Neviditelný pes

KOČKY: Skutečná kočičí pohádka

25.12.2019

V pohádkách obvykle chudý Honza vysvobozuje princeznu. Toto není pohádka, protože se to opravdu stalo. Ale jistá podobnost tu je.

On kocour Frank byl také původně spíš Franta ze Žádovic, kotě hozené přes plot do cizí zahrady. V Hodonínském útulku se ho ujali a dostal jméno Frank. A nakonec se rozhodl na brněnské výstavě, že bude bydlet u mne a dělat společnost mé nudící se kočičce, lady Sally.

Sally na skříni

Sally na skříni

Ta měla opravdu lepší původ, narodila se v brněnské vile se zahradou a u mne měla zamluvený domov. Tak se z ní stala lady Sally Sandtnerová z Monte Bůů. Sandtnerová podle známé autorky kuchařské knihy, protože Sally má ráda v kuchyni vše pod dohledem. A z Franka se stal koťák Frank Fousin von Hodonín. Je to totiž velmi přítulný dlouhonohý štíhlý (aspoň relativně) elegán, a má také nejdelší fousky.

Frank

Frank

Do pokoje za kuchyní kočky nesmí, protože je tam dost věcí, co by na ně mohly spadnout nebo by je mohly rozbít. Ovšem všichni, včetně Odyssea, se naučili tyto dveře otvírat, takže ten zákaz je hodně často porušován. Naštěstí se tam chovají celkem slušně, když pominu rozkousané sáčky s granulemi. Dveře otvírají tak, že strkají čumák do dolního rohu nebo tam hrabou. Musí to být ale dveře, které se otvírají směrem od nich do další místnosti.

Zleva Odysseus, Frank a Sally

Zleva Odysseus, Frank a Sally

Nedávno jsem pozdě večer tyto pootevřené dveře bezmyšlenkovitě zavřela, aniž bych přepočítala kočky, a šla spát. Myslela jsem, že Sally už spí na skříni. Ráno jsem šla do kuchyně chystat snídani a všimla jsem si, že Frank se do těch dveří dobývá. Snažila jsem se ho odtud odehnat, ale nedal se, vytrvale se tam znovu vracel.

Bylo mi to divné, tak jsem se šla podívat, zda jsou ostatní kočky tam, kde mají být. Ale Sally chyběla. Tak jsem zkusila ty dveře otevřít – a skutečně z nich vyběhla. Musela tam strávit celou noc, i když jí to asi příliš nevadilo, jinak by se ozvala. Pokud je tam omylem zavřen král Odysseus, domáhá se vysvobození hlasitým škrábáním na dveře. Ale Sally se asi věnovala průzkumu nového teritoria, ona má ráda trochu soukromí. Na posteli nespí od té doby, co jí půlku zabral její bratr Odysseus.

Sally

Sally

Takže je zřejmé, že Frank svou povinnost, bavit a ochraňovat lady Sally, poctivě plní. Proto vlastně přišel k nám domů. Ona i Sally ho má určitě raději než svého bratra. Občas se ráno pozdraví olíznutím čumáčku, někdy mu dovolí i čuchnutí k zadečku, ale víc ne. Je to přece počestná kastrovaná mňaudáma, ostatně kastrovaní jsou všichni. I když Frankovi nějaké ty touhy asi zůstaly. Ale tohle mu Sally nedovolí, takže občas obtěžuje Odyssea.

V Brně 8. 12. 2019

Foto: Renata Žaludová

Renata Žaludová Neviditelný pes


zpět na článek