Neviditelný pes

ŠVÉDSKO: Tady je bezpečně…

10.10.2020

Ve Švédsku – které je samozřejmě zcela bezpečné a nejsou tam žádné oblasti, kterým se raději vyhnete – si zahraniční studenti stěžují na svou bezpečnost. Alespoň na jedné univerzitě v jednom městě – Borlänge. A protože hlavní organizátorkou je studentka tmavé pleti, v šátku, a navíc se jménem Mufassireen Ahmed, těžko to lze shodit ze stolu jako výmysl nějakých bílých xenofobů.

Ahmedová je jednou ze čtyř set zahraničních studentů v Borlänge a je aktivní ve studentské samosprávě. Spolu s dalším studentem napsala dopis vedení školy a radnici. Píše, že snem každého zahraničního studena bylo zažít jednu z nejlepších zemí na světě a místo toho si po příjezdu řekli „Cože? Tohle je Švédsko??“

Střelba, znásilnění, krádeže

A uvádí některé případy situací, kterým studenti musí čelit. Několik případů vloupání do pokoje na koleji – i v situaci, kdy tam byla studentka. Jiný student byl okraden v noci, když zloději přelezli plot, rozbili okno a vnikli do jeho pokoje. To samé se stalo studentce, která se vzbudila a viděla cizího muže v pokoji, jak jí bere věci. Jiný student byl zbitý do krve a ohrožován nožem. Studentky byly „doprovázeny“ muži, kteří jim dělali nevhodné návrhy. V okolí koleje bylo slyšet několik výstřelů (v jednom případě šlo o později potvrzenou střelbu mezi policií a zločinci). Jedna ze školních budov byla zapálena. Dva lidé nedaleko kolejí byli pobodáni. V roce 2016 byla jedna dívka znásilněna, a druhá vyvázla jen tak tak. Dopis pokračuje sdělením, že někteří studenti raději odjeli domů a jiní to zvažují.

Mufassireen Ahmedová

Čím to asi může být? Ahmedová je sice z Indie, ale celkem rychle pochopila, v čem je problém: „Ve čtvrti, kde se nachází naše ubytování, je velmi vysoká nezaměstnanost, chudoba, negramotnost, extrémně nízká úroveň vzdělání a lidského kapitálu“. S tím, že v jiných čtvrtích to tak není a proto se dožadují ubytování tam. Aniž by přímo jmenovala imigraci jako problém, upozorňuje na to, že zahraniční studenti přišli do Švédska, aby poznali Švédsko, takže by měli mít možnost žít ve čtvrti, kde „budou vystaveni švédské kultuře, zvykům a jazyku“.

Zdůrazňuje také, že na to upozorňovali vedení školy, ale to hrálo věc do autu. Doufá, že nový prorektor „s backgroundem v armádě“ bude jejich problém chápat více. Požadují přesun jinam a v mezičase alespoň zabezpečení koleje kamerami a zaměstnanci bezpečnostní agentury a to zvláště v noci, kdy „často, když je voláme, tak nikdo nepřijde.“

Nepomlouvejte migranty!

O přesun jinam žádají studenti už od roku 2016, teprve nyní se tomu ale dostalo publicity v médiích. Podle pravicového serveru NB Nyhetsbyran proto, že nátlakové organizace jako „Dalarna proti rasismu“ (Dalarna je název celého kraje) a „Borlangské multikulturní centrum“ označily každou takovou akci jako bezdůvodné pomlouvání čtvrti s vysokým podílem migrantů.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.zpět na článek