Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Další čáry s rajčaty, tentokrát od Karolíny

29.8.2006 21:18

Naučila jsem se nasednout na vanovou sedačku, nohu obalenou v igelitce mám přitom rozšafně přehozenou přes okraj vany, osprchovat se a zase se z té sedačky dostat, aniž bych si u toho zlámala další končetinu. Naučila jsem se podat si něco gumovými konci berlí, odstranili jsme všechny koberečky, takže mi tu nic neklouže, igelitku mám na berlích, abych si přenesla, co potřebuji, postel mám vypodloženou, aby nožička byla nahoře jak nakázal pan doktor, šňůrka na mobilu umožní jeho neustálé tahání kamkoliv a nějak to funguje. No, ještě po dobu dalších 4 měsíců i bude muset!!!

Protože jsem odkázaná na hospodská donesená jídla, honí mne mlsná. Kromě toho bych vařila, až bych brečela, jenže... Tak se aspoň s Vámi podělím o nějaké další mňamky, tentokrát jsem si vybrala ta rajčata. Ale ani cukety chybět nebudou!!! Snad vám všem bude chutnat, dejte vědět!

RAJSKÁ POLÉVKA

Můj mlsný manžel rajskou nikdy nechtěl. Ať už to bylo ve formě polévky nebo omáčky. Ale ta moje polévka ho "dostala" a dokonce ji i často vyžaduje. Je hutná, sytá a jíme jí na chalupě občas k obědu jen tak, když se večer chystá grilování, aby toho masa nebylo za ten den zas až tak moc! A přitom je tak strašně jednoduchá:

Nasekám velkou cibuli nebo 2 menší a nasypu do rendlíku, kde se mi hřeje olivový olej. Spařím zralá rajčata a oloupu je (když se mi nechce nebo jsou v zimě drahá a taková ta "syntetická", jednoduše vezmu 2 konzervy těch sterilovaných, loupaných, drcených, už ochucených bazalkou nebo oreganem a dám je do toho). Zaliju trochou vývaru ze zeleniny (můj oblíbený bujón v prášku) a trochou bílého vína. Nechám to všechno vařit s divokým kořením v sítku.

Když to změkne, netrvá to dlouho, tak vezmu tyčový mixer a celé to rozmixuji. Je-li vzniklá hmota moc hutná, doředím vývarem. Je-li akorát, aby v ní "stála lžíce", ale nebyla to rajská kaše, jen přisolím, přivegetím a připepřím a vmíchám 1 zakysanou smetanu, která polévku úžasně zjemní. Už nevařím, jen přivedu k varu a nechám být. A teď už je na chuti: přidat vařené těstoviny nebo rýži??? Sýr dávám buď parmezán, najemno strouhaný nebo naopak nahrubo strouhaný hodně tučný - ementál, leerdammer apod., ten se rozpustí v horké polévce a moooooc pěkně se táhne lžící ven z misky.

ale o tom jsem vlastně psát ani nechtěla.

Dneska mám trochu jinou specialitku, založenou také na rajčatech. Kdysi mne vzal jeden můj kamarád, Řek, do kuchyně své maminky na Krétě. Kdo má rád mořské potvůrky, jako např. já, ten si přijde na své:

MOŘSKÉ PLODY S RAJČATY A ZELENINOU

Základ řecké kuchyně je olivový olej. (P.S.: Řekové jsou mi sympatičtí, protože suroviny, používané pro přípravu jídla, neporcují na úhledné kousíčky, ale prostě je nasekají, jak se jim to zrovna hodí. To mi vyhovuje, protože např. moje kamarádka začne v 7.00 ráno vařit večeři a v 19.00 je s ní hotová. Ovšem - kostičky cibule v guláši by se daly měřit šuplérou, jak jsou stejné! Škoda, že se, potvory, rozvaří a je jedno, jak byly úhledné na počátku přípravy krmě). To jsem ovšem odbočila.

Takže: do litiňáku dám hojně olivového oleje a zahřeji. Do něj postupně vpravuji: na kolečka nakrájenou větší mrkev, tak 2-3 větší syrové brambory na kousky, malé cibulky na půl nebo velké na úměrné kousky, česnek, tak 4 větší stroužky, rozsekané na kousky. To nechám proběhnout tím teplým olejem a zaliju bílým vínem a zeleninovým vývarem. Když lehce probublá, přidám měkčí zeleninu - cukety na kousky, lilek, řapíkatý celer, třeba zelené fazolové lusky, co mně napadne a co je po ruce. Je to pro nás letní jídlo!

Mezitím spařím zralá rajčata, oloupu je a nasekám na kousíčky. Tuto rajčatovou drť přidám k zelenině. A přidám ještě trochu sladkého nebo ostřejšího kečupu. A dusím. Dokud ta zeleninka pěkně nezměkne. Samozřejmě, divoké koření v sítku, hlavně bobkový list, nesmí chybět. Vytvoří se hustá rajčatová šťáva s kousky zeleniny a do toho všeho na závěr vmíchám zmrazené mořské potvůrky (směs kupuji v Makru a obsahuje malé chobotničky, olihně, krevetky apod.) a hrst oregana a už jen lehce nechám přejít varem a stáhnu. Příloha - brambory, už je vlastně uvnitř. Ale k tomu ještě bílá měkká bageta, kterou se pak ta dobrá šťávička vysává z talíře, to fakt nemá chybu!

VARIANTA PRO TY, CO NERADI MOŘSKÉ POTVŮRKY (kamarád např. prchá, když to na talíři byť jen vidí):

K těm bramborám a cibuli a mrkvi přidám na kousky nasekaná kuřecí nebo krůtí prsa, stehenní kuřecí řízky bez kosti nebo králíka bez kosti. Dusím o něco déle, pak je postup stejný (bez těch mořských potvůrek na konci).

Možná se vám bude zdát, že skoro nesolím. To je pravda. U nás je kilo soli na rok pro 3 domácnosti, které máme. Jídlo má svoji přirozenou slanost a tak solím jen minimálně. Ale solit můžete dle libosti.

PLNĚNÁ RAJČATA

Když už jsem tak nakoukla pod pokličku do kuchyně maminky mého řeckého kamaráda, tak mne zaujal (a strašně moc chutnal a chutná i mým přátelům) další recept:

Hodně velká pevná rajčata skrojím na konci, odložím "pokličku", vydlabu vnitřek a nechám jen rajčatové mističky.

Připravím si náplň: mleté maso, sekaná cibule, sekaný česnek (nešetřím!), nadrcený vnitřek rajčat, oregano a další zelené bylinky - libeček, petrželka, dle chuti. Směs se musí zelenat (ne tím, že je maso mírně zamřelé, ale těmi bylinkami). To vše připepřím, přisolím, přidám mletou sladkou papriku (pro extra labužníky milující jídlo ostřejší přidávám trochu chilli papriček) a smíchám v misce dohromady. Je-li směs řídká, vsypu trochu strouhané housky. Ne mouku, ne vejce, jen maso, bylinky...

Tím nacpu ta rajčata, přiklopím a zajistím "pokličku" párátkem. Pak jimi vyložím pekáček nebo kastrolek aby na sebe těsně navazovala a zaliju zálivkou: olivový olej, červené víno, rozmixovaná loupaná rajčata (buď ta čerstvá nebo z plechovky), rozmixovaná 1 cibule, kečup (buď ostřejší nebo sladký), trochu soli, můžete i 1 malou sušenou feferonku a opět koření - oregano a bylinky.

Dám péct až jsou rajčata měkká a lehce si poplavávají v sosíku, který je hustý - rozmixovaná loupaná rajčata se rozvaří s cibulkou a vytvoří úžasnou omáčku.

S rýží, měkkou bílou bagetou nebo s bramborem - nepřekonatelné.

A vrátíme se do starých dobrých Krkonoš?

PLNĚNÁ CUKETA

Střední neoloupanou cuketu rozpůlím podélně, jádřinec vyberu a vyhodím. Pak vydlabu cuketu tak, aby zůstala cca 1/2 cm dužina na slupce.

Náplň: nadrobno nasekané čerstvé houby, nadrobno nasekaná cibule a česnek a mleté maso.

Smíchám v misce mleté s houbami, přidám cibuli a česnek, 1 vejce na spojení, trochu přikořením dle libosti - bylinky, pepř, sůl. Promíchám s tím vydlabaným z cukety, co jsem předtím pečlivě nadrtila a touto směsí, která by měla být taková "vazká", ne suchá, ale taky ne moc mokrá, naplním vydlabané cuketové vaničky.

Dám do pekáčku na olivový olej, nechám trochu proběhnout teplem a pak trošičku podliju zálivkou z bílého vína a zeleninového vývaru. Zvolna peču a hlídám! Když se začne vypékat šťáva, podlévám směsí bílého vína s vývarem.

Jakmile je maso v cuketových vaničkách propečené, posypu hojně strouhaným sýrem Niva a dám buď zapéct do grilu nebo dopéct do trouby.

Je to opravdu moc dobré.

A příště? Co takhle rybky ryby rybičky? Můj muž je nejí, ale já ano!

Karolína Příplatová


zpět na článek