Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Nejen chlebem je živ člověk

9.3.2007

Pivo se tu vaří dobré a spousta druhů. Však je to tu naučili čeští sládci, které si sem majitelé prvních pivovarů pozvali. Ne, není to Plzeň, Radegast, Velkopopovický Kozel, Zlatopramen, Starobrno a nebo Budvar, i když tato piva se zde také dostanou. Jsou to piva australská a v každém státě mají to svoje oblíbené. O tom, že to nejsou žádné patoky svědčí to, že návštěvám ze zemí českých tu zdejší pivo chutná. A to nemluvím o amatérech ale pivních skautech. Švehla - Austrálie - bar 1

Protože su už starej geriatrik kterýmu furt jaksepatří pivo chutná a mám víc času než peněz, tak jsem se dal do vaření piva i já. Je to činnost v tomto kraji dosti rozšířená, zábavná, nadmíru uspokojující a navíc i finančně výhodná. Jedna várka mě přijde na 17 klokaních dolarů. Z této mám 22 litrů jantarového moku, který by mě normálně stál 65 těch stejných dolarů. Jistě uznáte, že finanční efekt tato aktivita má. A té srandy co si při tom jeden užije! Ne nepatřím ke skupině těch kamarádů co vaří 200 litrů v jedné várce, tolik zase pivu neholduju, ale občasnou flaškou nepohrdnu. Navíc to je flaška česká, půllitrová, a ne zdejší, převážně 375ml.

Nasbíral jsem si prázdné ve zdejším Československém - ano čtete správně - Československém Country Clubu, kde jsou ke všeobecné spokojenosti sdruženi Češi, Moraváci i Slováci. A jak jim to jde dohromady! Po každé merendě jsou za budovou vždycky bedny prázdných láhví od Kozla, Radegasta a nebo Plzně, ale ty poslední nejsou půllitrové. Stačí je nasbírat, doma pořádně umýt a pak před láhvováním i vysterilizovat. Jak jsem se již zmínil, pivní kvas zadělávám v 22 litrové kádi s hermetickým uzávěrem, otvorem na "syfon" který při kvašení pěkně bublá (jako když se dělá doma v demižónu víno) a s pípou dole na vypouštění moku při láhvování.

Sladový extrakt, chmel, kvasinky, cukr a nebo dextrózu kupuji v obchodě k tomuto účelu určeném. Tam také dostanete všecko co je s vařbou piva spojené, včetně odborné literatury. Takže uzávěry na flašky a nástroj k jejich aplikaci, sterilizační prostředky, teploměr, hustoměr a podobně. Pak už jen zbývá určit si vhodný čas k vařbě, ani ne moc horko a ani ne moc zima a můžete začít. Napřed veškeré nádoby a nádobíčko co přijde do styku s pivním kvasem je třeba řádně vysterilizovat. Pak se do kádě nalije kolem 2 litů horké vody ve které se snázeji rozpustí dextróza a nebo cukr, také sladový extrakt, o konzistenci melasy, se v horké vodě lépe rozmíchává. Pak se už jen přidá čistá voda aby celá várka měla 22 litrů a teplotu kolem 22°C. Švehla - Austrálie - bar 2

Teď už je mladina připravena, stačí jen zkontrolovat hustotu, přidat chmel a kvasinky, zamíchat uzavřít a nechat kvasit. Kvašení se odehrává po 4 - 7 dnů. Podle teploty kvasu a počasí. Také podle toho co vaříte. Pokud jde o pivečko typu plzeňského, tak to kvasí pokud možno při teplotě 18 - 22°C až 7 dnů. Černému pivu to vezme dny 3 - 5 za teploty 19 - 27°C. Když přestane kvas přes "syfon" bublat, tak je pivo nachystané ke stočení, čili "flaškování". V této fázi je také dobře překontrolovat hustotu hustoměrem. Pak se do každé vysterilizované láhve přidá kávová lžička cukru a pak se do ní stočí pivo, flaška se uzavře, párkrát obrátí, aby se cukr rozmíchal a dá se na další 1 - 4 týdny stát. V tuto dobu probíhá tak zvané druhé kvašení za stejné teploty jako to první.

Po této době už nezbývá než pivečko správně vychladit a okoštovat. Avšak kdo má trpělivost a nebo zrovna nemá nátisk, tak po 3 až 4 měsících je pivečko jako křen. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit počkat, výsledek je pak daleko více uspokojující. Nejlépe vše jde, když máte k dispozici "varnu" a "kvasírnu". V našem případě je varnou kuchyně a kvasírnou pokojík kde je počítač na kterém tady toto datluju. Za zády mě spokojeně bublá nová várka pivního kvasu a vzduch je provoněn chmelovinou. Prostě malé mikroklima a nebo nebe na zemi. Podle gusta a nálady.

Takže do další sezóny jsem jaksepatří připraven. V chodbě pod schodištěm už mám 46 flašek černého, 30 světlého a dalších 44 k nim brzy přibude. Akorát doufám, že našemu psovi Ferdovi nezachutná pivo jako banány, zmrzka, šlehačka a jiné dobroty. To bych pak musel navařit další dávku.

 

Švehla - Austrálie - bar 3

 

George Švehla


zpět na článek