Neviditelný pes

AUSTRÁLIE: Mrňata.

25.4.2023

Jak jsem se v minulém povídání zmínil, tak po instalaci endoprotézy levého kyčle pokračuju v rehabilitaci svépomocí. Provádím denně různé cviky podle návodu z rehabilitačního špitálu, pak se projdu po ulici, zhruba 250 metrů, sice s holí, ale tou jen udržuju rovnováhu, moji živou váhu na ni už nepřenáším. 2x týdně provozuju hydroterapii ve „Springwood Aqutic and fittness centre“, tedy ve vodním středisku a fitku, které je v sousední osadě Springwood. Toto je kryté, oplývá třemi bazény, výřivkou, horkým suchým vzduchem i párou jako v sauně a potom i velice slušně vybavenou tělocvičnou s různými mučícími přístroji.

Plavecký bazén má 8 drah a nejchladnější vodu. Rehabilitační bazén od půl metru do 1,30 m hluboký, má vodu teploty těla a také příjezdovou rampu pro vozíčkáře, a brouzdaliště pro děti i dospělé má největší hloubku 1,20 m a vodu teplou jako ten předešlý. Je tam však i sprcha – vodopád vhodný k masáži horní poloviny těla, skluzavka pro děti a kruhový kout kolem 6 m v průměru, kde trysky asi půl metru pod hladinou pohání vodu kol dokola a vytváří tak silně do kruhu proudící vodu kolem metru hlubokou. Chůze proti tomuto proudu je dost namáhavá, ale jako rehabilitační cvičení velice dobrá. springwood swim centre - Google Search Nejlepší však na tom všem je, že pro seniory nad 75 let je vstup do celého tohoto zařízení zdarma a pobyt třeba celý den.

Přeplněno zde rozhodně není. 8 plaveckých drah je rozděleno na 4 pro rychlé plavce a 4 pro ty pomalé, rekreační. Obvykle v celém bazénu plave 3 – 6 plavců v době, kdy rehabilituju já. Dobu jsem si vymákl tak, že se v bazénu plácám mezi 7 – 8:30 ráno, protože v 9 začínají plavecké kurzy pro mrňata a to je potom v rehabilitačním bazénu, kde se tyto kurzy odehrávají, 10 – 15 škvrňat, 3 – 4 instruktoři a s těmi nejmenšími mimči i 4 – 6 mamin. V době, kdy si mučím tělo ve vodě já, bývají v rehabilitačním bazénu někdy až 4 geronti, ale obvykle tam jsme 2 – 3 a občas sám. V brouzdališti obvykle není nikdo a nebo 2 – 3 děcánci s rodiči.

Co mě tam zaujalo, jsou lekce plavání pro děti. Tím myslím škvrňata, která sotva umí chodit, tedy kolem jednoho roku stará a potom už i starší. Skupinky od 4 do 6 dětí vedou instruktoři – dobrovolníci a ta nejmenší, půlroční mrňata jsou ve vodě i s maminami.

Děcánci se nejen ve vodě plácají, ale i do ní skáčí a jsou i regulérně potápěna. To k upevnění přirozeného reflexu u většiny savčích mláďat známým pod jménem „bradycardic response“. Při potopení pod hladinu vody zadrží dech a otevřou oči.

(Další odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=6lLTcNkRzAI )

Je až neskutečné, jak se jim pod vodou líbí. Nejen že čumí po okolí, ale instinktivně provádí koordinované plavecké pohyby.

A tak i půlroční škvrňata umí dříve plavat než chodit a nebo mluvit. A když jich je pod vodou několik, tak se i snaží spolu hrát a tak je nutno je po několika vteřinách vylovit na vzduch. A tak je zde vidět maminy, kterak batolata házejí do vody, ne však k utopení ale naučení se plavat, potápět a ve vodě si hrát. Ostatně po několika lekcích to ta škvrňata sama vyžadují, jak se jim to líbí.

Psáno 15-04-2023.



zpět na článek