Neviditelný pes

SLOVENSKO: Volby 2020 - propadák neomarxistů

4.3.2020

Voliči na Slovensku chtěli po skandálech s nájemnými vraždami sahajícími až do nejvyšších pater politiky v parlamentních volbách roku 2020 změnu. Konzervativně laděné strany na Slovensku zaznamenaly drtivé vítězství, které ještě před 14 dny nikdo nečekal.

SR-volby2020

Vítězem voleb je charismatický Igor Matovič a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které dosáhlo 25 % hlasů, na jehož kandidátce najdeme převahu konzervativně laděných osobností z křesťanského prostředí. Sám Matovič se vyjádřil proti zavedení registrovaného partnerství, adopcím dětí homosexuálními páry a nelegální migraci. Kritici Matoviče připomínají jeho projev o mírumilovnosti islámu (více odkaz na video ZDE).

Drtivou porážku zaznamenala koalice Progresivní Slovensko/Spolu sdružující slovenské pokrokáře podporované prezidentkou Čaputovou, kteří se do sněmovny přes sedmiprocentní práh nedostali.

Ani extrémně nacionalistická Kotlebova strana nezaznamenala výraznější úspěch s necelými 8 %,

i když předvolební průzkumy jí věštily dvouciferný výsledek. Za zmínku stojí, že Kotlebova LSNS je ve svém programu také silně konzervativní.

Ficův Směr reprezentující provázání politiky s klientelismem a všemocnou korupcí kupující si voliče populistickými opatřeními, naposledy příslibem 13. důchodu, získalo druhý nejlepší výsledek se ziskem přes 18 %, takže se rozhodně nejedná o odepsané hnutí. Po případných sporech v příští koalici se může v příštích volbách (včetně předčasných) znovu vytáhnout na čelo pelotonu.

A pak tu máme trojici stran s podobným volebním výsledkem, konzervativní, leč často rozhazovačnou Sme rodinu s 8 %, Sulíkovu Svoboda a solidarita a Kiskovu Za lidi, obě se 6 %.

Sulík je typický liberál klasického střihu (neplést s levicovými liberály) usilující o volný obchod a nízké daně, Kiskova formace je typicky středová formace hlásící se také ke konzervativním hodnotám.

Se dvěma z těchto tří stran se nejspíše bude splétat budoucí koalice. Těsně před pětiprocentní hranicí skončilo KDH, také konzervativně laděné hnutí, což je určitě škoda.

Fenomenlní úspěch

A ještě tři postřehy:

Zajímavostí slovenských voleb je propad 27 % voličských hlasů pro strany, které se nedostaly přes nutný práh do parlamentu (5 % strany, 7 % koalice). V důsledku této skutečnosti se zvýší procentuální zastoupení jednotlivých stran dle počtu mandátů. Vítězné (OLaNO) Igora Matoviče získá ve 150členném parlamentu 53 křesel , což odpovídá 35 % (oproti 25 % odevzdaných hlasů), podobně Jsme rodina získá 17 křesel (11 % oproti 8 % odevzdaných hlasů) a můžeme pokračovat i u dalších stran.

I když někteří komentátoři nad propadem hlasů lamentují, na druhou stranu i ty menší strany, které neměly to štěstí dostat se do parlamentu, budou moci alespoň finančně přežít díky státní podpoře (týká se hlavně uskupení bez podpory miliardářů).

Igor Matovič a jeho hnutí mělo ještě v říjnu minulého roku preference na 5,8 %, takže balancovalo na hraně vstupu do parlamentu. Ani v lednu tohoto roku se preference příliš nezměnily (8,4 %), ale růst preferencí hnutí zaznamenalo hlavně v posledních 14 dnech voleb, kdy dokázalo poskočit z 13 % na výsledných 25 %. Naprosto fenomenální úspěch, který nemá v historii voleb nejen na Slovensku obdoby.

Určitě nečekaným překvapením je propad koalice podporované prezidentkou Čaputovou. Parlamentní volby ukázaly, že hodnotově se s levicově liberálním programem drtivá většina slovenských voličů rozchází a že volba aktivistky Čaputové prezidentkou byla výslednicí vyhrocené politické situace po úkladné vraždě novináře a jeho snoubenky, jejího šikovného PR týmu a konečně silné podpory médií prezentující současnou prezidentku coby novodobou Janu z Arku.

Igor Matovič, budoucí likvidátor korupčního prostředí?

A co napsat závěrem? Slovenská veřejnost se nepodvolila vábení neomarxistů.

Navzdory přání „pokrokově laděných“ médií a politiků si většina voličů udržela zdravý rozum a volila uvážlivě spíše konzervativně laděné politiky.

Extrémní levice (koalice Progresivní Slovensko) ani extrémně nacionalistické strany neuspěly a to je určitě pro budoucí vývoj na Slovenska dobře.

Hlavní prioritou pro voliče bylo skoncování s klientelismem a korupcí. A tyto tužby nejlépe vyplnil ve svých vystoupeních a kritice vládní strany vítěz voleb Igor Matovič.

Přejme Igoru Matovičovi, příštímu slovenskému premiérovi, hodně úspěchů při změnách, které chce v rámci protikorupčního tažení dosáhnout. Určitě to nebude mít jednoduché.

troška-kniha

Autorova kniha nyní v prodeji.



zpět na článek