Neviditelný pes

SÝRIE: Válka v zastoupení

16.4.2018

Uznávám, že je to dobrý nápad – válčit v zastoupení. Logický, ale značně nemorální. Vrcholem nemorálnosti je však skutečnost, že velmoci, které vojensky zastupují syrskou opozici, jsou ve skutečnosti jejími „ozbrojenými nádeníky“, kteří na své náklady a odpovědnost plní její cíl, a to zničit legální vládu Bašára Asáda.

Jeho řádná, dobře vyzbrojená armáda už má pod kontrolou většinu syrského území. Jaký motiv by asi musela mít, aby použila chemické zbraně v takticky naprosto nedůležité vojenské operaci, když ví, že USA, Británie a Francie jen čekají na záminku, aby mohly raketově „trestat“? Sice za okolností, kdy tím poruší veškerá mezinárodní práva, ale hlavní je, že opět mohou „humanitárně bombardovat“.

Při naprosto neprokázaném, údajném chemickém útoku syrských vojáků ve městě Dúmá prý zahynulo několik desítek lidí. Prezident Trump ve svém vystoupení tvrdě kritizoval Bašára Asáda za to, že vraždí svoje obyvatele. Aby mu dal za vyučenou, tak spolu s Velkou Británií a Francií zaútočil na vojenské cíle v Damašku a Homsu, přičemž s vysokou pravděpodobností „humanitárně“ pobil několikanásobně více nevinných lidí, než onen údajný chemický útok v Dúmá.

Jeden z raketových útoků směřoval do Homsu, kde se prý nacházejí sklady chemických látek a sarinu. Nedovedu si představit, že by při zásahu takovéhoto arsenálu a následného rozptýlení jedovatých látek do širokého okolí nedošlo k smrti stovek, možná tisíců lidí. Takže buď útočníci předem věděli, že na inkriminovaném místě zbraně tohoto charakteru nejsou, nebo riskovali obrovskou katastrofu.

Lze z této situace vyvodit nějaké poučení? Ano, válka v zastoupení se vyplácí. Vzhledem k tomu, že političtí představitelé útočících států se chovají jako naprostí idioti, kterým ve skutečnosti na pravdě nezáleží, bude se v tomto postupu pokračovat. Nepřátelé syrského režimu budou opět nastražovat léčky a parta vojenských kovbojů vedených Spojenými státy bude na zá­kladě opakovaných „podezření“ Sýrii stále silněji trestat. To by v tom byl čert, aby se tu třetí světovou válku nakonec nepodařilo úspěšně vyvolat. „Tak je to správné a tak to má byť!“zpět na článek