Neviditelný pes

VATIKÁN: Největší sexuální skandál?

13.7.2017

To se ukáže dost brzy. Zatím to je pro papeže Františka ještě jen kromobyčejně nepříjemná komplikace. Jak veliká, o tom rozhodnou australské úřady během následujících dní. Zatím se ví toto:

Policie ve státě Victoria obvinila kardinála George Pella ze sexuálních napadení, k nimž údajně došlo v minulosti. Je ale zřejmé, že obvinění sahají až do dob, kdy byl kardinál Pell ještě knězem v městě svého narození Ballaratu, místě s necelými sto tisíci obyvateli v dnešní době. Dále lze předpokládat, že Pell se bude muset zodpovídat z toho, jak v pozdější době, kdy už byl arcibiskupem v Melbourne, se vypořádal se stížnostmi, které lidé vznesli vůči katolické církvi. V minulosti se vyskytly námitky, že Pell se pokoušel o to, aby tyto stížnosti se nedostaly dále a neohrozily tak reputaci katolické církve. Předběžné řízení se má započít u magistrátního soudu v Melbourne 26. července a v jeho průběhu se má rozhodnout, zda bude kardinál Pell postaven před soud. Zatím nebyl zveřejněn přesný seznam těchto obvinění, ani jejich počet, k přečinům údajně mělo dojít již před delším časem.

Kdo je kardinál George Pell? Jedná se o v současnosti nejvýše postaveného australského katolíka, který je aktuálně ve Vatikánu ředitelem financí, což jej činí třetím nejdůležitějším činitelem církve, po papeži Františkovi a ministru zahraničí Vatikánu Pietru Parolinovi. Narozen 1941, Pell studoval v Melbourne, Římě a Oxfordu, na kněze byl vysvěcen 1966. V církevní hierarchii měl rychlý postup, biskupem se stal v roce 1987, od r. 1996 byl arcibiskupem v Melbourne a po roce 2001 arcibiskupem v Sydney. Kardinálem ho učinil papež Jan Pavel II. v roce 2003. Do svého úřadu ve Vatikánu byl papežem Františkem jmenován v roce 2014.

O co šlo v Ballaratu, což nejpravděpodobněji bude hlavním tématem nadcházejícího řízení? Zejména v 60. a 70. letech zde docházelo k častým případům pohlavního zneužívání dětí, které byly ve svěřenecké péči katolické církve. Notorickým provinilcem byl zejména monsignor John Day, který měl údajně znásilnit asi pět set dětí. Ten ale zemřel v roce 1978, dřív než byly jeho zločiny plně vyšetřeny. Tehdy se za něj zaručil biskup Mulkearns. Jiným provinilcem byl pedofil Gerald Ridsdale (nar. 1934), který se v 80. letech dopustil řady podobných zločinů a který byl později odsouzen za víc než sto případů znásilnění chlapců a dodnes se nachází ve vězení. Předtím byl několikrát přeložen, zřejmě proto, aby se jeho přestupky zakryly. Pell, který měl již v té době poměrně vysoké postavení, byl v tomto směru vyšetřován, prohlásil ale tehdy, že o ničem nevěděl. Jisté je ale už to, že se vyskytoval na nesprávném místě a v nesprávný čas.

Kardinál Pell, který už se měl letos v únoru dostavit k výslechu královskou vyšetřovací komisí, omluvil se ale s tím, že mu nemoc nedovoluje cestovat, a byl tudíž vyslechnut na dálku z římského hotelu, tentokráte bude u soudu přítomen. Vyžádal si povolení od papeže a nachází se již v Austrálii. Lze si představit, že mu to nařídil papež František, který se ale vyjádřil v tom smyslu, že je nutno počkat na výsledky šetření, než učiní nějaký komentář. Jisté je, že ať už tato záležitost dopadne jakkoliv, katolické církvi uškodí. Jak hodně, to se ještě uvidí. Papež asi už dnes lituje, že kardinála Pella takto povýšil. Ovšem výstražná znamení tu byla již po nějaký čas, takže může vinit jen sám sebe, případně svých osm poradců, jedním z nichž je od počátku jeho papežství kardinál George Pell.

Autorovy stránky:
http://www.vkoreis.com/
http://www.vojen.com/zpět na článek