Neviditelný pes

BTW: Svátek lásky a práce

Když jsem byla malá, tak mi přišlo divné, proč vůbec nějaký svátek práce existuje, když se navíc slaví tak, že se nepracuje. Muselo uplynout mnoho let a spousta všelijaké práce, abych to opravdu pochopila.

Tak například k tomu, že práce může být radost a naplnění, že může být zábavnější než lenošení, prostě teoreticky nedojdete. To musíte mít štěstí zažít. A štěstí proto, že zdaleka ne každému se povede v životě dělat právě to, co opravdu umí, co ho těší a naplňuje.

Častěji člověk pracuje, protože si prostě potřebuje vydělat prostředky na živobytí. Ale i tak ho může těšit pocit, že pracuje dobře a s trochou dobré vůle má i šéfa, který umí chválit.

Děti tohle nechápou a nástup do školy – tedy do práce, zdaleka každé nenadchne. Je celkem jasné proč – v tom věku je prací skoro každá hra, malý člověk toho musí tolik stihnout a oni mu k tomu přidají ještě školu!

Tradičně však existuje další důležitý důvod ke slavení svátku práce – v době, kdy je práce málo a lidé se bojí, aby tu svoji neztratili, bývá slušná práce víc než dobrým důvodem pro oslavu!

A slavit práci neprací má taky svoji logiku – jak bychom si vychutnali úlevu odpočinku a sladkost lenošení, kdyby neexistovala práce?

A tak vám, milí čtenáři, přeju krásný slavnostní den a pilně lenošte – určitě jste si to právo už stihli napracovat:))

Napsáno pro Český rozhlas Hradec Králové 2014

Další články najdete zde: http://naszviretnik.net/

 

zpět na článek