Neviditelný pes

USA: Zatěžkávací zkouška americké demokracie

20.11.2020

Americká demokracie prošla dalším testem své odolnosti posílena o novou zkušenost z předchozích čtyř let a volbami v chaotické době diktované zdravotní krizí.

56 % Američanů uvedlo, že se jim v porovnání s rokem 2016 daří lépe, nicméně jen necelých 20 % schvaluje fungování Kongresu. Přesto zvolili téměř stejný Kongres, ale jiného prezidenta. Volby Trumpovi prohrála jeho povaha a covid. Bažina vyplivla nechtěného vetřelce.

Donald Trump je z mého pohledu blázen, který měl výsledky. Kvůli výsledkům dostal i podruhé můj hlas. Vyprovokoval rekordní volební účast.

Z výsledků bych vyzdvihl dosaženou energetickou nezávislost Ameriky na OPEC a omezení jeho diktátu cen energií celému světu. V televizi mi nechybí záběry stínání hlav bojovníky ISIS. Podporuji policii, právo a pořádek, nikoli chaos v ulicích.

Nepotřebuji znárodnění ničeho, ani zdravotní péče, tou by to jen začalo. Současné zdravotní pojištění i péče pro mě fungují dobře.

Mnoho poboček firem vystěhovaných předtím do všech koutů světa je zpět v USA a s nimi práce pro Američany. Do propuknutí covidu si běloši, černoši, Hispánci, Asiati, muži i ženy v USA užívali nejnižší nezaměstnanost v historii země díky nastavené daňové a obchodní politice.

Amerika má konzervativní Nejvyšší soud, do kterého Donald Trump poslal tři kvalitní soudce respektující Ústavu a zákony tak, jak jsou napsané, bez překrucování. Tento soud pošle k šípku nezodpovědné sny o USA bez hranic a neomezené globální migraci, plus mnoho dalších nesmyslů, které se liberálům nedaří prosadit v Kongresu, proto využívají aktivistických soudců k protlačení ultraprogresívní agendy justiční cestou.

Nedávné volby přihrály Americe další zajímavé výsledky.

Více než polovina ze sedmnácti nových žen různého původu a ras v barvách republikánské strany nahradí ve Sněmovně reprezentantů překvapené demokraty, kteří podle nepřesných průzkumů veřejného mínění věřili v navýšení své většiny. Rovněž tento jejich sen zůstal snem a stávající většina se scvrkla.

Vítězství nad demokratickými obhájci pozic dosáhly v demokratických baštách například zástupkyně něžného pohlaví Young Kim v Orange county (Los Angeles), Nicole Malliotakis ve Staten Island (New York) a Maria Elvira Salazar v Miami, kde Hillary Clinton vyhrála před čtyřmi lety o 20 %.

Velmi zajímavé rozložení sil vyprodukoval stát New Hampshire. Malý státeček na severovýchodě je barometrem americké demokracie. Joe Biden zde vyhrál asi o 7 %, jasně byli zvoleni i dva demokratičtí zástupci do Sněmovny a demokratická senátorka. Naproti tomu republikánský guvernér obhájil funkci s více než 65 % hlasů a státní Sněmovna reprezentantů i Senát změnily barvy z demokratické na republikánskou. Mapa volebních okrsků je barevnou paletou všech odstínů červené a modré, jak lidé volili různými poměry republikány a demokraty. Úžasná síla demokracie.

Amerika si cení kapitalismus, svobodu a práva jednotlivců a ukázala, že hodlá demokracii a právní stát bránit. Nepřipustila ideje socialismu, odmítla znárodňování, cenzuru, kolektivní pudy stáda a vládu jednoho správného názoru. Třeba toho, který média a některé univerzity nevyváženě tlačí a neinformují o dalších názorových proudech, případně je nálepkují jako konspirace či společnosti škodící. Jako by debata nebyla přínosem, jako by cenzura byla žádoucí pro dobro lidu, jako by pluralita názorů byla špatně. Kdo plave proti tomu jednomu schválenému proudu, je označován nevybíravými výrazy.

Ani to nepomohlo. Amerika se nedala mediální masáží obalamutit, vytvořila si názor a rozhodla. Pro socialismus a choutky k ovládání lidu je zabijákem, když se lidi mají dobře, používají mozek a zvykli si rozhodovat o životě svém a o životě svých rodin. Takových lidí za poslední čtyři roky přibylo, nejpatrnější je posun v hispánské komunitě.

Za necelé dva roky budou znovu volby celé Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Pokud zemi demokratická vláda zatáhne příliš doleva, tak jí bude bude po prvních dvou letech zvolen celý republikánský Kongres, stejně jako tomu bylo za Obamy a Clintona. S těsnou většinou ve Sněmovně a očekávanou těsnou většinou republikánů v Senátu snad ale nové vedení země bude pokračovat rozumným středem. Přece jen, další volby jsou proklatě blízko a národ ukázal, že mu to myslí.

Převzato z blogu Stryczek.blog.idnes.cz se souhlasem autora.



zpět na článek