Neviditelný pes

ČLÁNKY S HŘÍVOU: Because it’s the Cup

14.1.2019

Odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec je 42. Pokud ovšem nejste hokejista.

„Because it’s the Cup“, čili „Protože je to ten pohár“. Rok co rok na podzim zaplaví Ameriku kampaň o čtyřech slovech, která se vám na první pohled nesnaží nic prodat. Při opravdu důkladným pohledu zjistíte, že se vám snaží prodat vysílání televizních kanálů NBC. Ale pro hokejovej svět je to mantra. Because it’s the Cup.

Stanley Cup je pro všechny z nás, co jsme se někdy honili za pukem, symbol, ztělesnění, artefakt biblickýho významu. Není to jen pohár pro vítěze NHL. Je daleko víc. Je to šestnáct kilo stříbra, který vás vedou i v případě, že víte, že ho nikdy nad hlavu nezvednete. Všichni, na celým světě, k němu vzhlížíme, obdivujeme ho, představujeme si, jak ho zvedáme. Because it’s the Cup.

V Americe existují čtyři opravdu světově známý sportovní ligy. Kromě NHL jsou to NBA (basket), NFL (fotbal) a Major League (baseball). Všechny tři mají svou trofej pro vítěze. Ale žádná z nich se nemůže měřit se Stanley Cupem. Jednak ani jedna není pohár, tudíž se z nich nedá pít. Ale především žádná z nich neskrývá tak úžasnej příběh, historii, legendy, tradice a v neposlední řadě, na žádnou z nich se neryjí jména hráčů. To je ve světě trofejí unikát. Všichni, kdo ho zvednou, se dotýkají jmen legend mnoha generací před nima. Mít svoje jméno vyrytý na jednom z prstenců Stanley Cupu znamená nesmrtelnost. Because it’s the Cup.

Dalším měřítkem tohohle krasavce je součet všeho, co musíte podstoupit, abyste si vysloužili právo zvednout ho nad hlavu. Základní část NHL čítá 82 zápasů. S tím se žádná jiná profesionální liga týmových sportů nemůže ani porovnávat. Těch zápasů je osmdesát dva! To znamená každej druhej večer vstoupit na led a čelit těm nejlepším hráčům planety, který dělaj všechno pro vítězství. A to je teprve začátek. Tohle martýrium totiž proseje třicet týmů a vybere šestnáct těch, který postoupěj do play off. Pamatujete na ty nejlepší, co do toho dávaj všechno? Tak v play off ještě přidaj. Bruslí se rychlejc, střílí přesnějc, bojuje tvrdějc a všechno bolí daleko víc. Tým musíte porazit čtyřikrát, abyste mohli do dalšího kola. A pak znova. A znova. A ještě jednou. Celkem musíte vyhrát šestnáctkrát. 16 zápasů, který se hrajou, jako kdyby se válčilo. Because it’s the Cup.

Stanley Cup je trofejí pro nejlepší tým Severní Ameriky od roku 1892. Tehdy ho věnoval Lord Stanley of Preston, generální guvernér Kanady. Byl Angličan a proto Stanley Cup je naprosto typicky britská trofej tvaru salátový mísy. Všechny ty prstence získal až postupem času. Mimochodem, tehdy Lord Stanley údajně za pohár zaplatil 48,67 dolarů, v cenách dneška 1100 dolarů. To je zhruba cena, za kterou se dneska pořizujou miniatury pro jednotlivý členy týmu, nebo se za ni nechávají vyrýt jména vítězů. Díky tomu a nákladům na cestování, peníze investovaný jenom do „života“ Stanley Cupu za těch 127 let jsou v řádech statisíců dolarů. A skutečná cena? Nevyčíslitelná. Because it’s the cup.

Se Stanley Cupem se pojí spoustu tradic a pravidel. Říká se, že kdo ho chce vyhrát, nesmí se ho dotknout, dokud ho opravdu nevyhraje. A když ho tým vyhraje, každej jeden jeho člen má právo s pohárem strávit jeden den. Jakkoliv, kdekoliv, s kýmkoliv. A tak pohár Lorda Stanleyho zažil všechno od party na pláži, letu balonem, plavby na člunu, přes cestování po celým světě až po návštěvu jednotek US Army v Afghánistánu. Bylo s ním učiněno nesčetně přípitků vším možným, ležela v něm miminka, jedl z něj kůň. Dokonce se v něm křtilo!!! NHL dokonce vytvořila pracovní pozici s titulem „Keeper of Stanley Cup“, což je člověk, kterej se o pohár stará celej rok, ve dne v noci. Pokud není pohár v síni slávy nebo v trezoru, nehne se od něj tenhle člověk na krok. Leští ho, ukládá do speciální bedny, cestuje s ním. Kromě něj má Stanley Cup vlastní ochranku. Ti všichni mimo jiné hlídají, že nikdo kromě hráče pohár nezvedne nad hlavu. To je pocta vyhrazená jedině šampiónům. Because it’s the Cup.

127 let je doba. A Stanley Cup má jako každej stařeček svoje vrásky. Je poškrábanej, omlácenej, mockrát zlitej a zase vyleštěnej. Několikrát se ztratil, byl ukraden, drželi ho jako rukojmí. Přibývaj na něm jména vítězů. O těch rytinách NHL natočila samostatnej dokument. Jsou mezi nima největší postavy tohohle sportu, jsou tu hráči, kterejm nikdo nevěřil. Věřte nebo ne, jsou tu i ženy (v organizačních funkcích). Ve spoustě jmen jsou chyby. Jeden hráč je tu šestkrát, přičemž pětkrát je jeho jméno napsané špatně. Je tu jméno přeražený písmenama „x“, protože ho tam vyryli omylem. A spousta skvělejch hokejistů tu není, protože ho nevyhráli. Tohle totiž není trofej pro nejlepší hráče NHL. Tohle je trofej pro ty, kdo porazili nejlepší hráče NHL. Because it’s the Cup.

Stanley Cup je předmětem několika krásnejch reklamních videí z dílny NHL, můžete si je na YouTube najít (prostě napište do vyhledávače „NHL because it’s the Cup“). Jedna z nich se jmenuje „It makes boys out of men“ („Dělá z mužů chlapce“, parafráze na armádní slogan v opačným gardu). Je to pravda. Ti, co ho zvednou nad hlavu, se v tu chvíli znova stávají klukama, pro který je čas na ledě to, co pro feťáka dávka. Tenhle pohár přiměje drsný chlapy brečet štěstím, skákat a ječet. Není to jen pohár. Je to monument, jehož duch se vznáší nad všema těma kluzištěma, dvorkama, pláckama a zamrzlejma rybníkama, kde děcka hrajou hokej. Because it’s the Cup.

Na to video, kde se z mužů stávají chlapci, se můžete podívat zde.

Hřívnatec Neviditelný pes


zpět na článek