Neviditelný pes

PTÁCI: Ze severoamerického ptačího deníku:

29.6.2021

22. 6. 2021

Posílám fotky, dvě jsou ptáčata střízlíků, kteří zase hnízdí v garáži. Hnízdo si postavili dost brzy, ale pak ho najednou opustili. Mysleli jsme, že je možná vyplašili mockingbirds (pozn. red: drozd nebo také drozdec mnohohlasý, jeho zpěv např. zde), kteří si postavili hnízdo ve vedlejším keři, což se střízlíkům zdálo moc blízko.

Hnízdo zůstalo asi dva týdny prázdné, ale my pro jistotu nechávali dál na noc vrata garáže od spodu kus zvednutá. No a najednou bylo v hnízdě několik čerstvě zelených snítek a samička začala sedět.

Malí střízlíci 18. 6.

Malí střízlíci 18. 6.

Teď už tam jsou 4 ptáčata, očekáváme, že v nejbližších dnech, možná hned zítra, vyletí – už jsou to pěkní cvaldové.

Já do hnízda nakukuji málo a jen z dálky (vlastně si hnízdo přitáhnu zoomem digitálu a pak až na fotce se dívám, co v něm je).

Malí střízlíci 19. 6., asi brzy vyletí

Malí střízlíci 19. 6., asi brzy vyletí

Také párek hýla mexického (house finch, zpěv například zde), který loni hnízdil za venkovním světlem vedlejšího domu, si tam i letos postavil znovu hnízdo. Ti už vyvedli 4 ptáčata a teď samička trpělivě sedí podruhé.

Hýl mexický (house finch) s rodinkou

Hýl mexický (house finch) s rodinkou

A ještě jedna fotka ptáčete mockingbird, sama jsem se divila, že se mi toho křiklouna povedlo takhle vyfotit:

Hladové ptáče mocking bird (drozd mnohohlasý)

Hladové ptáče mocking bird (drozd mnohohlasý)

24. 6. 2021

Dneska ráno z hnízda vyletěla ptáčata střízlíků, tak posílám ještě pár fotek. Dopoledne v hnízdě ještě byla všechna čtyři ptáčata, o pár hodin později nedočkavě vyletěli. A já zrovna procházela garáží a tak jsem si doběhla pro digitál a snažila se ten frmol, který nastal, vyfotit.

Malí střízlíci už venku z hnízda
Malí střízlíci už venku z hnízda
Malí střízlíci už venku z hnízda

Malí střízlíci právě vylétli z hnízda

Ptáčata vypadala na první pohled odrostlá, ale místo ocásků měla jen kraťoučké štětičky a létání jim moc nešlo. Sice se ti drobečci s vervou rozletěli, ale po chvilce zapadali za různé harampádí, které v garáži máme. Buď se jim podařilo rychle vyhopsat, nebo přeletět jinam, nebo pípali, rodiče je nalétali přikrmovat a lákat ven.

Samička krmí

Samička krmí

Sameček jí k tomu zpívá

Sameček jí k tomu zpívá

I když je už hnízdo prázdné, pro jistotu jim necháme vrata garáže dokořán celou noc, kdyby se v ní nadále cítili jistěji než venku ve větvích.

Foto: Marička Crossette

Marička Crossette Neviditelný pes


zpět na článek