Neviditelný pes

ROZCESTNÍK: Krasová oblast kolem jeskyní Yarrangobilly

14.7.2009

Jakmile se na této silnici dostanete do patřičné výšky, kolem 1300 metrů nad mořem v okolí „Long Plains“, tak narazíte na odbočku k „Yarrangobilly Caves“, po které sjedete po prašné cestě bušem dolů do óóbrovského krasového údolí, kde se tyto jeskyně nacházejí.

Okolí jeskyní, má krásnou parkovou úpravu, kde jsou přístřešky na pikniky, ohnišťátka sloužící k australské národní kratochvíli zvané „barbeque“, což je rožnění převážně masových dobrot, toalety a sprchy. Vše samozřejmě bez poskvrnky, čisté, upravené a vybavené tekutým mýdlem, papírovými ručníky a toaletním papírem jak už je u klokanů dobrým zvykem.

Ovšem neschází ani informační středisko, které obstarává Národní Park Kozciszko do kterého to vše patří a potom pěkná budova „The Caves House“, která slouží k ubytování těch, pro které je kempování příliš divoká záležitost. Tato stylová budova byla postavena v roku 1901, když byly tyto jeskyně nejpopulárnějším rekreačním resortem v NSW.

V areálu jsou tři krasové jeskyně vhodné návštěvníkům k prohlídce. Dvě s průvodcem a jednu si zájemci mohou projít sami. Ovšem pro šílené macaráty, tedy speleology či jeskyňáře, tu jsou četné špeluňky vhodné k prolézání plazmo. Všechny tyto díry se chlubí bohatou krápníkovou výzdobou.

Pro ty, kteří se rádi projdou bušem tu je několik chodníků. Jak nahoru nad údolí odkud jsou pěkné vyhlídky po okolí, tak dolů k říčce Yarrangobilly a podél jejího toku až k další atrakci, kterou je místní vyvěrání teplého pramene. V této lokalitě, asi 2 km vzdálené, bylo zřízeno koupaliště s termální vodou, které je atraktivní zvláště v chladných měsících. Jak uvidíte na fotkách, tak tam nebylo přelidněno, i když se dá z druhé strany až ke koupališti dojet autem.

Potkal jsem tam jen rodinku z Melbourne na výšlapu a tak jsme se vraceli zpět společně za živého rozhovoru. Poprvé jsem je spatřil všechny ležící na břichu u termálního bazénu a zhlížející se ve svém odrazu v čiré vodě. Dno bazénu je porostlé zelenými vodními rostlinami a tak to docela do buše zapadá. Nedaleko jsou pochopitelně přístřešky na pikniky, toalety a sprchy, jak už tu je zvykem.

Chodník podél říčky Yarrangobilly už slouží návštěvníkům nějaký ten pátek. Byl vybudován prvním správcem jeskyní, Leo Jamesem Hoadem v zimě roku 1905. Nechybí tam ani informační cedulka, hlásající těm, které to zajímá, že řeka oplývá pstruhy, kteří do ní byli poprvé nasazeni roku 1897, pro trpělivé a tiché že tu bydlí ptakopysci, které je možno při troše trpělivosti spatřit.

Ovšem že tu poletuje spousta ptactva, od papoušků až po ledňáčky, bušem se prohání klokánek bahenní (swamp wallaby), wombati a vakomyši. To jsou zvířátka velká jako myši, ale mají vak jako klokan a také tak hopsají. Tyto se živí jak různými bobulemi, tak i larvami můr a motýlů. Různých ještěrek tu jsou čtyři přehršle.

Celá oblast jeskyní je kolem 1000 metrů nad mořem a tak počasí je horské a vzduch řízný jako křen. Prostředí krásné jak už to v krasových oblastech je zvykem a tak až budete někdo mít cestu po „Snowy Mountains Highway“ neopomeňte odbočit k jeskyním Yarrangobilly, stojí to za to.

Další fotky najdete zde 

Švehla - Austrálie - Snowy Mountains - jeskyně 3


zpět na článek