Neviditelný pes

USA: Napětí před prezidentskými volbami vzrůstá

16.4.2016

Do prezidentských voleb ve Spojených státech zbývá zhruba půl roku a situace se výrazně dramatizuje. V mnoha posledních primárkách nevítězí favorité klání, ale jejich největší soupeři.

U republikánů se poměr sil mezi Donaldem Trumpem a guvernérem Tedem Cruzem vyvíjí tak, že nejspíš žádný z nich k nominačnímu konventu v Clevelandu nepřijde jako jasný vítěz.

Podle průzkumu zpravodajského portálu Politico zhruba 90 procent dotázaných republikánů si nyní myslí, že žádný z čelních kandidátů nedostane nominaci hned v prvním kole.

Je to značný nárůst oproti předchozímu průzkumu, kdy před pouhým měsícem tento názor sdílela necelá polovina republikánů. Projevila se zvláštní zákonitost. Trump doteď vyhrával v těch státech, kde funguje pravidlo „vítěz bere všechno“. Primárky jsou otevřené nejen registrovaným stranickým voličům, nýbrž i těm bez stranické příslušnosti.

Ted Cruz zase ovládl státy, kde hlasovali především registrovaní voliči a kde tím pádem větší váhu má stranický aparát. Jenže problém je v tom, že v příštích týdnech se primárky budou konat především, až na výjimku New Yorku, v těch státech, kde je situace příznivější pro Cruze.

Jak zdůrazňují odborníci, jedinou šancí Donalda Trumpa na nominaci je zvítězit hned v prvním kole Konventu. Čím déle Konvent bude trvat a čím více bude hlasovacích kol, tím více budou klesat Trumpovy šance, respektive budou stoupat šance Teda Cruze nebo dokonce někoho třetího, přičemž tím třetím nemůže být současný uchazeč o Bílý dům John Kasich.

Znalci vnitřní mechaniky Republikánské strany tvrdí, že takovým třetím by mohl být speaker Sněmovny reprezentantů Paul Ryan*. Někteří s lehkou nostalgií vzpomínají na staré dobré časy před lety, kdy se na podobně sporném Konventu střetly tábory stoupenců Geralda Forda a Ronalda Reagana. Rozdíl oproti dnešku je v tom, že tehdejší odpůrci se k sobě chovali s respektem a o štěpení strany nebyla ani řeč.

I když to není na první pohled patrné, neméně dramatická je i situace uvnitř Demokratické strany. Důvodem je, že v posledních sedmi z osmi primárek nad Hillary Clintonovou zvítězil Bernie Sanders, leckde se zdrcující převahou – kupříkladu v posledním klání ve Wisconsinu s odstupem 13,5 procentních bodů.

Podle průzkumu portálu Politico mezi demokraty stále ještě zhruba polovina věří, že Clintonová to dotáhne k automatické nominaci ziskem většiny volitelů, i když podíl těch, kdo očekávají rozuzlení až na Konventu, neustále roste. Experti poukazují na to, že i v těch státech, kde Bernie Sanders zatím zvítězil, přitáhl na svou stranu poměrně málo voličů.

Dílčí matematika poměru sil je stále ve prospěch bývalé první dámy, i když všichni uznávají, že dlouhý a nerozhodný zápas značně poškozuje šance demokratů na volební vítězství, ať již protivníkem Clintonové bude kdokoli. Finále vypadá na zápas mezi slabým nebo nevolitelným demokratem a nevyzpytatelným republikánem.

* Ryan už oznámil, že se letos o kandidaturu ucházet nebude – pozn. red. NP

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek