Neviditelný pes

PALESTINA: Volby pokud možno beze zbraní

19.3.2021

V únoru jsem psal o káhirském prvním předvolebním jednání palestinskoarabských frakcí, z nichž nemalá část je hodnocena jako teroristické organizace. V historii parlamentní demokracie se jedná o unikum.

Teroristé usilují o získání moci demokratickou cestou – a svět přidává svůj potlesk. Podivné poměry, podivná doba.

Mýlí se každý, kdo by si myslel, že vstupem teroristických organizací do demokratického procesu se jejich teroristická podstata vypaří jako kapka vody na saharském kameni. Hamas, který vyhrál minulé volby do zastupitelského sboru Palestinskoarabské autonomie (PA) v roce 2006, je toho jasným důkazem.

ODKAZ na článek o únorovém setkání PA frakcí v Káhiře./ZDE

V úterý a ve středu (16-17/3) se konalo v Káhiře druhé kolo předvolebních rozhovorů frakcí PA. Egyptský zpravodajský server Ahramonline přinesl informaci o ujednání vzešlém první den („Palestinian factions in Cairo vow to hold free, fair elections“/16. 3. 2021). Domluven byl tzv. čestný kodex. Co obsahuje?

DO VOLEB BEZE ZBRANÍ

Několik závazků. Že volby budou „svobodné a spravedlivé“. Všechny fáze volebního procesu budou probíhat způsobem, který zajistí jeho „transparentnost a poctivost“. Přítomné delegace se také zavázaly, že budou „dodržovat všechna ustanovení zákonů a nařízení, která regulují volební proces, aby posílily národní jednotu a veřejný zájem“.

Během předvolebního období nebudou ke kampani využívány bohoslužby.

Dále frakce zdůraznily nutnost respektu vůči roli policie PA při zajišťování volebního procesu a respektu vůči místním, arabským a mezinárodním pozorovatelům. Dále se účastníci káhirského jednání zavázali, že jimi zastupované frakce se neuchýlí k žádné formě podněcování či pomluv a nebudou používat náboženská, sektářská, kmenová nebo rasová hesla v kampani a nebudou útočit na předvolební kampaň konkurentů.

Ledaskoho napadne, že toto jsou tak samozřejmé principy, že není nutné se kvůli tomu scházet a dávat si čestné sliby. K tomu je možné říci jediné: oni dobře vědí, proč to dělají.

Jako pikantní se pak může jevit slib, že frakce nebudou během veřejných setkání, předvolebních shromáždění a jiných aktivit používat zbraně. To ponechme bez komentáře.

Místo něj připomeňme, že předchozí volby – konaly se v lednu 2006 a vyhrál je Hamas – skončily občanskou válkou a následným dvojvládím trvajícím dosud: poražený Fatah vládne na autonomních územích v Judeji a Samaří, Hamas v Pásmu Gazy.

Poté, co skončilo čtyřleté funkční období (2010) se žádné parlamentní volby v PA neuskutečnily. Nynější jsou plánovány na 22. května (pro jistotu uvedu i rok: 2021). Jakou demokratickou legitimitu tedy mají představitelé PA? Kdo to ví, odpoví.

Mohou si PA frakce důvěřovat? Odpovím vzpomínkou.

Jednou, bylo to na Sinaji, chtěli jsme jet vozem taxi z dnešního hotelu Sea Magic (na dohled letiště v Šarm aš Šajchu) do Naama Bay. Asi osm kilometrů. Já, žena a ještě jedna česká dvojice. Vyšel jsem z hotelu a na prvního taxikáře volám přes ulici: Do Naama Bay za patnáct liber. Anglicky fifteen pounds. Řidič kývl a když jsme k němu přišli, říká: Fifty pounds. Padesát liber.

To jsem odmítl: Pouze fifteen, víc ani piastr. Ukázal na řadu asi deseti taxíků opodál. Došli jsme tam, říkám svoji cenu, pánové se chvíli domlouvali a pak si nás jeden vybral. Protože dobré účty dělají dobré přátele, řekl jsem znovu fifteen pounds – a ruku na to. Když jsme stiskli dlaně, Egypťan vyhrkl: Fifty. Padesát.

Byl to samozřejmě žertík, ale cosi naznačuje.

Podotýkám, než bude ocejchován jako novodobý Harpagon, že tenkrát měla egyptská libra podstatně větší hodnotu než dnes; bylo to ještě za Mubaraka a taxislužba byla opravdu levná.

ĎÁBEL UKRYTÝ DETAILU

Podíváme-li se na web Palestinské osvobozenecké organizace, střechové instituce sdružující řadu formací, které budou v nadcházejících volbách kandidovat, zjistíme dvě věci. Některé můžeme označit jako teroristické, o tom už řeč byla, a kromě toho je poučné podívat se na jejich loga. Většina z jedenácti na webu PLO uvedených zobrazuje celé území mandátní Palestiny jako svoje teritorium, což znamená, že v podání tohoto symbolu není žádné místo pro Stát Izrael. Ten v představách lídrů těchto organizací neexistuje.

Je to stejné, jako kdyby dnešní Německo mělo ve znaku mapu svého státu, na níž by jako součást Spolkové republiky byly i Čechy, Morava a naše část Slezska. Na palestinskoarabskou verzi takové nehoráznosti se nyní můžeme podívat:

plo

... obr. 1/Organizace sdružené v PLO, které mají ve znaku celou mandátní Palestinu jako území, na němž chtějí zřídit stát pro palestinské Araby. 1 - Předvoj lidové osvobozenecké války, 2 - Palestinská osvobozenecká fronta, 3 - Palestinská lidová bojová fronta, 4 - Lidová fronta pro osvobození Palestiny - Všeobecné velení, 5 - Lidová fronta pro osvobození Palestiny, 6 - Fatah, 7 - Demokratická fronta pro osvobození Palestiny. (Zdroj: Web PLO.)

palestina

... obr. 2/Také PLO má ve svém znaku celé území bývalé mandátní Palestiny coby teritorium budoucího státu Palestina. (Zdroj: Web PLO.)

Jelikož celou historickou Palestinu, tedy včetně území Izraele, má ve svém znaku i Fatah (šéf Abbás), a rovněž PLO (šéf Abbás), nelze se nezeptat, jak upřímně vlastně PA (šéf Abbás) myslí mír s Izraelem, když mu nedá prostor ani na svém symbolu? Nemyslím, že by to byl nepodstatný detail.

:zpět na článek