Neviditelný pes

USA: Bidenův přešlap

25.3.2021

Současné výroky presidenta Joe-kde-to-jsem-Bidena vůči Rusku, resp. osobně vůči Vladimíru Putinovi naznačují, že se nám vrátil do Bílého domu poněkud vypelichaný jestřáb, kterého ovšem jako Skupa vodí jestřábi opravdoví. Jestli toto má být mix pokračování prapodivné politiky poločerného nositele míru s bombami v ruksaku B. Obamy a nových trendů, pak se má svět opravdu na co těšit.

Když vezmeme v potaz, že Biden na přímý dotaz v rozhovoru potvrdil, že považuje V. Putina za zabijáka, můžeme být rádi, že se ho v rozhovoru nezeptali, zda ho nepovažuje za prznitele malých děvčátek. Každopádně tímto výrokem vykročil Joe -kde-to-jsem-Biden úplně mimo pole diplomatické kurtoasie a řekl něco, co si nedovolil vyslovit ani ten ničema Nikolaj S. Chruščov. Takovou pitomost by očekával nezaujatý pozorovatel od severokorejského diktátora, od presidenta USA by se ale mělo očekávat, že nebude říkat zjevné pitomosti, které ničemu neposlouží. Ať je Putin, jaký je, k jeho cti je třeba říci, že pochopil duševní stav, ve kterém v současné době levituje J. Biden,  když říká slova a věty. Odpustil si repliky ve stejném duchu a nabídl rozhovory na témata „zajímající obě strany“.

Tato nabídka však byla podmíněna (a já to chápu na jedné straně jako šťouchanec a na druhé straně jako vyjádření momentální nezbytnosti této formy) Putinem s tím, že přítomny budou kamery. Aby ne. Takový rozhovor by docela donaha odhalil mírně řečeno nedostatečnost nového amerického presidenta, který, jak se jistě ukáže, je tou nejpodivnější figurou v historii USA v této veledůležité funkci. Ostřílený V. Putin, ještě k tomu nabrífovaný starým mazákem Sergejem Lavrovem, který nedávno s přehledem ostudně leč předvídatelně zdemoloval unijního kašpárka J. Borrell Fontellese v přímém rozhovoru s mírně řečeno nedostatečně orientovaného J. Bidena - to by byla lahůdka. Myslím, že po zralé úvaze Bilý dům tuto možnost nevyužije.

Nejlepší ovšem na současné americké zahraniční politice je, že podle zprávy šéfové DNI se Rusko snažilo zasahovat do posledních presidentských voleb. Jsou to ale svině ti Rusové, jen co je pravda. V roce 2016 hanebně zasahovali do americkým presidentských voleb až tak silně, že vyhrál Donald Trump, republikán i když z toho vůbec nic neměli, a v r. 2020 zase a vyhrál J. Biden, demokrat, z čehož zase nebudou mít nic. Že se Rus hanebný nestydí. Výhrůžná slova o tom, že Rusko klidně i zaplatí za svoji politiku by se měla spíše ignorovat, než dále přežvýkávat. Bude dobré vyčkat, až klesne ve Washingtonu D.C. tlak všem hlavním aktérům z týmu vodičů J. Bidena na přijatelné hodnoty, dostanou se do obvyklé provozní teploty, kdy aparatury fungují normálně a vybrali si nějakou - obrazně řečeno stařenku, kterou zmlátí. Třeba napadnou nějakou malou zemi, kterou ve jménu demokracie srovnají se zemí a vyvezou tam demokracii a svůj skvělý volební systém.

Důležité je totiž vyčkat, kdo se vyklube jako hlavní strůjce americké politiky, J. Biden to určitě není a Antony Blinken na to také zatím příliš nevypadá. Joe Bidenovi je třeba prozatím podávat bylinkové čaje, moderátně ho medikovat, zaměstnávat mu ruce drobnými pracemi pro zlepšení motoriky, před spaním mu číst pohádky a hlavně mu doporučit, aby se nepokoušel vybíhat schůdky do Air Force One jako Barack Hussein Obama, ale zkusit je zdolat cestou postupných táborů a mezidechem.

Ono to i lépe vypadá.zpět na článek