Neviditelný pes

SVĚT: Jsme pořád ještě pupkem světa?

2.12.2011

Když ano, naštěstí nebo naneštěstí?

Sotva se premiér Petr Nečas vrátil z Washingtonu, kde jednal s prezidentem Obamou, kontruje prezident Václav Klaus pozváním ruského prezidenta Medvěděva do Prahy. Jak to souvisí? Jsem paranoik, když vidím souvislost v Temelínu? Prohloubí svou sféru vlivu ve Střední Evropě Amerika nebo Rusko? Je užitečné o tomto světě přemýšlet v historických souvislostech platných před sto lety? Historie dnes učí, že Československo vzniklo díky aktivitě T.G. Masaryka v USA, když byly na kolenou evropské velmoci, které vždy usilovaly o nadvládu nad českou kotlinou a moravským úvalem: Rusko se zmítalo v bolševické revoluci, Německo kapitulovalo v Compiegne a "žalář národů", císařsko-královské Rakousko-Uhersko, mělo zpuchřelé mříže, když propáslo šanci být jejich federací.

Jsou sféry vlivu v Evropě vůbec důležité ve světě, v kterém se za posledních sto let prodloužil lidský život téměř na dvojnásobek a počet lidí žijících na této planetě se více než ztrojnásobil? Přírodní zdroje vysýchají, energií plýtváme, globální oteplení tu je bez ohledu na to, že se hádáme, zda za to může lidstvo nebo plyny vypouštěné australskými kravami.

Jednoduché řešení je globální jaderná válka. Íránský Ahmadinežád na tom zdárně pracuje a testuje si, co si může dovolit. Klidně dá celému civilizovanému světu facku, když na Valném shromáždění OSN popře holocaust. Prošlo mu to, a tak ví, že Teherán se může celému světu vysmát. Na ultimatum Mezinárodní agentury pro atomovou energii odpoví, že jaderný výzkum nezastaví ani na sekundu.

Adolfu Hitlerovi by asi taky v roce 1938 prošlo, kdyby se obtěžoval do Ženevy a ve Společnosti národů vyhlásil, že antickou kulturu a křesťanství si vymysleli Židé a jiní podlidé.

Opusťme však tento sebevražedný scénář. Války se dnes nevyhrávají na bojišti. Američané byli ve Vietnamu vojensky poraženi, ale dnes jsou tam znovu ekonomicky a finančně. Sovětskou okupační armádu jsme z Milovic vyhnali, ale Rusy máme znovu nejen v Karlových Varech. Putinovský vliv prorůstá celou ekonomikou a promítá se i do politiky. Příznačným příkladem je, že čtyři kormidelníci Penty Invest uzavřeli své přátelství už během studia v Moskvě. Dnes chystají plíživé strategické ovládnutí letiště v Ruzyni prolomením jeho monopolního postavení konkurencí ve Vodochodech.

Jak pro horkou válku, tak pro soutěživou ekonomiku je rohodující dostatek energie. Dokud výzkum nenajde lepší zdroj, je nejbezpečnějším a zatím ještě dostatečně vydatným zdrojem energie jaderná.

Nevím, jak se do rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové promítla ne zcela uvědoměle zkušenost z mládežnické organizace FDJ - obdobě našeho Svazu socialistické mládeže v NDR -, jejíž členkou byla od roku 1961. Komu jinému než ropo-plynové velmoci Ruska však prospívá její překotné rozhodnutí zrušit německé jaderné elektrárny? Čím bude svítit a topit Německo, když se Putinovi nebo jeho nástupci zamane zavřít kohoutky na ropovodech a plynovodech do střední Evropy? Nebo spoléhá na ropovod z nějakého přístavu v Jaderském moři, kam by ropu dovážely tankery od arabských šejků? Nebo přece jen počítá s dodávkami "jaderné" elektřiny z Francie a Temelína?

Takže jsme zpět u tanečku, který předvádějí náš prezident a náš předseda vlády. Bude Temelín dostavovat americký Westinghouse nebo ruský Atomstrojexport se Škodou JS? Generální ředitel Škody JS ji představuje jako součást mocné skupiny OMZ. Co je to OMZ? Objedinnyje Mašinostrojitělnyje Zavody – Uralmaš-Izhora Group. Hlavu to má v Moskvě, závody někde na Uralu.

Nevím, do jaké mocné skupiny patří Westinghouse. Možná bych byl překvapen, že je tam kapitál arabských ropných šejků nebo něco, co si tam ulil Chodorkovskij. Fantazii se meze nekladou. Nevím, do jaké míry je Temelín závislý na dodávkách jaderného paliva z Ruska a do jaké míry by dodávky zajistil Westinghouse třeba z Afriky.

Je nový ministr "pro dostavbu Temelína" Martin Kuba mužem předsedy vlády nebo prezidenta? Existuje ještě ten český pupek světa? Nebo spíš dlažební kostka na mostě mezi Východem a Západem, po které se podle Jana Masaryka dupe? Nebo jsou ty pupky už dávno v Pekingu, Dillí a v Sao Paolu a my tu ještě přemýšlíme jako Evropa před sto lety?

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora



zpět na článek