Neviditelný pes

POMOC UKRAJINĚ: Dvojí metr v EU

24.2.2024

Vzpomínáte si, jak média odsuzovala Orbána, když odmítl schválit pomoc Ukrajině z EU fondů? Jak se média hlavního proudu předháněla v kritice Maďarska?
Nyní máme podobnou kauzu.

Ukrajině akutně chybí velkorážová 155mm munice

Není tajemstvím, že Ukrajina má v těchto dnech akutní nedostatek velkorážové munice (hlavně dělostřeleckých granátů 155mm), což vede ke zbytečným lidským ztrátám a její jednotky jsou na některých úsecích fronty v těchto dnech přinuceny ustupovat. Do konce března 2024 měly státy EU dodat Ukrajině milión kusů velkorážové munice, ale realita je taková, že dosáhnou s bídou 52% tohoto plánovaného cíle.
Proto naše politická reprezentace navrhla nákup této velkorážové dělostřelecké munice ze zemí mimo EU, konkrétně identifikovala půl milionu kusů munice ráže 155 milimetrů a 300.000 kusů ráže 122 milimetrů (ze zemí jako je Jižní Korea, Turecko či Jihoafrická republika) s tím, že financování bude zajištěno z fondů EU určených na nákup této munice. Chytré a rychlé řešení, pomyslíte si.

Jenže se ozval nesouhlas. A která země se postavila proti?

Francie na čele koalice zemí odmítajících nákup munice mimo EU
Ne, Maďarsko to nebylo, ani Rakousko, ba ani Slovensko. Nakoupit velkorážovou munici ze zemí mimo EU odmítá Francie spolu s Řeckem a Kyprem. Ano přátelé, Macron, francouzský prezident, co si ve vztahu k nám, Čechům, stěžoval před pár lety na nedostatek solidarity ve vztahu k přijímání nelegálních migrantů, nyní odmítá dát souhlas s nákupem dělostřeleckých granátů vyrobených mimo EU. S výmluvou, že evropští výrobci zbraní potřebují objednávky, aby ospravedlnili navýšení své výroby. Navzdory faktu, že slíbené objemy munice, ke kterým se EU zavázala, nemůže splnit. A francouzský prezident Macron tuto skutečnost moc dobře ví.

A reakce médií? Očekávali byste řev nebo alespoň verbální odsouzení Macronova postoje, stížnosti na sobeckost, nedostatek solidarity a porušení základních evropských hodnot jako tomu bylo v případě Orbána?

Ale kdepak. Jednak o tomto ostudném francouzském odmítnutí referovalo jen pár médií, jednak naše politická reprezentace úplně otočila a nyní dotyčný nákup prezentuje jako snahu dát dohromady se zeměmi jako je USA, Německo nebo Švédsko koalici na financování nákupu této velkorážové munice.

Občan jen zírá, naprosto zbabělý krok Francie nikdo z politiků ani médií neodsoudí, vše je v pořádku, dávat dohromady finanční koalici je přece lepší než využít stamilióny EUR ležící ve fondech EU na vojenskou pomoc Ukrajině. Zase se v EU přesvědčujeme o platnosti pořekadla Co může pán, nemůže kmán.

Výsledkem je navenek dávaná na odiv neutuchající vůle a nadšení v pomoci Ukrajině, zatímco syrová pravda říká, že nebýt zamítavého postoje Francie, dostala by Ukrajina IHNED tolik potřebnou velkorážní munici z již schválených fondů EU s možností co nejdříve zastavit vzrůstající ofenzívu ruské armády.

Zformování koalice na nákup této munice nebude rozhodně legrace, politici rádi deklarují velké cíle, ale realita někdy bývá jiná. Úkol zajistit finance vytyčený naší politickou reprezentací tak bude nejspíš zdlouhavý a kdoví, zda-li se dotyčnou finanční koalici vůbec podaří zformovat.

A tak ukrajinští vojáci budou dál umírat a budou nuceni ustupovat, poněvadž bez munice prostě ty vlny ruských útoků nezastavíte.

P.S. Po necelém týdnu se k finanční koalici aktivně přidala Kanada s přislíbenými 30 mil. kanadských dolarů, zájem přislíbilo také Dánsko, JAR a Nizozemí. K celkové předpokládané částce kolem dvou miliard amerických dolarů jde o „první vykopnutí“. A mezitím miliardy EUR leží na účtech EU vyčleněných pro nákup munice.zpět na článek