Neviditelný pes

ČLOVĚČINY: Taky dovolená (2)

5.9.2006 21:52

Tak jo, nachystat krmení, ať po mně neleze tlupa hladových mokrých psů. Je tady docela syrovo! Tak zatopíme, ať mladej vyleze do tepla! Když budu mít trochu štěstí, vyleze z pelechu až po dešti. Jestli vůbec bude někdy po dešti! Když už mám být vzhůru a je zatopeno, co je tam ještě syrového? Tojefuk - Martínek s mamkou 1

Á, kuk na dědu, rybičko! Kruci, co je to za halamu, vždyť to nevleze do trouby? To jsem si mohl myslet! Amur! To abych z něho nadělal čtyři menší, a na větší plech našel alobal. Kde kruci je Vitana, když prý vaří za mne! Vitana se někde fláká, zas abych odřel všecko sám! Ještě je zmrzlá na kost. Tak šup na sušák nad kamnama!

Že já nedal pod amura utěrku! Teď se rozpouští, kape to na kamna, to je ale smrad! Pojď dolů, třeboňskej produkte! Už by to mohlo jít rozřezat! Sakra, to klouže! Kolik mám vůbec prstů, abych po rybování nemusel počítat, kolik jich zbylo! Žebra pěkně jedno po druhém, v chrupavce, no, jde to! Trochu másla na alobal, ať se nepřipeče, solit se bude až pak, šup do teplíčka!

To by mne zajímalo, proč jsem si ještě neudělal kafe! To musím napravit.

Copak dělá amurek? Pěkně si růžoví, otočit plech a hřej se dál! Budeš pochoutkovej, jen co najdu petrželku!

Všici naráz! Že by to už vonělo až ven? Asi jo. Proč psi místo u misek čučí na troubu? Kuš, elementi, támhle máte svoje, móc dóbrý kolínka! I maso tam je! Nelezte na mně a padejte na svý!

Tak polez ven, rybičko! Nádhera! Kůžička křupavá, už půjde pěkně dolů! Tak nasekat petrželku, co bych tam ještě přidal? Bazalka, no jistě! Tymián - ani náhodou! Přece nezmoknu kvůli tymiánu! Tymián si odpustíme! Posypat, osolit, plátky másla hezky jeden vedle druhého, vrátíme kůži, zpátky do trouby a přivřít kamna, teď už to musí jít pomalu, nebo bude máslo všude jinde, než v amurovi!

Chtělo by to na závěr kapku vína na vůni. Copak se tady asi vyskytuje? Jako vždycky! Dědku, kdy ty už koupíš něco jiného než sovínka! Musím ho dát jen trošku. Tak zas dokola! Rybičko, vylez! Kůže dolů, pokapat vínem, všecko vrátit. Tojefuk - les

Přece nenechám sovínka zkazit! Sklenička před obědem neuškodí! Před obědem, kolik je hodin? Jedenáct! A mladej ještě nevylezl! Není on chcíplej? Není, dejchá! Ten má ale spaní! Až mu závidím! Co dělá rybička?

To je vůně! Vidličku a dáme se do toho! Vy né, vy jste už měli! Padat na místa!

Dědečkůůů, co to máš? Dáš mně kousek, já mám hlad!

Tak vylez a obleč se, stejně je to ještě horký! Prší tam? Nevím, poskakuju okolo kamen, běž se podívat sám!

Už jen trochu, půjdem do lesa? Jo, ale až se najíš! Než ty budeš mít dost, přestane pršet určitě! Jak to, že seš ještě v pyžamu? Tys mne poslal ven, podívat se jestli prší!

Tak teď tě posílám se převlíct a hned! Chceš rozpíct rohlík? Dělej s tím převlíkáním, víš, že rohlíky jsou za chvilku!

Dědečku, je to dobrý? Sakra, co kdybys to ochutnal taky? A nemusíš napřed sníst všecku kůži, ať to neoschne! A kosti dej sem, hodíme je pak do kamen, ať si je ti hltavci nenapíchají do krků.

Dědóóó, půjdem už do lesa? Už neprší! A kam teda půjdem, když půjdem?

No, kopce jsou ještě zapíchnutý do mračen, nahoře bude moc mokrý vzduch. Podíváme se na dolní potok, třeba tam zas bude černý čáp! A nezapomeň si dalekohled, na loukách pod lesem možná budou mufloni! Tojefuk - element

A teď už jdem pomalu a potichu! Jestli tam ten čáp je a uvidí tě v té žluté pláštěnce a modrých gumákách, tak dostane psotník a potluče se o větve, jak pofrčí pryč!

Mladej, je tam! Zůstaň za tímhle stromem, nachystej si dalekohled - dej ho sem, máš na sklech vodu, neviděl bys nic! Vylez pomalu z pláštěnky, tu chvíli to vydržíš! A teď se pomalu vysuň vedle stromu, zůstaň sedět, lokty si opři o kolena a koukej! Nádherný pták, že?

Dědo… MLČ! A jenom koukej!

Už letí pryč! Cos chtěl? Co tam ten čáp chytal? Nejspíš pstruhy, možná už budou i malé žáby, půjdem se tam podívat! Nemusíš sebou prásknout do vody hned, jak vlezem do lesa, elemente! Já tě furt chytat nebudu, dívej se kam šlapeš, nebo budeš jak žaba ty, navíc si o ty kameny natlučeš a já ti přidám!

Dědó, ty bys mně opravdu praštil? Jo, a lez opatrně. Nepraštil, já tě znám! Mladej, kolikáté vážné varování už to bylo? No, před chvílí jsi povídal stodvacáté páté, takže asi stodvacáté šesté? Já tě přerazím! Nepřerazíš, uteču ti na strom! Viděls tu dlouhou hadici? Nó, viděl. A pamatuješ si ještě, jak vypadá potomek, sestříknutej se stromu? Pamatuju, ale tys mne musel sušit nad kamnama!

Víš co, mladej? Nech toho a jdem se podívat k dolním chatám, jestli nenajdem nějaké pěkné krystaly. Co to je? Kameny, které vyrostly ve vodě. Kameny rostou ve vodě?! Někdy jo, na chatě ti to ukážu. Dokážeš chvíli mlčet a jen šlapat? Dokážu!

Dědečku, už mlčím dost dlouho? Jestli jsou pro tebe dvě minuty dlouho, tak jo! A teď mlč, dokud ti neřeknu, za chvilku jsme u louky, kde by mohli být mufloni a když budeš pořád brebentit, uvidíš jen trávu! A kvůli trávě jsme nemuseli lízt na kopec!

Dědó, jsou tam? Nejsou! A kde jsou? Jak to mám vědět? Někde v lese! Aspoň ti nemusím vysvětlovat, proč mají rohy a ne parohy! A dědo, proč nemají parohy? Protože je neumí shazovat a já ti to vysvětlím na chatě a teď koukej do potoka po krystalech! Tojefuk - západ slunce

Jak vypadá krystal? Takhle, ale ten domů neberem, ten je na jeřáb! Jeřáb, co máš v práci? Ne, ten bych sem nedostal, to by musel být autojeřáb! A uděláš mně autojeřáb? Jo! Že já radši nemlčím!

Tak se podívej, tenhle si vezmem, ale poneseš si ho sám!

Dědečku, mně už bolí ruce! Tak to dej sem a jdem domů, stejně seš už zas jak žaba!

Dědečku, tys slíbil, že mně ukážeš, jak rostou kameny! Vždyť to právě dělám, nevidíš? To není kamení, to je cukr! Jo, kdybys měl čekat, než vyroste kámen, tak budeš mít dávno fousy!

Tohle bude za chvíli. Dones nějaký provázek! Na co? A proč? Protože jsem to řekl! A protože ho potřebuju, aby kameny měly na čem vyrůst! Kamení roste na špagátku? Tohle jo! Ještě třísku, provázek pověsíme do skleničky a když budeš konečně zticha a budeš čučet na provázek, tak je za chvilku uvidíš!

Dědečku, jak je dlouhá chvilka? Dokud to nevystydne a zírej, já jdu pro dřevo!

Dědečku, já mám hlad! Dáš mně tu rybu? Vezmi si ji sám, seš velkej dost! Dědečku, proč na ní není pórek? Protože pórek nemáme! Až příště! A nezapomeneš ho vzít? Tak mně to holt budeš muset připomenout! Nebo ho zapomenu schválně! Ty bys byl na mně takovej? Jo, a jez!

Tojefuk


zpět na článek