Neviditelný pes

Koho ještě vyměnit, co všechno zrušit

13.5.2024

Výměna ministryně úřadu pro vědu Langšádlové vyvolala pozornost, ba veselí a chudák pan Tuleja dopadl, jako kdyby mu ve své době měl prezident Zeman dát vyznamenání. Že já v*l do toho šel, tato myšlenka mu asi táhla hlavou v prvních hodinách a dnech a jistě ho neopouští dodnes. Takže místo neznámého pana Pavla Tuleji Markéta Pekarová Adamová vystrčila na popředí veřejnosti neznámého Marka Ženíška. Na něho zatím nic neprasklo a tak se o zábavu musela postarat šéfová.

Místo aby se držela politologicky osvědčené poučky mlčeti zlato ,vysvětlila obyvatelstvu, že smyslel celé rošády bylo dát příklad jiným politickým subjektům. Tohoto příkladu by měli ostatní následovat, míní Pekarová Adamová, takže padáka by podle ní měl také dostat ministr školství Mikuláš Bek v dresu STAN. Taky si myslí, že úvahy o nominaci Danuše Nerudové do postu české eurokomisařky není nejlepší nápad.

Ne snad, že by neměla pravdu. Ministr Bek je odpovědný za šílenost, která se valí na české školství a pokud se to bude realizovat, pamětníci budou se slzou v oku vzpomínat na hodiny občanské výuky s jejich „desaterem budovatele komunismu‟. Stejně pak má Pekarová Adamová pravdu, pokud jde o Danuši Nerudovou, která své politické schopnosti osvědčila jedině tím, že neobstála v prezidentských volbách. Jedno i druhé je tak očividné, že je až trapné to omílat, pokud někdo touží aspoň trochu po originalitě.

Ale nesmí být předsedou koaliční strany. Ono by to ještě prošlo, kdyby… to nebyla strana v preferencích pod hranicí volitelnosti. TOP 09 založily dvě výrazné osobnosti, Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek, aby v našem politickém spektru byla zastoupena pravice s lidskou tváří. No jo, ale kníže zestárl, stáhl se a poté umřel. Kalousek, protože je prozíravý a inteligentní, odmítl se účastnit pětikoaliční mely a taky šel na privát a odtud udílí hraběcí rady, jak se správně má dělat politika. Firmu TOP 09 předal své příručí, jenže ta na to zjevně nemá, aby ji vedla k ničemu jinému než ke krachu.

Takže to dopadlo tak, že Pekarová Adamová po svém groteskním politickém neúspěchu radí koaličnímu partnerovi v jeho kádrové politice. Samozřejmě by udělala nejlíp, kdyby mlčela a zatáhla za TOP 09 roletu. Ani jedno, ani druhé není možné.

Roletu zatáhnou voliči. Pak už o Pekarové Adamové neuslyšíme.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek