Neviditelný pes

ŠPANĚLSKO: Turisté jezdí, politice navzdory

diskuse (0)

Španělsko láká na své pláže, památky i dobré jídlo. Místní ale letos řeší spíše politickou situaci, strachují se o práci. Sezonu tak „zachraňují“ cizinci.

„Už je to tak: jsem ve Španělsku. Camarero, una media del Jerez (Číšníku, sklenku sherry),“ píše Karel Čapek v prvních řádcích drobné knížky cestovatelských esejůVýlet do Španěl z roku 1930. Mnohé se od té doby změnilo, to zásadní ale ne.

Španělsko stále láká nové cestovatele k návštěvě. A sherry, těžké víno původem z andaluského města Jeréz, dosud patří k charakteristickému alkoholu, byť pravda je, že spíše svátečnímu. Více než tohle dezertní víno Španělé upřednostňují klasické víno nebo pivo.

Našinec však nechť zapomene na ideální teplotu „ze sedmého schodu“. Pivo musí být ledové, vždyť sklenky se běžně chladí v mrazáku. I proto, že léto je v zemi pod Pyrenejemi suché a horké. Leckde jako v Africe, odkud je to z nejjižnější části Španělska coby kamenem dohodil. Přesněji třináct kilometrů v nejužším místě Gibraltarského průlivu.

Turisté jezdí, Španělé méně

I proto do Španělska každoročně míří statisíce turistů, země patří do první pětky nejnavštěvovanějších dovolenkových destinací. Av oblibě ji mají i Češi. Jen v loňském roce do Španělska přijelo na 200 tisíc českých turistů. Nejčastěji vyrazili k moři – na Baleáry, Kanáry či španělské pobřeží.

Vloni lámala španělská letní sezona rekordy a ani letos se nečeká zhoršení. Iberská země se vzhledem k obavám mnoha turistů, kteří dříve cestovali do severoafrických letovisk či do Turecka, stala vyhledávaným cílem. Spolu s Itálií a Francií tvoří trojku ideálních evropských destinací. Mezi českými turisty se do trojice nejoblíbenějších vešla jen Itálie. Prim hrají Chorvatsko a Slovensko.

„Zájem o Španělsko mezi zahraničními hosty je pro náš turistický sektor zásadní. Věříme, že minimalizuje pád domácí poptávky,“ řekl místním agenturám předseda obchodní federace a regionální asociace španělských cestovek César Gutiérrez.

Počet zahraničních turistů sice roste – letos především těch z Ruska, kteří zapomínají na své kdysi oblíbené Turecko –, Španělsko se ale potýká se značným úbytkem domácích dovolenkářů. Mnozí Španělé letos dovolenou raději oželí, podle průzkumu agentury Ipsos jich bude kolem 51 procent, o jedenáct procent víc než loni.

Může za to nestabilní politická situace ve španělském království. Politické vakuum nastalo po volbách loni v prosinci, kdy se do parlamentu dostala hned čtyři silná uskupení. Španělsko bylo od pádu diktatury generála Franka před více než čtyřiceti lety uvyklé na střídání dvou tradičních stran – lidovců a socialistů – u moci.

Před půlrokem ale posílila levicová strana Podemos (Můžeme) a středopravicové hnutí Ciudadanos (Občané). A lídrům čtveřice nejsilnějších stran se nepodařilo sestavit vládní koalici, novinku ve španělské politice.

Na jaře proto král Felipe VI. po marných pokusech o dialog rozhodl, aby se vyhlásily nové volby. Španělé k urnám zamíří příští neděli, 26. června. A jak ukazují průzkumy, výsledek zase nemusí být nic moc. Vedou lidovci premiéra Mariana Rajoye, na druhé místo se vyhoupla strana Podemos v koalici se Sjednocenou levicí. Očekává se, že povolební vyjednávání nebudou o nic snazší než doposud.

„Lidé se bojí vysoké nezaměstnanosti. To je dlouhodobý a největší problém naší země,“ řekla LN španělská novinářka Leire Guijová. Snižuje se nejen počet zájemců o dovolenou, ale také kupní síla místních. Španělé raději šetří. A to zemi, která se sotva vymanila z táhlé několikaleté ekonomické krize, příliš nepomáhá.

„Mezinárodní turismus nám zachrání sezonu, ale bude těžké získat ta samá čísla jako loni,“ připustil Gutiérrz při zmínce o nadcházejícím hlasování. „Nestačí jen uspořádat volby, musíme také vědět, kdo bude vládnout,“ citoval jej španělský server DiarioOK. Španělé také více přemýšlejí, kolik na dovolené utratí. Studie společnosti LetsBonus ukázala, že letos hodlají na týden dovolené vydat ideálně kolem 520 eur (asi 14 000 korun).

Tapas mají svůj den

Španělé si domácí prázdniny představují především u moře. Zahraniční turisty ale kromě ostrovů a přímořských oblastí mnohdy lákají severní oblasti – Katalánsko – či velkoměsta, jako je Madrid či Barcelona. Právě tam míří mnozí (nejen) Evropané na prodloužený víkend.

Španělsko totiž – jak už před takřka 90 lety poznamenal český spisovatel – není jen oblastí přírodních krás a památek, ale také vytříbené gastronomie a barové kultury. Zvlášť pyšní jsou místní obyvatelé na tradiční španělské tapas, drobné chuťovky k pivu a vínu. Liší se region od regionu. Někde hostům nenaservírují sklenku bez talířku s něčím malým k snědku, jinde si tapas musí žíznivý návštěvník koupit sám. Tapas je pojem natolik významný, že se Španělé rozhodli stanovit pro něj i jeho vlastní světový den. Připadá na dnešek a letos se bude slavit poprvé, jak upozornilo španělské ministerstvo průmyslu, energetiky a turismu v listu El País. A slavit se bude i ve vybraných španělských restauracích v Česku.

Avšak nejen ten, kdo navštíví příjemné španělské bary a restaurace a místa, kde je živo, což je po večerech ve městech temperamentního Španělska téměř všude, by si měl dávat pozor na kapsáře a drobné zlodějíčky. A to i turisté, kteří cestují autem a zastaví třeba na benzinkách. České ministerstvo zahraničí proto doporučuje, aby si lidé před cestou pořídili pro jistotu kopie svých dokladů. Ostatně toto doporučení platí, ať už člověk cestuje kamkoli.

LN, 16.6.2016

zpět na článek