Babišovi získávali komunisté drobné sabotážní ústupky, jako byla rána armádě s ukrojením deseti miliard a jejich salámového trapného navrácení s tím, že nevypucovatelný flek na uniformě armádě zůstal. Jestli opoblok volby vyhraje, a průzkumy tomu nasvědčují, rudí a hnědí v nesystémové opozici zůstanou dál i v příštím volebním období. To jsou východiska.

Z nich se pak odvine, jestli Babiše podpoří nebo nepodpoří. Když ho podpoří (komunisté by tím zradili své rozhodnutí stáhnout toleranci), voliči před sebou budou mít v parlamentních volbách odpudivé trio ANO – komunisté – SPD. Profesor Fiala nezastírá, že právě o to mu jde, o jakési demaskování. Jenže co jedny odpuzuje, druhé přitahuje. Volby rozhodnou, kterých bude víc. A navíc, samozřejmě, se může stát, že rudí půjdou s ANO a SPD proti nebo naopak. Variant je mnoho a také z toho plyne nepříjemný pocit, že sestřelení vlády v červnu před volbami v říjnu je tah v šachové partii s tolika koncovkami, že se dá brát jako výstřel do tmy. Ono to něco nějak potrefí.

Ve středu média zveřejnila informaci, že sázkové kanceláře vidí dva favority pro příští prezidentské volby – že by do finálního utkání šel Bartoš proti Babišovi. Navzdory abecedě by to nebyla dvě béčka… Pak bych tipoval na opravdu velkou volební účast...

Aston Ondřej Neff


F. Doušek Řidička nechtěla stát frontu na... 22:28 13.5.2021
M. Ilsner Je suis Israël 22:24 13.5.2021
H. Kotaz 22:26 13.5.2021
M. Ilsner vo čem to je 21:55 13.5.2021

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.