Neviditelný pes

BTW: První velké setkání Zvířetníků - coursing

19.3.2007

Začalo to mojí nevinnou otázkou, kterou jsem poslala Bláže, takto partnerce dvojnásobného šampióna v coursingu Krejga. Zajímalo mě, jak ten coursing vlastně funguje a navíc, zda štvanice za igelitovým střapcem nepodporuje ve psech právě ty sklony, které se člověk obvykle snaží co nejvíc utlumit.

Bláža mi poslala báječné odkazy, já si to přečetla a začala se zajímat, zda by se to třeba nedalo někdy zkusit. Ten pocit, že Nazgúlové něco s chutí štvou a já z toho nemusím být na mrtvici, ten mě fakt lákal. Ale z mojí strany to bylo jen takové nesmělé přání.

Jenže to jsem Blážu zatraceně neodhadla. To je totiž žena akce (ne nadarmo má doma šampióna!) a začala jednat. A výsledek? Obtelefonovala pár coursingových klubů, navrhla dva termíny, plánovala, uvažovala, psala, radila se a výsledek je tady.

V neděli 24. června bude kousek od Prahy přichystán trénink coursingu pro Zvířetníky a jejich psy. Přijít mohou samozřejmě i Zvířetníci bez psů či s pejsky, kteří z nějakého důvodu trénovat nemohou. Základním vybavením je vůle dobře se bavit, poznávat se navzájem a navíc si na vlastní oči okouknout opravdu zajímavý psí sport.

Ale teď důležité upozornění!

Přestože se na louku vejde takřka libovolný počet Zvířetníků, jejich partnerů, dětí a případných doprovodných zvířat, tak počet psích sportovců je omezen na dvacet! Z toho plyne, že ti, kdo si chtějí se svým psím kamarádem zkusit trénovat, MUSEJÍ VČAS VYPLNIT PŘIHLÁŠKU a samozřejmě si důkladně přečíst propozice, aby věděli, do čeho jdou.

Důležité upozornění č. 2:

Jak a kde se přihlásit? V tomto případě se prosím zaregistrujte na Hadopasí fórum (http://forum.hadopasi.org), nejlépe potom pod svým zvířetníkovským nickem, aby v tom Tosca pokud možno neměla zmatek. Potom už budete mít cestu otevřenou... Datum uzávěrky přihlášek dáme včas vědět, bude to pravděpodobně zhruba za dva nebo tři týdny. Sledujte komentáře a rubriku "Na okraj".

Přihlásit se (byť jenom mailem - kontakt bude na Hadopasech), by se však měli všichni zájemci, tedy i ti, kdo se psem trénovat nebudou, aby bylo možné aspoň odhadnout celkový počet účastníků.

Takže se to pokusím shrnout:

V neděli 24. června 2007 mají Zvířetníci možnost se v 10 hodin setkat na louce poblíž Křešic u Olbramovic, což je kousek na jih od Prahy, zhruba směrem na Benešov. Bude se trénovat coursing, což je laicky řečeno psí steeplechase, neboli běh terénem za igelitovým střapcem. Zároveň se budeme naživo seznamovat a věřím, že i skvěle bavit! Je to akce v přírodě, takže je třeba si s sebou vzít odpovídající vybavení - vodu pro lidi i pro psy, jídlo, deky, stoličky... Možná se podaří zajistit i nějaké opékání, ale spoléhat se na to nelze.

Pokud jde o mojí přítomnost, tak udělám všechno proto, abych se tam dostala. Z Norska mohu vyjet v pátek 22. 6. (poté, co Markovi skončí škola) a vzhledem k tomu, že budu jediný řidič a Nazgúlové také potřebují pauzy, dojedu do Prahy nejdřív někdy později v sobotu. Takže pokud se nic nestane (ťuk, ťuk), měla bych se akce zúčastnit i s chlupáči.

Zároveň jsem tady chtěla dát k úvaze ještě jeden návrh. Akce konaná u Prahy bude pro mnohé Zvířetníky z Moravy přece jen trochu z ruky, takže se prosím zamyslete nad tím, co bychom mohli podniknout na té sladce ovíněné straně naší republiky. Já budu v ČR zhruba do 10. července a jsem ochotna sebrat Nazgúly a dojet kam mi ukážete. Je to jen otázka dohody, plánování a dobré vůle.

Tak co vy na to?

***

Takže nakonec ještě pár údajů vybraných z propozic připravených Blážou.

(Opakuji - všechny podrobné informace získáte po registraci na http://forum.hadopasi.org )

Datum konání: neděle 24. června 2007, registrace psů na trénink od 9:45 hod.

Místo konání: Křešice u Olbramovic

Maximální počet psů pro trénink: 20

Pořadatel: Okolopražský coursingový klub a Bláža

Délka dráhy: přiměřená psům začátečníkům

Terénní podmínky: přirozená louka, mírně kopcovitý terén. Trénink probíhá na nekonečném navijáku, je dvoukolový, dle rozpisu, který obdrží každý účastník na místě. Předpokládaná délka trvání tréninku je cca 2 hodiny.

A o co vlastně půjde?

Jelikož se jedná o trénink začátečníků, bude každý pejsek běhat sám. Postavíte se se svým čtyřnohým miláčkem na start a na pokyn GO! vypustíte psa za utíkajícím střapcem. Každý pes má vrozený kořistnický pud a tak by se za střapcem měl rozběhnout, snažit se ho chytit a případně i zakousnout. Je to pro psy hra, která má začátek i konec. Jestliže se pes hned nerozeběhne za igelitovou návnadou, budete muset popoběhnout s ním a ukázat mu, co vlastně má chytat. Věřte, že nebudete ani první, ani poslední, kdo se se svým psem na dráhu vydá a podpoří ho tak v tréninku. Po uběhnutí jednoho kola by jste měli být schopni si svého miláčka zase přivolat a připnout k vodítku, aby mohl startovat další psí kamarád. Podmínkou je, aby po dobu konání tréninku v dosahu coursingové dráhy žádný pes neběhal na volno.

Po úspěšném absolvování prvního kola se pak můžeme směle pustit do kola druhého.

Jak připravit svého psa na coursingový trénink?

Pokud chcete nastudovat coursingovou teorii, podívejte se zde:

O coursingu 1. díl

O coursingu 2. díl

O coursingu 3. díl

O coursingu - dovětek

Pro domácí přípravu doporučuji následující postup. Nastříhejte igelitovou tašku na proužky, udělejte z ní střapec a navažte na něj provázek. Takto vytvořenou návnadu tahejte doma, nebo i venku po zemi a povzbuzujte svého psa ke hraní. Pes by měl střapec chtít dohonit. Klidně mu ho nechte chytit a roztrhat. Pes si musí zvyknout na vůni igelitu, jeho zvuk a na to, že nemá žádnou chuť. Střapec tahejte po zemi, nezvedejte do výšky. Zkuste hru třeba se třetí osobou, která před psem střapec táhne po zemi směrem od psa a vy psa držíte a po chvíli vypustíte, aby mohl střapec dohonit. Pro coursingové nevšímálky se může navázat ke střapci např. oblíbená hračka, kterou si můžete s sebou případně i přivézt na trénink do Olbramovic.

 Norsko kořeny na pobřeží fjorduzpět na článek