Neviditelný pes

USA: Krize financování státu – kdo vyhrává?

9.10.2013

Již týden trvá uzavření některých amerických úřadů v důsledku neschválení vládou navrženého rozpočtu. Strany sporu – demokratická a republikánská frakce Kongresu – momentálně spolu nejednají. Každá trvá na své pravdě a konec krize není v dohlednu. Nikdo si netroufá předpovídat, jak bude pokračovat a čím skončí konfrontace.

Situace není absolutně novinkou. Za posledních čtyřicet let americké úřady měly dočasné problémy s financováním celkem 17krát. Od předchozích konfliktů se ten současný liší právě neústupností stran, z nichž každá se domnívá, že ze své zásadovosti nakonec bude těžit. Průzkumy veřejného mínění, provedené již po zastavení některých činností státu, dávají v určitém smyslu naději oběma stranám.

Čistě statisticky stoupenci demokratů zatím vedou nad příznivci republikánů zhruba o 10 procent. Až 45 procent dotázaných má za to, že za současný stav mohou republikáni a 35 procent z něho viní demokraty. Převaha ovšem není zdrcující, zvlášť když to porovnáme s poslední obdobnou konfrontací před 17 lety. Tehdy celá polovina Američanů dávala odpovědnost za krizi Republikánské straně a jen 27 procent prezidentovi.

V pátek zveřejněný průzkum Gallupovy agentury ukázal, že prezident Obama také doplácí na krizi pádem své popularity – jen za tři dny jeho podpora spadla ze 43 na 41 procent, zato na 52 procent se zvýšil podíl těch, kdo jeho činnost hodnotí záporně. Je to letos pro něj nejhorší ukazatel. Přitom osm z deseti Američanů dotázaných televizí CBS má za to, že obě strany by se měly snažit o kompromis, nikoli trvat na svém.

Republikánští kongresmani se v posledních dnech snažili dokázat, že si nezaslouží nálepku obstrukcionistů schopných obětovat cokoli kvůli vítězství v zápase o zrušení Obamovy zdravotnické reformy. Navrhli v Kongresu řadu cílených zákonných opatření o financování těch státních služeb, jejichž fungování je pro společnost důležité. Demokraté však odmítli tyto iniciativy podpořit s odůvodněním, že jen bezvýhradné schválení rozpočtu může být základem pro jakákoli jednání o budoucích výdajích.

Sdělovací prostředky zastávají většinou názor, že radikální krok republikánů byl špatně promyšlen a že je na nich, aby krizi co nejdříve ukončili. Konzervativní média viní z ostré konfrontace prezidenta Obamu – to, že odmítá jakkoli jednat s odpůrci, pokládají za chování, které u hlavy exekutivy nemá obdoby. Zajištění normálního fungování vlády je totiž jednou z hlavních prezidentských povinností.

Většina komentátorů má za to, že dříve nebo později se republikáni budou muset smířit s uvolněním financování všeobecného zdravotního pojištění, možná výměnou za nějaké drobnější úpravy. Pokud Obamovi lidé budou trvat na pokračování konfrontace v naději na drtivé vítězství, budou muset republikáni zvolit vyčkávací taktiku. Nemohou totiž bez náhrady zradit své zásady, jinak by je za to vytrestali jejich voliči. To je dilema, které Republikánská strana nyní řeší.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek