Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Dřeně na placky do sušičky

14.11.2008

Sušička na ovoce a zeleninu a bylinky byl můj sen už dávno, hned po sametové! To ještě byl jakýsi typ z Nového Zélandu, tuším Harvest Maid se to jmenovalo, který se sem vozil za drahé peníze, a já toužila a toužila, jenže vždycky bylo něco přednějšího na investování.

Pak jsem sama sebe přesvědčila, že ji vlastně nepotřebujeme, protože houby suším nad kachlovými kamny na králičím pletivu, nataženém na dřevěném rámu, bylinky zavěšené na půdě ve svazcích a křížaly nejím! Čas běžel a přišla sousedka se sušičkou a já jsem tiše "záviděla", když jim tam voněly houby na celou chalupu a měla za pár hodin hotovo.

A tak jsem projevila své přání, milí zaměstnanci zajásali, že mi mají co koupit ke kulatinám, ono co taky pořád vymýšlet, když už člověk má skoro všechno, a sen byl splněn. Přibyl nový přístroj do domácnosti. Vybrala jsem si přístroj ETA, nejen proto, že je to český výrobek, ale také proto, že měl nejvíc možností, např. rozšíření počtu sušicích sít až na 10 a také fólie na sušení placek, které se dají na síto a na nich se právě už zmíněné dřeňové placky suší.

A to jsem právě chtěla, protože jsem kdysi v Německu u kamarádky jedla takové zvláštní zákusky a když jsem se ptala, co to je, tak mi řekla, že suší dřeně na placky a pak je balí do fólie a ukládá do chladničky a když rychle potřebuje něco zajímavého, sladkého, ale i zdravého pro sebe nebo nenadálou návštěvu vytvořit, tak se uchýlí k plněné rolované placičce ze sušené ovocné dřeně.

Přiznám se, že jsem zkusila i zeleninovou a dovnitř lučinu s kořením a navrch párátkem připnout olivu nebo cherry rajčátko nebo okurčičku, taky to nemá chybu! Od ní vlastně mám ty recepty.

Dřeňové placky

Základem sladkých dřeňových placek je vždycky nějaké hodně zralé měkké ovoce, které rozmixujeme na velmi hladkou kaši. Nepřidávám žádnou vodu ani nic jiného, většinou stačí voda, kterou ovoce obsahuje samo. Pak lehce pomázneme olejem fólii na sušení a rozprostřeme na ni tak cca 2,5 dl vzniklého pyré. Sušíme dle potřeby, min. doba sušení je ale tak 8-10 hodin.

Pokud dělám placku pouze za účelem dalšího použití, např. na rolády, tak ji nechám přírodní, nepřislazuji a nedávám nic jiného.

Pokud chci placku konzumovat nalámanou na kousíčky jako chipsy, tak před sušením můžeme posypat:

mletými oříšky nebo mandlemi, praženými ovesnými vločkami, hrubým cukrem nebo na něco dalšího přijdete sami.

Pokud placku pak sroluji, tak ji plním většinou tvarohovou náplní s ovocem nebo krémem s ovocem, nechám placku provlhnout, sroluji, dám vychladit do ledničky a nakrájím na podélné řezy, dozdobím ovocem nebo šlehačkou. Je to vynikající pohoštění!

Dřeně jsou možné zhotovit z jakéhokoliv ovoce, nemělo by mít ale pecičky. Výborná je banánová placka - přezrálé banány rozmixujeme, usušíme a plníme. Skvělá dřeň je z přezrálých jahod, meruněk, hrušek, jablek, ale kupodivu i kiwi.

Zeleninové placky jsou výborné např. z cukety, osolíme, okořeníme rozmixovanou dřeň, usušíme a natíráme třeba lučinovou pomazánku s kořením atd., proložíme šunkovými plátky, je to výborné, dietní a hlavně netradiční pohoštění.

Sušená zeleninová směs

Sušičku využívám ale také pro zásobení vlastní zeleninovou sušenou směsí.

Pokrájím cibuli na kolečka, česnek na plátky, hodně nahrubo nastrouhám mrkev, celer a petržel a tuhle směs rozestřu na fólii. Suším a po dosušení přihodím ještě sušené bylinky - petržel, celerovou nať, řapíkatý celer, pažitku, libeček atd. atd. a skladuji ve sklenicích, když mi dojde čerstvá zelenina, jen vezmu hrst a vhodím do polévky.

Bylinky v ledu

Ostatně - výborná konzervace přídavných bylinek je také v kostkách ledu. Nasekám si směs bylinek podle výběru a potřeby - pod maso jiné, do omáček jiné, do polévek jiné složení. Pak těmi nasekanými bylinkami naplním mističky na led, pokud možno větší (koupila jsem za tím účelem takové samostatné, které jsou vloženy do držáčků, takže když potřebuji kostičku vyklepnout, mírně mističku zahřeju v dlani a kostička vypadne sama). Zaliji vodou nebo vývarem a dám zmrazit. Vyklepnu do mikrotenového sáčku a pokračuji, než mi dojde materiál. Pak do hotové polévky či omáčky jednoduše vhodím ledovou kostku bylinek, led se rozpustí a bylinky jsou nádherně čerstvé. Koprovka, která je dochucena takhle čerstvým koprem nemá chybu!

Ovocné ledové kostky

Ale dělám také ovocné ledové kostky a to s jahodami, rybízem, kousky ananasu, kousky meruněk... Cokoliv je vhodné. Zaliji celou jahodu nebo kousky ovoce v mističce obyčejnou vodou nebo tonikem nebo ochucenou vodou a dám zmrazit.

V létě pak hosty překvapím vysokými poháry, ve kterých je alko- i nealkoholický mixovaný nápoj, ozdobený ovocnými ledovými kostkami. Stojí to trochu námahy, trochu místa v mrazáku a jinak nic, ale efekt je zaručený.

Vánoční netradiční dárečky z domácí produkce

Příbuzných málo a dětiček nemajíc, na dárečky mi zbývají přátelé. Pořád něco vymýšlet je dost náročné na hlavu a dávat pitomosti jen proto, aby byl dárek, to si myslím, že je dost zbytečné. Nákupy v obchodech "Vše za 39,-" jsou nanic a nikdo si nechce zbytečně zaplácat domácnost nesmysly.

Rok co rok nenápadně sonduji, co by tak mohli potřebovat, poslouchám stesky, že "zase nemáme dost skleniček na víno" a už je sada připravená jako vánoční rodinný dárek, případně, že chybí ubrus atd. Ale v poslední době jsem se rozhodla, že doma vyrobený dárek je vlastně nejlepší, a když ještě poslouží třeba v kuchyni, tak je to úplně ideální! Kromě toho při výrobě těch drobností si člověk báječně vyčistí hlavu! A tak v poslední době vánoce řeším např. takto:

Koupím v obchodě speciální široké skleničky s víčkem a gumičkovým těsněním a takovým tím kovovým uzávěrem, co dobře drží a naplním je tím, co mne zrovna napadne:

  • sušenými rajčaty v olivovém oleji s různým ochucením (malé formy skleniček)
  • sýrovými kostičkami, proloženými olivami, papričkami, česnekem, bylinkami, cibulkou, kořením, houbami a dalšími pochutinami a zalitými olivovým olejem. Hodí se hlavně nepříliš vyzrálý hermelín, pivní sýr, kraje nivy, které nejsou prorostlé plísní nebo sýry ovčí a kozí, ale nevyzrálé, tvrdší. Vyzrálé se rozblemcají a není to dobré.
  • sušeným ovocem, vhodným na ďobání
  • sušeným sekaným ovocem, které promíchám se zeleným čajem a pak je vynikající jako ovocný čaj v zimě, to ovoce se pak dá sníst
  • velkými rozinkami, namočenými v rumu (dělám to s předstihem, aby stihly nasát. Hodí se pak třeba do suchého šampaňského - krásně plavou nahoru a dolů ve flétnové sklenici, říkáme tomu "Šampáňo s kraulery"
  • sušenými meruňkami, namočenými v meruňkovici (vynikající do grogu nebo svařeného vína)
  • višně, které v létě sklidím, naložím do rumu a přidám trochu vanilkového cukru. Vznikne dokonalá griotka a višně samotné se dají konzumovat nebo zapracovat třeba do bowle apod.
  • směsí ořechů
  • sušenou polévkovou zeleninovou směsí
  • směsí voňavých květinových hlaviček - domácí potpouri. Kápnu ještě trochu aromaterapeutického olejíčku a otevřené ve skříni to dělá divy.
  • maličké pytlíčky s kořením - šité ze zbytečků látek a spojené nahoře šňůrkou, když je koření sypké, dávám ho do kousku mikrotenového sáčku

Když chci mít dárek zajímavější, koupím si ještě barvy na sklo a skleničku pěkně pomaluji nebo popíšu. Dneska se dají koupit i taková samolepicí zvířátka, mám např. včeličky, medvídky, pejsky, kočičky, broučky, žabičky, je to chundelaté a roztomilé, cena zanedbatelná, obvykle mívají taková ta "mrkavá očička" (bože to je zdrobnělin), jednoho představitele lípnu někam, aby "dozdobil" dílko a je dárek připraven.

Mužským ovoce v lihovině, dámy nepohrdnou voňavým čajem, sušenými rajčaty, zeleninovou směsí atd. a lahvička se v kuchyni na něco hodí vždycky, i když se obsah spotřebuje.

Tím jsem v podstatě vyřešila nerudovský problém - nikoliv "kam s ním", ale "komu co".

Další příjemný dárek je gelová svíčka - koupím si v drogerii barevné gely, knoty a držáčky na knoty. Nějakou "lichou" skleničku doma najdu vždycky nebo se někde pořídí za levný peníz. Když je neobvyklá, už to dál neřeším, když je obyčejná, tak si s ní pohraju barevně - polepím ubrouskovou metodou nebo pomaluji barvami na sklo, přidám různé obtisky nebo už zmíněné samolepky zvířátek apod.

Pak už dávám jen bezbarvý gel. Je-li ponechána průhledná, střídám gely s různými barvami a dovnitř vkládám vše, co najdu - zajímavé knoflíky, korálky, kovové třpytky, kamínky, mušličky - vše, co nehoří!!!

Tak např. chci-li vytvořit svíčku dvoubarevnou podélně "napříč", vložím držáček knotu, naliju teplem rozpuštěný gel a přidržím tak, aby gel vychladl a ztuhl v poloze "napříč skleničkou". Pak skleničku postavím, vezmu druhou barvu, zahřeju a naliju do zbylého prostoru. Svíčka je pak krásně dvoubarevná a zajímavě řešená.

Ale můžu také lít barevné gely na sebe a tvořit proužky nebo doprostřed svíčky udělám několik "tunýlků" z alobalu, zaliji teplým gelem, přidržím, nechám vychladnout a odmotám alobal. Musím opatrně, aby se sloupečky nezbortily. Pak mezi ně dám držáček s knotem a doliji jinou barvu gelu, třeba trochu níž, aby vyčnívaly. Vznikne úžasný efekt. Sice se později gel slije, ale to už je jedno, krásně to vypadá i potom, když se jednotlivé barvy gelů proplétají při hoření mezi sebou.

Zkuste letos vyrobit vlastníma rukama dáreček, uvidíte, jaký budete mít úspěch.

Karolína Příplatová


zpět na článek