Neviditelný pes

Slovenská stopka Istanbulské úmluvě

26.2.2020

Slovenský parlament se vyslovil proti ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí už v listopadu a v úterý proti ní hlasovalo 96 ze 113 přítomných členů zákonodárného orgánu. Ve slovenské politice se vyzná málokdo a čtyři dny před volbami asi už vůbec nikdo. 

Sotva kdo tedy rozumně vysvětlí, proč se právě v tuto dobu slovenský parlament Istanbulskou úmluvou zabýval. Úmluva byla přijata v roce 2011 a Slovensko ji tehdy podepsalo. Nicméně loni v listopadu se parlament postavil proti a začátkem února premiér Pellegrini požádal prezidentku Čaputovou, aby udělila zmocněnci vlády stáhnout podpis Slovenska z ratifikační listiny. Čaputová se rozhodnutí vyhnula poukazem na Ústavní soud, který by měl posoudit, zda se jedná o ústavně korektní akt. Mimochodem, Česko smlouvu zatím stejně jako 11 dalších států jen podepsalo, nikoli ratifikovalo.

O Istanbulské úmluvě se už dlouho nemluvilo. Je to jedna z četných mezinárodních smluv, které zdánlivě nikoho k ničemu nezavazují, nicméně jedno mají společné: poskytují takzvaný rámec. Ten je velmi volný a při konkrétních krocích parlamentu a vlád vzniká tlak na to, aby tato rozhodnutí byla s rámcem konformní.

Na první pohled byla tato úmluva zbytečná. Násilí na ženách je ošetřeno zákony jednotlivých zemí. Co ale vzbudilo největší nevoli v části politické scény a naopak aplaus na opačném břehu, jsou pasáže týkající se potírání nevhodných kulturních zvyklostí a obyčejů a taktéž institucionalizovaná spolupráce s neziskovými organizacemi. To je  příklad, kdy se nevládky stávají vládkami: dostávají do rukou moc, mohou zasahovat do školství ve větším rozsahu než kdykoli dříve a dostanou oprávnění společnosti vnucovat svůj pohled na svět, který prohlásí za jediný možný a správný.

Což je, obecně vzato, jeden ze zdrojů sílícího napětí v celé západní společnosti.

Slovenský parlament se tomuto trendu postavil. Prezidentku Čaputovou, tuto vzornou pionýrku progresivismu, tím postavil do prekérní situace. Ona sama se měla vyjádřit v tom smyslu, že se raději vzdá postu prezidentky, než aby úmluvu nějak oslabila. Zatím se tedy schovává za Ústavní soud. Uvidíme, jak si bude počínat dále.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek