Neviditelný pes

USA: První žena v čele?

2.1.2016

Těžko říct, kolik Američanů někdy sní o Oválné pracovně v Bílém domě. Šestnáct z nich se však hodlá o tuto proslulou kancelář v příštím roce utkat. Američané si v listopadu vyberou svého pětačtyřicátého prezidenta. Až dosud to byl vždycky muž. To se ale může změnit. A nikdy dříve k tomu nebylo blíž.

Horkou kandidátkou na první prezidentku v historii USA je totiž někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Hlavně proto, že ve vlastní Demokratické straně nemá mnoho soupeřů. Většina odborníků předpokládá, že primárky demokratů budou v jejím případě spíš jen takové zahřívací kolečko před zásadním úterým po prvním pondělí v listopadu, kdy Američané vyrazí k hlasovacím urnám. Demokratičtí uchazeči o nominaci jsou tři: kromě Clintonové ještě vermontský senátor Bernie Sanders a guvernér Marylandu Martin O’Malley.

Mladé asi nenadchne

Jasně ale vede politička, která příští rok oslaví 69. narozeniny. Vyšší věk uchazečky o nominaci však může být podle některých expertů mírnou nevýhodou. Zejména v porovnání s dynamickou kampaní nynějšího prezidenta Baracka Obamy. „Hillary Clintonová mladší voliče sotva nadchne,“ uvedl kupříkladu týdeník Economist. Na druhou stranu Sanders, jenž se těší značné podpoře právě od mladých voličů, se narodil ještě o šest let dříve.

Jiní spatřují nevýhodu Clintonové v jejím „jménu“. Demokratka už Bílý dům dobře zná, prožila v něm osm let po boku bývalého prezidenta Billa Clintona. A mnozí Američané dávají najevo únavu z takových politických klanů a dynastií.

Nevýrazný Bush

Ostatně nejlepším příkladem je uchazeč o nominaci z druhého, republikánského tábora Jeb Bush. Syn George H. W. Bushe a bratr George W. Bushe však spíše než na rodinu doplácí na svůj mírně řečeno nemastný neslaný projev. Guvernér Floridy, jenž byl považován za favorita, v podzimní kampani vyhořel a už se příliš nepočítá s jeho návratem na scénu.

Tu naopak zcela opanoval miliardář Donald Trump. Překvapení kampaně. Byť do boje o republikánskou nominaci míří třináct kandidátů, Trump ovládl mediální prostor více než všichni ostatní dohromady. Mnozí ho považují za představitele tradičních amerických hodnot, další se jeho vzestupu velmi obávají. Už proto, že ačkoli jeho červnová kandidatura působila jako krátkodobá epizoda, Trump stále boduje.

Jasněji bude v únoru. To se odehrají první primárky – nejprve v Iowě, pak v New Hampshiru. Republikáni doufají, že jméno svého kandidáta budou znát začátkem dubna. A přestože v průzkumech se za Trumpem na podzim držel neurochirurg Ben Carson, odborníci předvídají, že do finále postoupí politik. Například floridský senátor Marco Rubio nebo texaský senátor Ted Cruz.

LN, 30.12.2015



zpět na článek