Neviditelný pes

Šalba vizuální prezentace

18.9.2023

Souběžně šly dvě akce. V sobotu se na pražském Václavském náměstí sešli příznivci neparlamentní opozice: takto je to přesnější. Jakápak protivládní demonstrace, vždyť každé vystoupení opozice je protivládní už z povahy věci samé. Adjektivem „protivládní‟ zamlžujeme podstatu. Sešli se stoupenci určitého politického směru, který se distancuje i od Okamurova SPD. O víkendu se pan v Mošnově na letišti konaly dvoudenní Dny NATO.

Na akci v Praze přišlo podle někoho deset, podle jiných až dvacet tisíc lidí. Na Dny NATO za dva dny 185 tisíc, v sobotu sto. Vede to ke zbrklému závěru, že jedni nad druhými vedou v poměru 1:10 respektive 1:18. To už je pěkná nakládačka. Podtrhuji slovo „zbrklý‟, protože si věru nemyslím, že příznivci NATO převažují nad odpůrci v tak zdrcujícím poměru. Na letiště v Mošnově jistě přišla spousta lidí se podívat na letadýlka a na bojové ukázky, přivedli děti, měli pohodu a nějaké NATO a my v něm jim může být ukradené.

Na demonstraci v Praze bylo slyšet mnoho řečí (v přímém přenosu je přenášely Novinky i ČTK, co jsem stačil zaznamenat). Zaznamenal jsem i video Radka Bartoníčka, mnozí mu i vyčítají, že dává v plném rozsahu mluvit lidi blogera Vidláka, ten do Prahy přijel také.

Podívejte se na to. Je až zajímavé, do jaké míry je Vidlákovo povídání totožné s kremelskou propagandou. Je tam absolutně všechno, nic nechybí, včetně fantasmagorické konstrukce, že by se Rusko zhroutilo, kdyby pustilo Ukrajinu: proč by se mělo zhroutit? Je to nesmysl, když se nezhroutilo dodnes, proč by se mělo zhroutit? To jenom Vidlák čte kremelské noty, těžko říct, za ze vzdoru a touze být disident anebo z jiného důvodu.

Co z toho plyne? Deset ku jedné? Papouškování kremelské propagandy na Václaváku?

Závěr vidím jediné: držet principy parlamentní zastupitelské demokracie. On to Radek Bartoníček v tom videu Vidlákovi taky nabízí, v roce 2025 budou další volby. Máme je, nezpochybnitelně svobodné a kontrolovatelné. Držme si je. Nevylepšujme je. Žijeme v opravdu napjaté době, kdy jde o hodně. Svoje o tom vědí na Slovensku, tam čekají volby už brzy.

Rok 2025 bude taky brzy.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek