Neviditelný pes

SVĚT: Rusko a rakety

20.4.2007

aneb Zase jednou o nás bez nás

Lavrov. Rakety. Zase jednou o nás, bez nás? Zdiskreditoval všechny férové oponenty protiraketové obrany.

Je to k neuvěření. Ruský ministr zahraničí Lavrov jediným článkem ve Financial Times (A crucial debate on Europe's anti-missile defences, 10.4.) sebral argumenty všem slušným oponentům raketové obrany. Podepsal se pod všechny hlavní zpochybňující protiargumenty.

"Evropě v současné době nehrozí žádná reálná hrozba, proti které by tato obrana byla funkční." Podtrhl tak nejen francouzskou levici a francouzské nacionalisty, ale hlavně podtrhl celé jižní a jihovýchodní křídlo EU, které potřebuje obranu proti raketám krátkého a středního doletu. Dobře, nehrozí. Lavrov argumentoval tím, že rozpadlé státy nejsou schopny mít nosič dlouhého doletu. Předpokládá tak, že ne-rozpadlé státy, Irán zejména, jsou podřízeny ruské kontrole?

"Vyhodnocení technologických, strategických a finančních aspektů musí být společné." Připustil tedy debatu, zejména o technologických a finančních aspektech, jenom tehdy, bude-li u ní Rusko. Potvrdil tak pozici ruských oponentů. Rusko se potřebuje dostat k technologiím, na které nemá.

"Rusko se bojí. Bojí se nové generace raketových protistřel, s doletem tisíců kilometrů, s mnoha hlavicemi, stejně jako se bojí nadzvukových interceptorů." Fajn. Konečně dobrá výmluva - ve stejném týdnu, kdy Rusové představili strategickou ponorku Jurij Dolgorukij nové třídy Borej, která ponese balistické rakety Bulava, schopné nést až 10 jaderných hlavic. Na rozdíl od nás Rusové dobře vědí, že nejlepší obrana je útok. Aby to tak věděli ti, kteří nejvíce argumentují ruským strachem.

Dosud legitimní důvody. A teď diskreditace:
"Upřednostňujeme integrovaný přístup k řešením transatlantických problémů. Trojstranný formát, který musí zahrnovat RUSKO, Evropu a Ameriku."
Zase jednou Evropa neexistuje bez rozhodnutí Ruska. Evropské strategické zájmy není možné řešit bez přítomnosti Ruska… Že bychom měli znovu jet do Jalty? Nebo my vlastně ani ne? "Cokoliv bez Ruska, je proti Rusku." Uvedl rovněž šéf zahraničního výboru Dumy Konstantin Kosačev.

Nové dělení Evropy:
Ti, kdož rozhodují bez Ruska, dělí Evropu. Že bychom zase jednou byli svědky rozdělené Evropy? Ta, co se rozhoduje bez Rusů, a ta, co se rozhoduje s Rusy?

Hrozba na závěr:
"Buďto uděláme rozhodující krok dopředu, anebo evropští politici hodí zpátečku. Podpoří tak ty, kteří vytváří v Evropě nové hranice." Přesněji tedy: Dovolíme Evropanům, aby dělali strategická rozhodnutí v naší přítomnosti. Všechna ostatní samostatná evropská rozhodnutí jsou proti Rusku.

Nepřipomíná nám to něco?

Blog Jany Hybáškové

Jana Hybášková, Eduard Hulicius


zpět na článek