Neviditelný pes

Budou volby, politici lítaj nízko…

9.4.2024

Nízko létající vlaštovky, to býval příznak blížící se bouřky. S blížícími se volbami – a že jich bude požehnaně, snad půlka lidstva letos kráčí k urnám, mnozí opakovaně - sledujeme mimořádný pohyb politiků. Někteří budí svými výkony úžas. Tak kupříkladu lidovecký ministr životního prostředí Petr Hladík se rozhodl, že posílí pozici své strany, přikrčené hluboko pod hranicí parlamentní volitelnosti. Kdepak Marian Jurečka, šéf strany lidovců, který se snaží konat lidumilné skutky vlevo a ještě víc vlevo! Petr Hladík se inspiroval na ruské pohádce o posádce saní uhánějící před útočící smečkou vlků. Měla se zachránit tím, že vlkům hodí kožich, ti popletové se do něho zakousnou a nechají saně být.

Petr Hladík se nejdřív pokusil zachránit lidovce tím, že nabídl akci „dům po babičce‟, dotaci padesáti miliard v inflační době katastrofálního rozpočtového schodku. Ouha, nezabralo to a lidovci dál klesali. Hladík se nevzdává. Lidu nestačí miliardy, lid chce hlavy. Přišel tedy s nápadem vyloučení Cyrila Svobody z lidovecké strany. Důvod? Cyril Svoboda odpověděl na otázky obskurního webu Voice of Europe, čerstvě označeného za putinovskou hlásnou troubu. Proč Cyril Svoboda dal rozhovor médiu které nikdo nezná a nikdo nesleduje? To ví Svoboda sám. Měl ale vědět, že je server jaksi v hledáčku. Že to nevěděl, to Hladík navrhuje ztrestat trestem stranicky nejvyšším: komunisté ho udíleli často, v nové době je to kuriozita, udělala to například ODS, když vyloučila Václava Klause mladšího.

Hladík není sám, kdo v těchto dnech exhibuje. Do světel ramp se dere Danuše Nerudová. Zatím toho moc nepředvedla, přihlásila se na prezidenta a prohrála, tím zatím v politice vyvrcholila. Teď by chtěla jít na eurokomisařku. Jak na to? Nejlíp na někoho vyrukovat. Jako Hladík na Svobodu, Nerudová vyrukovala na Zdechovského, vida, lidovce. Veřejně ho pokárala za to, že sabotuje hlavní úkol voleb: porazit populisty a extrémisty. Já myslel, že smysl voleb je dostat rozumné lidi do Evropského parlamentu… Jinak to vidí Nerudová. Čím ji rozrušil Zdechovský? Opřel se do Víta Rakušana. Kdo se otírá o Rakušana, ohrožuje hlavní cíl eurovoleb, jak ho vidí Nerudová, porážku extremistů, jelikož bortí demokratický monolit.

Jenže Vít Rakušan… k úžasu mnohých… vyrukoval se svou volejbalovou šatnou a s heslem „já mu to řeknu‟ a „bez cenzury‟ vyrazil do volebního boje. Kdo tedy narušuje nerozbornou jednotu?

Čeho všeho se ještě dočkáme...

Aston Ondřej Neff


zpět na článek