Neviditelný pes

SVĚT: Trumpova nominace na Nobelovu cenu míru

14.9.2020

Myslel jsem, že je to vtip, ale je to pravda. Ve světových médiích to způsobilo poprask. Vážně o tom česká média mlčí?

První diskuzi o Trumpově nominaci na Nobelovu cenu míru na youtube jsem považoval za nějakou autorskou fantazii. Pak jsem uviděl titulky zahraničích internetových médií a pochopil, že je to realita. Zejména jsem se zdráhal uvěřit proto, že český internet mlčí a ČT nedávno přinesla z USA reportáž stálého zpravodaje Davida Miřejovského, že Trump je podvodník a mnoho horšího... Tak vypadá věcné zpravodajství, jež má sloužit k naší informovanosti o světě. Okamžitě jsem zabrousil na web Nobelovy nadace najít nominační dopis, ale nebyl tam. Nezbývá mi než shrnout z médií, proč, kdo a jak.

Trumpa navrhl norský poslanec Christian Tybring-Gjedde z Progresivní strany, což je vzdor názvu konzervativní strana. Levicový Guardian, od kterého opisují naši novináři, okamžitě přispěchal a označil jej za pravicového extrémistu, takže si můžete být jistí, v jakém duchu se o tom bude psát u nás. Nominační proces a materiály najdete zde. Prohlášení Bílého domu zde.

Mír na Blízkém východě

Jaké jsou důvody? Hlavním důvodem je Trumpova zásluha za zprostředkování míru mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty. Další arabské státy se prý chystají přidat. Na Blízkém východě mír s rozhodností odmítá jen Írán a Turecko. Pokroková levicová veřejnost odmítá samozřejmě i tento mír, aniž by ovšem otevřeně přiznali, že podporují násilí a terorismus, zejména proti Izraeli. Nelze než připomenout, že stejný postoj měla západní levice i východoevropský komunistický blok i k předchozím pokusům o mír mezi Izraelem a jeho sousedy.

Mír mezi Egyptem a Izraelem z r. 1979, zprostředkovaný prezidentem USA, byl odmítnut u nás i ve státech ES (benátská deklarace 1980). Mír s Libanonem z roku 1983 byl odmítnut jako zločin proti lidskosti a na nátlak mírumilovné Sýrie odvolán. Mír s Jordánskem z r. 1994 prošel, ale dodnes se s ním levice nesmířila. S tímto mírem to nebude jiné. Náš Ústav mezinárodních vztahů při MZV jej určitě taky nepřivítá, to je instituce, která se změnila v krajně levicovou nadaci a měli ji už dávno zrušit. Veřejnoprávní David Miřejovský, který už místo zpráv z USA přináší jen předvolební agitaci pro demokraty, to zajisté také odmítne. Nemůže někdo sdělit v ČT, že stejně v USA nemůžeme volit, takže jejich předvolební agitace je zbytečná a absurdní?

Trump mírotvorce?

Určitě nejsem slepý k Trumpovým osobním neřestem, ale berte v potaz, že vás média manipulují i do představy, jako kdybyste měli Trumpa posuzovat coby nastávajícího zetě a ne jako politika. Proto jen stručně a věcně shrnu další uváděné důvody. Trump umožnil hovory mezi Severní a Jižní Koreou a přiměl k hovorům i Indii a Pákistán. Nelze taky nevzpomenout, že jako první a v předstihu rozpoznal nebezpečí Číny a i s touto zemí rozpoutal jakousi nátlakovou formu vyjednávání. Autor knihy The Art of the Deal má, jak se zdá, jen jednoduchou metodu – to be tough – a být nepředvídatelný. Ale možná na základě této iluze o svých vysokých vyjednávacích schopnostech má odvahu pouštět se do různých beznadějných případů.

Doklady dvou zdrojů:
BBC News: Trump Nobel Peace Prize nomination - what you need to know
Euronews: US President Donald Trump nominated for Nobel Peace Prize by Norwegian lawmaker

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemzpět na článek