Neviditelný pes

ÚVAHA: Made in USA

4.12.2019

Následující úvaha není o zboží, na kterém je toto napsáno ... Made in USA. Když jsme před 50 lety přibyli do Kanady, na trhu bylo mnoho zboží takto označeného. Ne tak dnes.

Zato dnes je v USA prováděno, co si dovolím nazvat zmatek, nepořádek zde vytvořený, případně šlamastyka až ostudnost. O tom se tedy pokusím pojednat. Není možné vyhnout se přitom připomínce událostí, k nimž v posledních třech letech ve Státech došlo a které jsou až notoricky známé. Co bych měl napsat až na konci úvahy, povím už teď: Co se v těch letech stalo a nadále se děje, to je ostudné a deklasující nejzákladnější atributy politického života, respekt k Deklaraci nezávislosti země, která se právem stala kolébkou svobody a demokracie. A jak paradoxní, je to demokracie, kterou politici nesoucí stejné jméno, zostuzují ignorací dat a skutečného stavu věcí.

Své názory a informace pokusím se obohatit tím, co uvedli na konci textu citovaní dva významní autoři ve svých tamtéž uvedených knihách .

Ode dne, kdy v roce 2015 Donald Trump oznámil svou kandidaturu na úřad prezidenta, v řadách odborníků, politologů a amerických demokratů nastal úžas provázený sarkasmem, blahosklonnými úsměvy, předpověďmi totálního neúspěchu, což posléze vyjadřoval i nespočet průzkumů veřejného mínění pár týdnů před volbami. A Hillary Clintonová už investovala ohromné sumy do oslavy svého vítězství! Ten chlapík přece nebyl nikdy guvernér, senátor, generál... ale obchodník. Ne s deštěm (jako hrdina jistého filmu), ale s realitami, celebrita jistého TV pořadu. Tedy dokonalý outsider. Trump v průběhu volební kampaně sdělil:

Já užívám svoje vlastní peníze. Já nevyužívám ovlivňování poslanců. Já nemám dárců. Nic nepotřebuji. Jsem bohatý.“

Záhy bylo zcela zřejmé, jak se do tažení proti tomuto muži vydala media v čele s TV stanicemi CNN, NBC, MSNB proslavenými notoricky levicovou orientací. Už v tomto předvolebním období množila se neprokázaná obvinění Donalda Trumpa, což pokračovalo v ještě silnější míře po jeho zvolení a dalo to vzniknout termínu fake news, falešné zprávy, prvně snad užitým Trumpem.

Začala tedy druhá fáze tažení proti tomu, jenž krom jiného téměř k hysterii přiváděl své odpůrce svým naprosto negativním přístupem k politické korektnosti a ilegální imigraci z jihu do země, jejíž omezení bylo jedním z jeho předvolebních slibů.

Krátce po usednutí do Bílého domu zaplnila obrazovky a monitory počítačů jeho zápletka se Stormy Daniels, pornohvězdou, které se prezident údajně dopustil před deseti lety. Neobešlo se to bez právníků, mnohých rezignací politiků, soudních výhrůžek, řady nepříjemností, leč v této souvislosti právě zmínění autoři připomněli, jak vlastně s výjimkou republikána Reagana, byli jeho předchůdci různého typu sukničkáři, všichni tři Kennedyové, Johnson dokonce přidal jistou nechutnou brutalitu, generál Patton a výtečník, majitel nepokojného poklopce (termín prof. Ulče) Bill Clinton. Svatoušek nebyl ani Wilson a Eisenhower, ten podváděl svou ženu se svou řidičkou Kay Summers. Tedy ne zrovna potěšující informace pro jemnocitného občana. Zmíněno jen v souvislosti s oním případem Trumpa v době dávné a zcela věcí soukromou, zatímco Clinton znesvětil přímo úřad v Bílém domě svým marně zalhávaným činem v aféře s Monikou Lewinskou.

A čas letí jak ta střelná rána, simultánně s Muellerovou vyšetřovací komisí (o tom dále) je na pořadu kauza Kavanaugha a Fordové, její vylhané obvinění z pokusu o znásilnění Kavanaughem před 30 lety, jež mělo znemožnit jeho jmenování do Nejvyššího soudu. Že nakonec po soudním slyšení, které připomínalo dávnou minulost totalitní (sledoval jsem pozorně), rozhodl o jeho jmenování rozdíl jen dvou hlasů, což nijak nepřispělo k vážnosti amerických politiků. Celá ta šaškárna byla velmi průhledná a ocitla se mezi temnými událostmi americké historie.

Tak tohle tedy demokratům nevyšlo, třeba se soustředit na prezidentovu spolupráci s Ruskem a protivení se soudu, na čemž již usilovně pracovala speciálním vyšetřovatelem Muellerem sestavená komise s tím výsledkem, že po 22 měsících a po výslechu mnoha svědků, právníků a za cenu minimálně 30 milionů dolarů, vydala zprávu znějící zcela ve prospěch neustále znectívaného prezidenta.

Jenže mašinerie už se rozjela a došlo k dalšímu vyšetřování a ještě dalšímu vyšetřování, slovo investigation stalo se slovem nejfrekventovanějším, k čemusi, za co by se žáci Josefa Stalina nemuseli stydět. Simultánně vyšly dvě knihy, autorů Wolffa a Woodwarda (proslavených v aféře Nixona), s informacemi o dalších přestupcích a hrůzném počínání Donalda Trumpa, svědectví, jak přiznáno, založena ve valné většině na sdělení anonymů!

Aby ale nenastal klid, ba nuda, demokratičtí kandidáti do voleb v roce 2020 se dopouštějí vulgarit a urážek osoby prezidenta, Kamala Harris užívá s chutí oněch slov z větší části vytečkovávaných. A pozadu nejsou hollywoodští dobráci, de Niro se doslova zajíká nenávistí a na adresu prezidenta f...kuje jako kočí, a dostává se mu bouřlivého potlesku, pozadu nezůstává ani Madonna, Fonda, Deep žertující v interview Kdy byl naposledy spáchán atentát na prezidenta?.... Už je to dávno a je čas to zopakovat! A Griffin se neblaze proslavuje kresbou zkrvavené Trumpovy hlavy ve zdvižené ruce! A černá senátorka Maxine Waters opakovaně nabádá k resistenci... Uvidíte-li kohokoli z kabinetu v restauraci, obchodě, u benzinové stanice, zburcujte dav, zatlačte na ně a dejte jim vědět, že nejsou vítaní nikde a nikdy více! Je libo pokračovat? Nebylo by to, bohužel, nesnadné...

Nejednou jsem se zmínil o dopadu názorů a jistot laureátů Nobelovy ceny. Jeden z nich, Paul Krugman, sdělil v antitrumpovské agendě pesimismus ekonomický: předpověděl pokles na trhu a na otázku, kdy dojde k nápravě, řekl s určitostí, že nikdy. A stock market (burza) dosahuje rekordní výše. Jiný borec, Lawrence Summers, vážený ekonom, s rozhodností prohlásil, že ten, kdo věří v dosažení 3 procent ekonomického růstu, libuje si v pohádkách. A došlo dokonce v jednom čtvrtletí i k růstu 4,1%!

V čase nejposlednějším, kdy aféra s Ruskem a protivením se soudu tzv. vyšuměla, došlo na Ukrajinu, hovor prezidenta Trumpa s ukrajinským prezidentem. A pojednou je činnost syna demokratického volebního kandidáta Joe Bidena v ukrajinské naftě posuzována jiným metrem než stavba hotelu v Moskvě Trumpem jako soukromníkem a dávno před zvolením! A s naprostou samozřejmostí je znovu na pořadu mnohokrát již připomínaný a vyhrožovaný impeachment prezidenta. Až nenávistná zavilost pánů Nadlera, Schiffa, Schumera a pani Pelosi nemá hranic.

Po vítězství Trumpa ve volbách mnoho spolupracovníků Baracka Obamy přešlo do medií, do shora zmíněných TV stanic a tisku a neúnavně pracují na znevažování Trumpa. Jejich zpravodajství jsou v 80 až 90 procentech k prezidentovi negativní. Nemohu si odpustit neuvést alespoň několik citací ze 46 uvedených v knize M. Levina:

-Trump jako by hovořil s bičem v ruce, připomíná Mussoliniho - MSNBC, host J. Scarborough, 3/12/18

- Náš president je narušená osobnost, jedná způsobem zcela nepřijatelným - N.York Times, dopisovatel T. Friedman 2/21/18

- Pod Trumpem děti mašírují ke sprchám, stejně jak nacisté jim pravili, že jdou do sprch a ony se už nikdy nevrátily - NSNBC, host J. Scarborough

- Trump velmi uváženě činí z tisku nepřátele lidu… Víte, to je něco, co jsme prvně slyšeli od Josefa Stalina. Je to velmi nebezpečné. Podminovává to demokracii - NBC korespondent A. Mitchell, 7/30/180

- Donald Trump je rasista. Není jen bílý supremacist, ale naplno, dokonalý rasista - N.Y.Times, reporter D.C. Johnston 9/16/18

- Trump není pouze neschopný jako prezident. Dle mého názoru mu chybí laskavost, je neschopen vedení, má nedostatek odvahy, nezaslouží si být nazýván člověkem - CNN komentátor A. Navarro 8/14/17

- Existuje řada způsobů jakými by nás Trump mohl všechny zabít - MTV korespondent J. Smith.

Mohl bych pokračovat až do těch 46 citací, ale nemám už chuť ty nehoráznosti překládat!

To vše navzdory tomu, co prezident Trump ve dvou letech ve své funkci dokázal krom zaplacení zdi s Mexikem mexickou vládou. Nepamatuji amerického prezidenta, který předem vyhlásil body svého programu v případě zvolení a pak, po zvolení, je tak systematicky plnil jako Donald Trump. Zde ty úspěchy:

Ekonomika stále silná, nejnižší nezaměstnanost, vysoká zaměstnanost všech vrstev obyvatelstva, snížení daní, navrácení průmyslu zpět do USA, dosažení dodržování příspěvku evropských zemí do NATO dle závazku, početné deregulace, zvýšení produkce energie, zlepšení ochrany hranic, postavil se čínskému nátlaku provázenému nepoctivostí, termínu ilegální rozumí coby protizákonný, na rozdíl od všech současných politiků a státníků považuje ideologii politické korektnosti a nekontrolovatelného multi-kultu za nebezpečí pro demokracii, je zastáncem liter Deklarace včetně svobody slova a názoru. A nakonec - neignoroval výhrůžky severokorejského Kima po způsobu jeho předchůdců Obamy i Bushe. Tlouštík si sice občas vystřelí další raketu, ale jak se zdá, není v tom nebezpečí jeho bývalých výhrůžek.

V krátké době došlo k realizaci prezidentových programů, k veliké nelibosti demokratů, neboť to znamenalo přerušení osmiletého období ústupu USA z bývalých pozic, konec ekonomické stagnace, ztráty politické prestiže v arabském světě, neplnění závazků západních evropských zemí ve financování NATO, rostoucího disrespektu k Ústavě a policii či značného zvýšení zadlužení.

Navzdory tomuto všemu je další nejbližší aktivitou Trumpových odpůrců soustředění se za pomoci jakýchkoli prostředků, legálních stejně jako ilegálních, na splnění dávno vytouženého cíle - zbavit prezidenta jeho funkce impeachmentem. Jak skutečná a reálná je možnost tuto neuvěřitelně hanebnou a nikomu neprospívající touhu uskutečnit, neodvážím se říci. Zato klidně sdělím, že je mi velmi smutno ze situace, v níž se dnes ocitá stále ještě světová velmoc Spojené státy americké. Jaká je míra lživosti, nenávisti, zvlčilosti politiků země, jaká naivita části amerického lidu ovlivněného shora popsaným děním, to se ukáže ve volbách 2020. Ať ale dopadnou jakkoli, temný stín událostí uplynulých tří let nadále ponese onu značku Made in USA. K mojí lítosti, zklamání a smutku.

----------------

V.D.Hanson: The Case for Trump
M.R.Levin: Unfreedom of the Presszpět na článek