Neviditelný pes

TERORISMUS: Las Vegas s otazníky

12.10.2017

Přikývni, našeptávají titulky.
Hned?
No ovšem… jako v případě zavraždění Johna Kennedyho a masakru jedenáctého září.

Ta vzpomínka ve mně vyvolá rozhodnutí. Přikyvovat za chodu tentokrát nebudu. Možná později, až se vyjasní, co se v Las Vegas skutečně stalo. Zatím mi servírují guláš z kotle FBI a tamních policajtů, v němž je pár kousků masa a brambůrků plavoucích v tmavohnědé mediální omáčce.

Co jsem z ní vyčetl, je, že vrah byl 64letý běloch jménem Stephen Paddock, který neměl žádné oplétačky se zákonem a nebyl duševně chorý, nýbrž velice podnikavý multimilionář, který zbohatl z obchodu s nemovitostmi. U něho doma se našlo 19 automatických zbraní a dalších 23 si vzal s sebou do apartmá v hotelu Mandalay Bay. Přinesl si také kladivo, aby mohl rozbít okna z těžkého skla, která se nedají otevřít, a dvě střelecké trojnožky. Vanu v koupelně zaplnil střelivem. Během čtyř dnů, kdy v hotelu bydlel, chodili do apartmá číšníci s nápoji a uklízečky dělat pořádek.

Jak to, že si nikdo z nich ničeho nevšiml?

Jak dopravil do apartmá zbraně, tisíc šest set nábojů a trojnožky?

Jak s nimi prošel přes recepci a vyjel výtahem, aniž se někdo z hotelového personálu podivil, proč se starý, obtloustlý muž tahá s těžkými kufry a nepožádá o pomoc?

Paddock zabil a zranil celkem 573 návštěvníků koncertu country hudby. Tolik vojáků v armádě tvoří prapor. Je velmi obtížné zničit celý prapor střelnými zbraněmi i v zuřivé bitvě. Snad se to ještě nikdy nestalo.

Může civilista bez vojenského výcviku, střílející z 32. poschodí na vzdálenost čtyř fotbalových hřišť několika salvami z rychlopalné zbraně sám zasáhnout tolik lidí?

Prodej rychlopalných zbraní je zakázán, ale dají se udělat z automatických, když vyměníte pažbu za jinou s mechanismem, který umožňuje zvýšit kadenci. Takto upravenou zbraň však nemůže používat jen tak kdokoli. Hlaveň se po dlouhé dávce rozžhaví a musí se vyměnit, což není snadné. Navíc střelba shora dolů, kdy sklon narušuje zaměřovací systém, vyžaduje intenzivní výcvik, zkušenost a fyzickou zdatnost.

Jak se ze zcela normálního muže stal najednou Rambo?

Ve chvíli, kdy spustil palbu, náhodně kolemjedoucí taxikář zachytil na videu záblesky z automatické zbraně z nižšího patra než dvaatřicátého. Na záběrech z jiného videa, které to, zdá se, potvrzují, jsou slyšet dvě salvy, jež se překrývají. Zvuky dvojité palby zachycuje ještě další záznam.

Byl Paddock skutečně osamělým vlkem?

„Lze si těžko představit, že vše dokázal sám,“ prohlásil unavený, nevyspalý lasvegaský šerif Joe Lombardo po prvních dne vyšetřovaní. „Musíme vycházet z předpokladu, že v některých situacích měl pomoc.“

Záhada na záhadu. Člověku maně vytane na mysli magická Oswaldova kulka, která podle Warrenovy komise pronikla do těla Johna Kennedyho pravou stranou kolem páteře, vyšla pod jeho Adamovým jablkem, pak zranila žebra a pravé zápěstí vedle sedícího guvernéra Connalyho a skončila v jeho levé noze zcela nepoškozená. A člověku se také před očima pomalu, patro po patru sesouvá nezasažený třetí věžák na Manhattanu…

FBI a lasvegaští policisté už vyšetřili víc jak tisíc stop. Na konci minulého týdne šerif Lombardo připustil, že se začíná přiklánět k možnosti, že Paddockovi nepřeskočilo, ale že jde o plánovaný a promyšlený zločin, jehož pachatel mohl být radikalizován.

Jestliže ano, kým, kde a jak?

Do mešity nechodil a s verbíři se nesetkával… leda by se schůzky konaly na luxusních výletních lodích, na nichž se Steven se svou družkou Marilou plavili ve Středomoří, kde vyšli na břeh nejen ve Španělsku, Itálii, Řecku, nýbrž i Jordánsku a Spojených arabských emirátech; ne jednou, ale devětkrát.

Není však vyloučeno, že muslimská stopa je veskrze falešná a Isis se chlubí cizím peřím, když Paddocka nazývá Abu Bakr al-Baghdadi, jménem vyhrazeným pro nevýznamnější džihádisty.

Opravdu přijal islám letos na jaře, jak tvrdí Isis?

FBI to zcela vylučuje. CIA zatím mlčí. Vyčkává? Nebo má máslo na hlavě?

Čtyři policisté byli toho osudného říjnového večera zraněni v přestřelce v hotelu, jeden těžce, ale je mimo nebezpečí života, ostatní lehce. Neznáme ani jejich jména, tím méně výpovědi.

Někdo se pokoušel uniknout? Podařilo se mu to?

Paddockovi určitě ne, našli ho bez života, střelil se do úst.

Proč FBI drží výsledky jeho pitvy pod pokličkou? Co všechno se nám tutlá?

Hodně, ale vlastně je to pro naše dobro, protože by nás možná klepla pepka, kdybychom věděli víc.

Nezodpovězených otázek je bezpočet. Dvě z nich jsou však nejdůležitější: z jakých pohnutek multimilionář a bonviván Stephen Paddock spáchal tak strašný zločin, a kdo mu napomáhal?

Počkám si na odpověď a pak možná přikývnu… když od pohledu nebude jen nějakou ukolébavkou.

bay1

Mandalay Bay

bay2

Marilou Danley

bay3

Stephen Paddockzpět na článek