Neviditelný pes

NAVALNYJ: Vůdci smrt (toho jiného) nevadí

23.2.2024

Hlavní představitel ruské opozice a bojovník s masivní ruskou korupcí Alexej Navalnyj zemřel za podivných okolností v trestanecké kolonii IK-3 za polárním kruhem. Jeho manželka Julije je přesvědčena, že její manžel byl s vysokou pravděpodobností usmrcen novičokem. Ruské úřady proto čekají, až se tato jedovatá látka z těla ztratí. Tomu by napovídal fakt, že odmítají vydat tělo zemřelého jeho rodině. Zakladatel ruské nevládní organizace Gulagu.net Vladimir Osečkin se zase domnívá, že Navalného zavraždili ve věznici úderem do srdce, což je stará osvědčena metoda, jak se zbavovat nepohodlných lidí, už od od komunistické KGB za sovětské éry.

Přesné okolnosti Navalného smrti jsou nejasné a je možné, že už se nikdy nezjistí. V každém případě je za jeho smrt zodpovědný režim v Rusku, který nechal nevinného člověka uvěznit v nelidských podmínkách gulagu. Propaganda s největší pravděpodobností řízená z Kremlu se snaží odvrátit pozornost od příčin Navalného smrti poukazování na rádoby logickou úvahu, že přece nebylo v zájmu ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby Navalnyj zemřel. Stačilo prý, když je uklizený někde na Sibiři, odkud nemůže škodit.

To považuji za nesmysl. Navalnyj se až do své smrti prostřednictvím svých advokátů stále vyjadřoval k aktuálnímu dění v Rusku a tepal tamní zlořády včetně úplatkářských afér nejvyšších představitelů. To určitě vládnoucím kruhům a místním mafiánům vadilo.

Komu však jeho smrt určitě nevadila, byl Putin. Jemu, jako každému diktátorovi, je totiž jedno, co si o něm říkají v jeho okolí. On je totiž přesvědčen, že si může dělat co chce. Takové lidi názory veřejnosti ve skutečnosti nezajímají. Oni jsou především opojeni vlastní mocí. To je stejné, jako když se v Německu dostal ve třicátých letech minulého století k moci Adolf Hitler, který okamžitě zahájil kruté pronásledování opozice včetně vražd jejich představitelů a norimberskými rasovými zákony udělal z Židů občany druhé kategorie. Nacistickému vůdci bylo rovněž srdečně jedno, co si o něm myslí jiní, on si z toho těžkou hlavu nedělal.

Vladimír Putin se Adolfu Hitlerovi opravdu v mnohém podobá, také v tom, že mu nezáleží na veřejném mínění, protože je přesvědčen o vlastní dokonalosti a nepostižitelnosti. Takže mu nevadí ani osud Navalného. Vždyť už předtím byli v Rusku za podivných okolností zavražděni oponenti současného vládce Kremlu a ruského režimu Anna Politkovská, Boris Němcov a Alexandr Litviněnko.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODSzpět na článek