Neviditelný pes

PSI: Bernská smečka - Náš „otec zakladatel“

30.1.2015

Před čtyřmi lety viděl mladý pár na mezinárodní výstavě psů ve finském městě Turku bernského honiče; pocházel z naší chovatelské stanice a pokud vím, byl to první jedinec tohoto plemene v zemi tisíců jezer. Jaaně a Tommimu pes natolik učaroval, že ještě týž den se nás dotazovali na štěňátka. Rezervovali si pejska a přestože ve vrhu byli jen dva (a pět holčiček), vybrali si překrásného kluka. Do průkazu původu dostal vznešené jméno, ovšem budoucí majitelé mu už tehdy zvolili „Rufname“, než od nás odešel, slyšel na jméno Kyösti.

Kyösti a Tommi - první setkání

Po celou dobu čekání Kyöstiho na cestu do Finska jsme byli s Jaanou a Tommim v dennodenním kontaktu. Budoucí majitelé si přáli, abychom u jejich pejska vypěstovali reflex – před předložením jídla jsme měli písknout na píšťalku. Samozřejmě jsme jim vyhověli, pískali jsme všem štěňatům, jinak to ani nejde. Bylo to velice roztomilé, prckové se naučili všeho nechat a mazali k misce. Od té doby to tak se štěňaty děláme, ač to nemáme za úkol, osvědčilo se to.

Nadešel čas loučení. Jaana s Tommim si pro svého Kyöstiho přiletěli. Chtěli ho vidět v přirozeném prostředí, proto si najali v Praze auto a přijeli až k nám, abychom se všichni pořádně seznámili. Byli z Kyöstiho nadšení a pro nás bylo vítané, že jsme se osobně poznali. Ve chvíli, kdy opouštějí mateřskou chovatelskou stanici, jsou bernští honiči už větší, než aby mohli cestovat s lidmi na palubě letadla. Kyösti měl tedy rezervované místo v oddělení určeném k přepravě zvířat. Cestovní přepravku jsme obstarali tady, s velkým předstihem, takže Kyösti do ní chodil pravidelně odpočívat a hrát si, byla to jeho oáza, kde mu do toho, co dělá, nikdo nemluvil. Byl ve svém království spokojený a tutíž na cestu připravený, jak jen to šlo.

Kyösti se zbraní v lovecké chatě

Cesta proběhla hladce a Kyösti si na nové prostředí rychle zvykl. Svým majitelům dělá jen samou radost. S Jaanou je výstavně nesmírně úspěšný (je to mnohanásobný šampion), však má doma také pořádnou síň slávy! Jeho radostí jsou i lovecké aktivity, které si užívá zase s Tommim. Jako ve Finsku plemeno ne právě obvyklé Kyösti na výstavách neušel zvýšenému zájmu a brzy se začala vedle něj ve výstavních kruzích objevovat i bernská honička Beauty of Elegance (Belle), která se narodila v Litvě a posílila finskou chovatelskou stanici setrů.

Začátkem letošní zimy přišla zpráva, která se dala očekávat. Belle se chystala na roli maminky a Kyösti byl vybrán jako vhodný tatínek jejích štěňátek. Krytí proběhlo úspěšně a všichni jsme s radostí sledovali, jak Belle roste bříško. Minulou neděli se štěňátka odhodlala k výsadku, všechno proběhlo bez komplikací. Narodila se zase sedmička štěňat, jako když přišel na svět Kyösti. 

První skandinávští berňáčci

Tentokrát jsou kluci v přesile, je to čtyři na tři. Všichni prckové jsou zdraví a krásní, správně barevní a přinesli velkou radost do své mateřské chovatelské stanice Karhutarhan. A náš milý Kyösti (Décent Dauphin Bohemia Hill) způsobil, že jméno naší chovatelské stanice bude navždy uvedeno u historicky prvního vrhu bernských honičů, který je zapsán do finské plemenné knihy, což je pro nás samozřejmě veliká čest.

Přejeme prvním finským bernským miminkům zdravý a šťastný život. Mají k tomu přece ty správné předpoklady, narodila se ve zdravé zemi a jsou to nedělňátka, ta prý mají v životě ve všem štěstí!

Fotografie: Anu Rahikka a Jaana Laine, Finsko

Radana Menšíková Neviditelný pes


zpět na článek