Neviditelný pes

AUSTRÁLIE: Vřeténka mandarín - Synchiropus splendidus

20.2.2024

Česká Wikipedie nám jako obvykle velice stručně říká: „Vřeténka mandarín je malá mořská ryba dorůstající velikosti okolo 6 cm z čeledi vřeténkovitých. Přirozeně obývá oblast Indického a Tichého oceánu, kde vyhledává teplá mělká útesová moře do hloubky přibližně 18 metrů.

Vřeténka je masožravá ryba, která se živí korýši a menšími bezobratlými živočichy. Ve volné přírodě žije vřeténka okolo 10 až 15 let.

Hospodářské využití. Pro svou pestrost barev je oblíbená mezi akvaristy. V zajetí vřeténka mandarín přežívá přibližně 5 let a dá se chovat v páru. V některých případech může dojít k tomu, že vřeténka odmítá konzumovat jakoukoliv jinou potravu než živou, což občas vede k jejímu předčasnému úhynu. Jen ve vzácných případech se podaří rozmnožit vřeténky v akváriích. I přes to, že je masožravá, nenapadá ostatní ryby v akváriích a lze ji chovat společně s dalšími rozdílnými druhy.“

Foto: Wikipedie

Vřeténka mandarín je jedna ze dvou známých druhů ryb, které produkují modrý pigment. Na pohled vypadá opravdu pěkně, ale ryba používá jed a nechutný zápach k odrazení dravců.

Je doma v mělkých lagunách a na útesech Pacifiku od ostrovů Ryukyu od pobřeží Japonska až po teplé vody kolem Austrálie. Tento malý dragonet je pokryt maličkými ostny, kterými vpichuje jedovatý sliz do každého, kdo jej chce uchopit a nebo i žrát. Vřeténka mandarín oplývá ve svém pestrobarevném epidermis dvěma typy vylučovacích buňek. Jedny vylučují hustý sliz, který chrání rybu před nepřízní prostředí, druhé produkují toxický sliz, který ji chrání před dravci. Tento toxický sliz je nebezpečný, zvláště když se dostane do otevřené rány dravce, a navíc opravdu nechutně zapáchá.

„Každý vědec a kniha, kteří hovoří o Vřeténce mandarin, se zmiňují o jejím silném, nechutném zápachu,“ říká Esther Inglis-Arkell at io9. „Tento zápach není náhodný. Vřeténka mandarin potřebuje zápach a jedovaté ostny, protože postrádá jednu základní věc k ochraně mezi rybami: nemá šupiny.“ Není nic lepšího než hustý sliz a odporný zápach, aby dravci na ni zašla chuť.

Vřeténka mandarín produkuje modrý pigment.

Uznání tam, kam patří, protože není lehké vypadat tak krásně a smrdět tak nechutně: Vřeténka mandarín je jedna ze dvou potvrzených druhů na světě, které produkují své vlastní modré zbarvení. Spolu se svou blízkou příbuznou, „Psychedelickou mandarin“ (Synchiropus picturatus) produkují „cyanofory“ - modře pigmentované světlo odrážející buňky k dosažení jejich zářivého zbarvení.

Velká většina modře zbarvených tvorů https://www.australiangeographic.com.au/blogs/creatura-blog/2015/04/blue-spotted-tree-monitors-mysterious-colour/ na Zemi se uchyluje ke komplikovaným optickým kouzlům, aby se zvýraznily, mikroskopickými vrstvami bezbarvých krystalů položených tak, že na pozorovatele odráží modré světlo.

Psáno 25/11/2022.

Pár fotek z webu je zde:
https://www.rajce.idnes.cz/hillbilly/album/vretenka-mandarinzpět na článek