Neviditelný pes

USA: Problém jménem Biden

3.4.2021

Joe Biden před několika dny prohlásil, že uvažuje o svém znovuzvolení prezidentem v době, kdy by mu bylo 82 let. I v Demokratické straně se ale tohoto scénáře politici obávají.

V předvolební kampani bylo zaznamenáno mnoho slovních přešlapů Joea Bidena. Nebyl často schopen bez „zadrhávání“ (česky bychom řekli koktání?) vyslovit jedinou nepřipravenou větu. Donald Trump ho označoval za „spícího Joea“, ale americká média měla cíl jasný: každý člověk je lepší než Trump, který musí být odstaven.

Pikantní na závěru prezidenství Donalda Trumpa byla zejména starost demokratů o to, aby prezident nepoužil jaderné zbraně. Po obsazení Kapitolu demonstranty označila Nancy Pelosiová Trumpa za „šíleného“ a povolala si generála, který ji měl ujistit, že Trump jaderné zbraně nepoužije.

Nyní skupina několika desítek poslanců Kongresu za Demokratickou stranu požaduje, aby byl Biden zbaven práva rozhodovat o použití jaderných zbraní. Třiatřicet poslanců Kongresu za Demokratickou stranu v dopise požaduje, aby Joe Biden (78), prezident a jejich spolustraník, ztratil právo rozhodovat o nasazení jaderných zbraní. „To dokládá, s jakým znepokojením sledují straničtí přátelé Bidenův zdravotní stav,“ napsal německý týdeník Focus v narážce na fakt, že šéf Bílého domu z pozice vrchního velitele ozbrojených sil může jako jediný povolit použití atomové výzbroje. ... Muž považovaný dlouhá léta ze jednoho z nejlepších řečníků své strany stále častěji zadrhává. Bez chyby se mu daří pouze výstupy, při nichž může použít čtecí zařízení. Během projevu o vakcínách mluvil o viceprezidentce Kamale Harrisové (56) jako o prezidentce. Když chtěl v Houstonu vyjmenovat demokratické poslance, upadl do rozpaků, pletl si jména a nakonec řekl: „Co tady dělám? Ztratil jsem přehled!“ ... Všechna tato Bidenova nedopatření jsou zdokumentována, obrazem i zvukem. Mainstreanová média, která neúnavně a s požitkem rozmazávala přešlapy jeho předchůdce Donalda Trumpa, o nich informují zdrženlivě – nebo vůbec ne.

Proč o tom píše právě německý týdeník Focus? Protože Německo je politikou Bidenovy administrativy tlačeno tvrdě ke zdi. USA požadují, aby Německo nedokončilo plynovod Nord Stream 2 z Ruska a místo toho odebíralo americký zkapalněný plyn. Focus, který předtím rád přebíral všechny zprávy amerických médií o Trumpovi a jeho „neschopnosti“, nyní upozorňuje na to, že současná hlavní média Bidena vysloveně „šetří“ a příliš nepátrají po tom, jak na tom Biden vlastně zdravotně je. To jsou ty paradoxy.

Pokud Biden hovořil o své viceprezidentce jako o prezidentce, pouze o nějaký čas předběhl dobu. Bude-li nakonec svou stranou prohlášen za neschopného rozhodovat o použití jaderných zbraní, viceprezidentka se posune na jeho místo v souladu s očekáváním řady analytiků, kteří zdravotní stav Bidena považovali už před volbami za špatný. A pokud prezident USA označí svého rivala v Moskvě za „zabijáka“, docela chápu rozladění politiků Demokratické strany v tom, že by jejich „mírotvorce Biden“ mohl USA zavléci do jaderné války s Ruskem.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek