Neviditelný pes

Koho volit

22.5.2021

Psal mi dnes dávný kamarád, koho že má volit. Napadla mi jen pointa toho dlouhého židovského vtipu o rabínovi, jak se ho ptali, co tím myslel, že život je jako řetězový most. Rabín odpověděl: Vím já?

V té situaci je jistě nejeden z našich čtenářů a hned zkraje tedy prohlašuji, že neporadím. Hegemonem je teď ANO. Střet zájmů pana Babiše je mi jedno a skandál kolem Čapího hnízda je mi k smíchu, když účetnictví jedné hospody nedokázali za ta léta dát před soud. Víc mě zajímá, že pan Babiš se ukázal jako chaotik, který zcela selhal v krizi, zavinil nejhorší výsledky a nepoučen dělá jeden sek za druhým. Nejenže to není dobrý politik, on není politik, protože nedovede vyjednávat a v tom politika spočívá. Navíc, jak se zdá, jeho koaliční potenciál je omezený, snad směrem na komunisty a SPD.

Pak tu jsou piráti s přívěskem amorfních starostů. Jak je čtu, jsou to Zelení, kteří jsou příznivci jaderné energetiky. To z mého hlediska mluví v jejich prospěch. Hlubokou pochybu mám v jejich strukturu. Takzvaná transparentnost opřená o permanentní diskusi po internetu může jakž takž fungovat, když tu není žádná exekutivní odpovědnost, nemají žádné úřady, mohou jen tlachat, plánovat zabavování nadměrných metrů bytové plochy a podobně. Jakmile se dostanou k moci, ti, co u ní osobně nebudou, roztrhají tu partaj na kusy, jak se to stalo Zeleným i Věcem veřejným a dalším takovým formacím.

Logicky bych měl volit ODS. U pravnuka císařského tajného rady nemůžete čekat jiné směrování než liberálně konzervativní. Už nejednou jsem tu psal, jak nedůvěryhodný slepenec je Spolu, sestavený jako volební trik v době, kdy ještě třetí komora parlamentu nesestřelila v průběhu volební kampaně volební zákon – dnes už nemá existence Spolu žádný rozumný důvod. Psal jsem, že na žvásty o malém státu a svobodném občanovi nejsem zvědav a naopak že se zajímám o skutečné problémy, jako je Green Deal, migrace a ideologie politické korektnosti – jak se k tomu ODS postaví. No a teď nám to pan Fiala řekl: Green Deal je realita. Nemá už smysl spekulovat nad tím, jak by to mohlo být jinak. Teď musíme využít příležitost, jak investicemi do udržitelného rozvoje, obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodářství modernizovat českou ekonomiku a zvýšit kvalitu života. No a je to jasné. Pokud tedy chcete volit ODS, volte Piráty, je s nimi větší legrace. Volit tedy Trikolóru, když jí šéf utekl před porážkou ještě dřív, než ho porazili?

Aston Ondřej Neff


zpět na článek